Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik pojemności kondensatorów.

Banditos 18 Kwi 2006 20:48 2013 0
    Banditos
    Poziom 14  
    Witam wszystkich !!!
    Stworzyłem nowy temat zamiast poprzedniego ponieważ zmieniła się całkowicie koncepcja projektu. Nadal głównym założeniem tego miernika jest pomiar pojemności kondensatorów elektrolitycznych 1uF...1000uF. Zasada działania jest prosta na wejście Uwe podajemy krótki impuls na timer w technologii CMOS TLC555 IC1 który stanowi multiwibrator astabilny co powoduje wygenerowanie impulsu prostokątnego o czasie trwania proporcjonalnym do wartości kondensatora mierzonego Cx. C[1uF]=t[1ms]. Na IC2(TLC 555) który jest w konfiguracji monostabilnej przy f=1kHz i wytwarza impuls prostokątny który wchodząc na bramke AND razem z sygnałem z IC2 stanowi zliczany impuls podczas gdy z IC1 wychodzi "1". Dzięki temu zliczane są impulsy tylko wtedy gdy z IC1 wychodzi sygnał. Następnie sygnał z bramki AND wychodzi na 4 liczniki DM74LS390 które zliczają impulsy dzięki odpowiedniej konfiguracji i przekazują wartość na transkodery a te na 4 wyświetlacze 7-segmentowe które są wygaszane dla zera. Czyli jak widać niejest to skomplikowane...
    Układ niejest z nikąd ściągnięty i jest tylko mojej produkcji:) dlatego prosze o opinie...Niewiem jak uprościć część odpowiadającą za zliczanie - te bramki AND itp.. Poważną wadą tego układu jest to że błąd zliczania wynosi plusminus 1uF czyli dla małych wartości może on wynosić nawet 100% !!! co jest niedopuszczalne. Więc zgodnie z sugestiami pewnych osób zwiększając f dla IC2 np. dziesięciokrotnie do 10kHz błąd ten wyniesie max. 10%. Tylko niewiem jak później to przenieść na licznik by wskazywał nie ilość impulsów która nieodpowiada proporcjonalnie liczbie uF a jest dziesięciokrotnie większa. I jeszcze jest sprawa sygnału wejściowego pobudzającego układ do działania. Sygnał ten musi być mniejszy niż najkrutszy możliwy sygnał wyjściowy a więć może to być max. 1ms. Niewiem na jakim to ukłądzie zrealizować... i najlepiej jakby był pobudzany przez jakiś przycisk. Mam nadzieje że ktoś ma jakiś pomysł:)