logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz Vermona Regent 1000H - spalone rezystory

Radek 24 Maj 2003 15:43 3143 12
REKLAMA
  • #1 225284
    Radek
    Poziom 13  
    Posty: 127
    Ocena: 5
    Mam taki problem:
    Po okresie dłuższego bezawaryjnego użytkowania tego wzmacniacza pewnego dnia zaczęło się coś palić w środku. Po rozkręceniu okazało sie ze padły rezystoru w końcówce mocy oznaczone na schemacie R509 i R510 obydwa o wartości 120R. Chciałbym się spytać czy moze wiecie jaka mogła być przyczyna tego i jak ją ewentualnie naprawić?
    Aha i pomimo tego że rezystory były "przysmarzone" to nadal miały prawidłową rezystancję i wzmacniacz działał.

    Schemat tego wzmacniacz jest gdzieś na elektrodzie.

    Proszę o pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 225411
    lukaala
    Poziom 14  
    Posty: 178
    Pomógł: 1
    Ocena: 20
    Musiałes za bardzo obciążyć końcówkę mocy.
    Wskazane jest włączanie wzmacniacza na suwakach mocy 0 wzmocnienia.
    Jazda na maxa grzeje końcówkę mocy do czerwoności.Te rezystory nie spalą się bo są nawinięte drutem oporowym.Ale coś puści po drodze ,więc sprawdż elementy w szeegu z oporami i ścieżki czu się nie spaliły.
    POZDRAWIAM
  • #3 225467
    marian-48
    Poziom 21  
    Posty: 574
    Pomógł: 4
    Ocena: 31
    Rezystory emiterowe to drut oporowy, który po nagrzaniu utlenia się. Moja rada to wylutować dokładnie oczyścić a następnie pobielić cyną lut. i dopiero po tym zabiegu wlutować. Radzę także poprawić luty na całej płytce stopnia mocy a szczególną uwagę zwrócić na luty póprzewodników.
    ___________________________

    pozdrawiam marian-48
  • #4 225727
    settem
    Poziom 12  
    Posty: 55
    Ocena: 1
    mi tez sie zrombal ten wzmacniacz, ale nie wiem co dolkadnie, wszystko wskazuje na to ze tranzystory koncowe. jak tylko wlanczam to lecą bezpiezczniki we wzmaku...
  • REKLAMA
  • #5 225865
    Radek
    Poziom 13  
    Posty: 127
    Ocena: 5
    Tamte upalone rezystory wymieniłem na inne o takiej samej wartości tylko o trochę większej mocy.

    Cytat:
    lukaala napisał:
    Musiałes za bardzo obciążyć końcówkę mocy.


    możliwe że wcześniej jak kolega podłączał kolumny gdy był włączony wzmacniacz to przypadkiem zwarł wyjścia głośnikowe. Ale to było parę dni wcześniej. W takim wypadku czy mogły zostać uszkodzone tranzysory w końcówce mocy? Obawiam się że wzmacniacz będzie nadal palił te rezystory, ale nie sprawdziłem jeszcze tego.

    Dzięki za pomoc
  • #6 227137
    settem
    Poziom 12  
    Posty: 55
    Ocena: 1
    aha powiedzcie mi jeszcze gdzie jest schemat do tego bo nie moge znalesc plzzzz.
  • #7 227160
    marian-48
    Poziom 21  
    Posty: 574
    Pomógł: 4
    Ocena: 31
    settem napisał:
    aha powiedzcie mi jeszcze gdzie jest schemat do tego bo nie moge znalesc plzzzz.


    UżyjSzukaj a napewno znajdziesz

    marian-48
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #9 227511
    deo$eg
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Witam
    Moim zdaniem to napewno masz spalone trnzystorki mocy i to w sposób taki z brzydszych bo jak widzisz dostały przebicia i na tych opornikach wydzieliła sie moc ograniczona tylko wartoscią tego opornka czyli 120ohm
    i mocą z zasilacza wiec musiały wyparować gdy wymienisz te tranzystory i rezystory sprawdz równiz te strujące koncówką lubią również padac razem z samym ;) obiektem sterowania

    Daj znac jak to naprawisz ;)

    pozdrawiam
    Deo$eg

    PS mósisz ostro czadzić he he keep rocking :)
  • #10 227515
    deo$eg
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Upss sorrki nie doczytałem ze wzmachol działała dalej
    a to wtej sytłacji poprzednicy juz wyjanili sprawe
    Sorry za zament ;)

    do$eg
  • #11 576702
    rexs
    Poziom 14  
    Posty: 71
    Pomógł: 5
    Ocena: 1
    mam ten sam wzmacniacz tylko ze wstanie rozebranym hehe chcialbym go zlozyc znow ale tylko koncowke ale mam problem z transformatorem bo niestety pytke zasilacza rozebralem doszczetnie i teraz nie wiem kture wyiscia z niego wybrac do zasilania koncowki bede wdzieczny za podpowiedz :D
  • #12 594127
    S1
    Poziom 16  
    Posty: 115
    Pomógł: 19
    Ocena: 19
    Uzwojenia nawinięte grubym drutem to końcówki do zaśilania stopnia mocy , wyjście A i B zaśilanie U1 45v,wyjście C i D zaśilanie U2 45v, EFG to zaślanie +25v do przedwzmaczniacza i obniżone do 10v do zaśilania wzmaczniacza pogłosu
  • #13 594135
    S1
    Poziom 16  
    Posty: 115
    Pomógł: 19
    Ocena: 19
    Uzwojenia nawinięte grubym drutem to końcówki do zaśilania stopnia mocy , wyjście A i B zaśilanie U1 45v,wyjście C i D zaśilanie U2 45v, EFG to zaślanie +25v do przedwzmaczniacza i obniżone do 10v do zaśilania wzmaczniacza pogłosu

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz Vermona Regent 1000H miał problem z przepalającymi się rezystorami emiterowymi R509 i R510 o wartości 120Ω w końcówce mocy. Przyczyną mogło być przeciążenie stopnia mocy, np. przez podłączanie kolumn przy włączonym wzmacniaczu lub zwarcie wyjść głośnikowych, co mogło również uszkodzić tranzystory końcowe. Rezystory te są wykonane z drutu oporowego, który po nagrzaniu ulega utlenianiu, dlatego zaleca się ich wymianę na rezystory o tej samej wartości, ale o wyższej mocy, oraz dokładne oczyszczenie i pobielenie miejsc lutowniczych. Konieczne jest także sprawdzenie i ewentualna wymiana tranzystorów mocy oraz elementów sterujących końcówką mocy, które mogą ulec uszkodzeniu w wyniku przebicia. Schemat wzmacniacza dostępny jest na forum elektroda.pl. Dodatkowo, w przypadku rozbierania zasilacza, uzwojenia nawinięte grubym drutem służą do zasilania stopnia mocy (dwa wyjścia po 45V), a pozostałe uzwojenia dostarczają napięcia do przedwzmacniacza i wzmacniacza pogłosu.
REKLAMA