Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja procesów w czasie rzeczywistym

07 Maj 2006 10:36 3768 14
  • Poziom 17  
    Poszukuję wszelkich informacji do pracy magisterskiej na temat: „WIZUALIZACJIA PROCESÓW W CZASIE RZECZYWISTYM”. Posiadam trochę materiałów i mogę się wymienić. Chciałbym nawiązać kontakt z osobami które zajmują się tym na co dzień w celu konsultacji.

Serdeczne dzięki
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    Też zabieram się do pisania na pokrewny temat. Ale reczej pod kątem ergonomii grafik systemowych. Pisz dokładnie na maila.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    Nikt nie posiada żadnych materiałów. Robię wizualizację w programie In Touch. Może ktoś jeszcze robi coś podobnego to może się skontaktujemy w celu wymiany doświadczeń
  • Poziom 24  
    Sapekk napisał:
    Nikt nie posiada żadnych materiałów. Robię wizualizację w programie In Touch. Może ktoś jeszcze robi coś podobnego to może się skontaktujemy w celu wymiany doświadczeń

InTouch to nie "czas rzeczywisty". Typowe opóźnienie - to ok. 1s.
    To samo z próbkowaniem.
    Jeżeli potrzebujesz konkretnej pomocy, to postaw konkretne pytania i spróbujemy odpowiedzieć ;)
  • Poziom 20  
    witam

ja od czasu do czasu robie wizualizacje w programie ifix, asix, labview albo np. w javie
    powiedz jakie materiały cię interesuja może coś się znajdzie, mam troche ale niestety głównie po angielsku
    powiedz co potrzebujesz dokładniej

co do tego czasu próbkowania to powiem tyle że w InTouch jeszcze nie miałem okazji pracować ale nie wydaje mi się żeby jego możliwości były takie skromne bo program z moich wiadomości jest dobry nawet bardzo
    więc próbkowanie zależy pewnie jak w innych tego typu systemach od możliwości przesyłu danych między sterownikami a komputerem, a czas próbkowania moża sobie regulować w zależności od wymagań
  • Poziom 17  
    na sam początek potrzebuje wiadomości o samej wizualizacji i symulacji. Co to dokładnie jest, skąd się wzieło, dlaczego to stosujemy,

Tylko nie piszcie mi że na ekranie komputera mam kawałek fabryki i z klawiatury mogę dolewać wody do kotła i regulować jej temp itd itp. Przejrzałem forum i nic nie znalazłem na temat wizualizacji.

Aktualnie zapoznaje się z In Touch za pomocą "pierwszych kroków" ze strony astora. Mam w tym programie zrobić wizualizacjię pracy dzwigu jezdnego (tzn nie do konca to ma być dzwig. )

Na początek poszukuje podstawowych, książkowych wiadomości co to jest wizualizacja. (może znacie jakieś linki albo literature gdzie mogę to znalezć)

Zapewne kiedy już bede robił swoją wizualizację tego dzwigu to odezwę się i mam nadzieję że bedę mógł liczyć na Waszą pomoc a bedzie to pewnie już niedługo.

Może posiadacie jakieś zrzuty ekranowe z jakimiś przykładowymi wizualizacjami?
  • Poziom 24  
    Sapekk napisał:
    na sam początek potrzebuje wiadomości o samej wizualizacji i symulacji. Co to dokładnie jest, skąd się wzieło, dlaczego to stosujemy, Tylko nie piszcie mi że na ekranie komputera mam kawałek fabryki i z klawiatury mogę dolewać wody do kotła i regulować jej temp itd itp.
    Ale to dość dobrze oddaje na początek, czym jest wizualizacja procesów technologicznych...
    Wzięło się z grubsza z możliwości jakie dają komputery w przemyśle i potrzeby szybkiej diagnostyki awarii w dużych, coraz bardziej skomplikowanych obiektach przemysłowych.
    Wyobraź sobie np. lakiernię w fabryce samochodów. Obiekt z 400 m długi, 100 m szeroki, 4 piętra, 200 z hakiem sterowników, dziesiątki tysięcy czujników, kilkaset osób przy taśmie produkcyjnej i... 2-3 inżynierów utrzymania ruchu. Awaria czegokolwiek, to zatrzymanie całości. 1-2 minuty przestoju, to 1 samochód niewyprodukowany. Co na to poradzono? Ano, spięto te wszystkie sterowniki siecią Ethernet, postawiono kilkanaście komputerów w 1 pokoju (zwanym dla niepoznaki centralną sterownią) i na tych komputerach wykonano wizualizację wszystkich procesów technologicznych. Ludzie z centralnej sterowni w każdej chwili mogą sprawdzić, w jakim stanie znajdują się poszczególne urządzenia i które z nich zgłaszają awarie. Na komputerze mają wszystko, co istotne z dokładnością do stanu pojedynczego czujnika. Zanim pójdą na miejsce awarii, wstępnie dowiadują się, co się stało i gdzie.
    Cytat:

Przejrzałem forum i nic nie znalazłem na temat wizualizacji.
    Poszukaj też terminów: MMI (Man Machine Interface), SCADA i nazw konkretnych systemów (InTouch, WinCC itd.)
    Cytat:

Aktualnie zapoznaje się z In Touch za pomocą "pierwszych kroków" ze strony astora. Mam w tym programie zrobić wizualizacjię pracy dzwigu jezdnego (tzn nie do konca to ma być dzwig. )
    Nie wiem, jak teraz, ale kilka lat temu "pierwsze kroki" Astora były wykonane bardzo dobrze i pozwalały szybko wejść w tematykę.
    Cytat:

Na początek poszukuje podstawowych, książkowych wiadomości co to jest wizualizacja. (może znacie jakieś linki albo literature gdzie mogę to znalezć)

Zapewne kiedy już bede robił swoją wizualizację tego dzwigu to odezwę się i mam nadzieję że bedę mógł liczyć na Waszą pomoc a bedzie to pewnie już niedługo.
    Na konkretne pytanie - konkretna odpowiedź. Z ogólnikami jest gorzej...
    Cytat:

Może posiadacie jakieś zrzuty ekranowe z jakimiś przykładowymi wizualizacjami?

Niestety, objęte copyrightem...
  • Poziom 20  
    witam ponownie

dziwne pytanie z tym do czego jest potrzebna wizualizacja,
    w każdym zakładzie przemysłowym gdzie pracują jakiekolwiek maszyny, sterowniki, urządzenia, procki itd itp. pracują one po to żeby na siebie zarabiać - wiedza o przebiegu ich pracy - ilości awarii, przyczyn postojów, problemach pozwala optymalizowac produkcje, czyli zwiększać zarobek
    dodatkowo mając wizualizacje możemy zmniejszyć ilość ludzi potrzebnych do kontrolowania pracy urządzeń , a więc znowu zarobić pieniązki , mozemy w końcu szybiej i prościej awarie występujące diagnozować czyli znowu zarobić

po co więc wizualizacja --- skupia w najbardziej wyraźny sposób wszystkie informacje ze wszystkich systemów sterowania, czy kontroli,
    w najbardziej przystępny sposób je prezentuje, zarówno w postacji wiadomości czasu rzeczywistego jak i wiadomości archiwalnych

spróbuj np. nadzorować prace 500 sterowników które razem tworzą system produkcji (albo nawet 5), trzeba by było postawić człowieka przy każdym jednym żeby sprawdzał co tam się u licha dzieje i czy wszystko gra, musialby byc wmiare kumaty, zęby potrafił odczytac te informacje z panelu (jeśli taki jest ) bo jeśli nie ma to musiałby byc jeszcze mądrzejszy
    ech szkoda gadać

zalet jest tyle że ksiązki mozna o tym pisać

:D

moja rada zajrzyj na www.automatyka.pl poszukaj a znajdziesz całą mase informacji
    dodatkowo są gazetki np. contol engineering które możesz sobie zaprenumerowac za darmo, jest tam również sporo informacji zarówno o samych systemach jak i o aplikacjach łącznie ze zdjęciami itd...
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Weż sobie sterownik beckoffa CX ktora ma na pokladzie WinCE to bedziesz miał Vizu w czasie rzeczywistym
  • Poziom 17  
    ja poszukuję wiadomośći bardziej książkowych a dokładnie:

Jednym z rozdziałów mojej pracy jest :
    „1.Wprowadzenie do zagadnień symulacji i wizualizacji”
    • hierarchia wizualizacji, (nie wiem o co tu chodzi promotorowi)
    • budowa systemu wizualizacji,
    • cele wizualizacji,(po co to robimy i dlaczego stosujemy)
    • aspekty ekonomiczne
    • (programy do wizualizacji i ich krótka charakterystyka)(o In Touch najwiecej)

„2. Wykorzystanie systemów wizualizacji w procesach przemysłowych – In Touch.”

Poszukuje literatury albo stron www na ten temat
  • Poziom 20  
    witaj ponownie

firma która sprzedaje oprogramowanie InTouch to w Polsce Astor

wydają oni bezpłatną gazetke Biuletyn Automatyki, który można sobie ściągnąć na ich stronie , można też sobie go bezpłatnie zamówić,

w gazetce tej która generalnie dotyczy GeFanuca itp, dużo uwagi poświęcają właśnie wizualizacji Wanderware, znajdziesz tam jeżeli oczywiście poświęcisz troche czasu i poszukasz wszystko co potrzebujesz od cech przez budowe,cele i zastowania do przykłądów aplikacji łacznie ze zdjęciami gdzie jest używany

dodatkowo na ich stronie znajdziesz również potrzebne informacje
    słowem kopalnia wiedzy wystarczy się schylić i czerpać informacje garściami

In Touch :
    http://www.astor.com.pl/www/O_nas/Nasi_dostawcy/Wonderware/index.html

archiwum w pdf Biuletynu :
    http://www.astor.com.pl/www/Biuletyn_Automatyki/Biuletyn_w_formacie_PDF/index.html

IN Touch jeszcze raz bardziej :
    http://www.astor.com.pl/www/Produkty_i_technologie/Wizualizacja_HMI_SCADA/InTouch/index.html
    zakładka Scada również ci się przyda

mało tego mozesz sobie zamówić InToucha wersje demo i sobie zobaczyć jak wygląda oraz z czym to się je

z systemów wizualizcji ten akurat jest opisany, promowany oraz reklamowany w sposób chyba najlepszy i największy w jezyku Polskim właśnie przez firmę Astror więc wszystko jest na wyciągnięcie ręki
  • Poziom 17  
    stronę astora już przejrzałem dawno i wiem co tam jest. Szukam jescze innych wiadomości na ten temat. znacie może jakąś literaturę?
  • Poziom 20  
    na temat systemów scada widziałem ksiązki kiedyś w księgarni technicznej w gliwicach

ale proponuje poszukać na http://www.techniczna.com.pl/
    tam też pewnie będzie można sporo znaleźć

:D
  • Poziom 24  
    Sapekk napisał:
    stronę astora już przejrzałem dawno i wiem co tam jest. Szukam jescze innych wiadomości na ten temat. znacie może jakąś literaturę?

A na stronę główną Wonderware wchodziłeś?
    Możesz sobie np. poczytać bajeczki o zastosowaniach wizualizacji
    http://content.wonderware.com/us/aboutus/success+stories/all
    w tym bajeczkę, w której niegdyś występowałem ;)
    W tej ostatniej są nawet ze 2 zrzuty z ekranu ;)
    Stare co prawda, sprzed jakichś 12 lat, ale zawsze...
  • Poziom 1  
    Witam!
    Sapekk, jeśli wciąż poszukujesz informacji o systemach SCADA i o wizualizacji, to daj znać na maila: wudek(malpa)op.pl
    Mogę Cię zrozumieć, ponieważ sam szukałem wiadomości dotyczących programów SCADA i niby jest tego ogromna ilość, ale nic konkretnego. Producenci też niechętnie udzialają informacji :/
    Niedawno co napisałem prace dyplomową na temat wykorzystania narzędzi i technologii zaimplementowanych w programach SCADA do wizualizacji procesów przemysłowych (głównie ergonomia wizualizacji). Przygotowałem też własną wizualizację w iFixie (z InTouchem Ci za bardzo nie pomogę, ponieważ nie robiłem w nim żadnego projektu). Posiadam pewne materiały, które możliwe, że i Tobie się przydadzą.

Pozdrawiam