Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa i zasada działania dyskotekowych efektów świetlnych.

29 Maj 2006 12:31 37376 7
 • Poziom 26  
  W temacie tym będą prezentowane różne efekty dyskotekowe.
  Zdjęcia, rysunki, schematy. Do każdego urządzenia będzie zamieszczony opis, czyli - "Budowa i zasada działania".
  Temat w miarę możliwości (mam też inne zajęcia) będzie wzbogacany o kolejne urządzenia.
  Mam nadzieję, że temat rozwieje wszelkie wątpliwości co do budowy efektów świetlnych, oraz będzie pomocny przy podjęciu decyzji o budowie, lub zakupie konkretnego urządzenia.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Na pierwszy ogień idzie efekt "SUNRISE", lub jak kto woli "DERBY" Bazuje on na zasadzie poruszających się żarówek.
  Są różne odmiany tego efektu. Najbardziej popularna i najtańsza jest wersja z żarówkami wysokonapięciowymi 230V (czasami 120V - szeregowo). Można spotkać również efekt oparty na jednej liniowej żarówce wysokonapięciowej.
  Jednak wersja z żarówkami wysokonapięciowymi ma jedną ogromną wadę (nie dotyczy żarówek liniowych). Zastosowane żarówki mają dość długie włókna, które zajmują w bańce żarówki dużo miejsca. Po przepuszczeniu światła z takiej żarówki przez układ optyczny (soczewki), otrzymujemy dość szerokie i rozmyte promienie światła, co strasznie psuje cały efekt.
  Urządzenie przedstawione tutaj wykonane jest na bazie niskonapięciowych żarówek halogenowych 250W/24V, co umożliwia znacznie większe (w porównaniu z żarówkami wysokonapięciowymi) skupienie światła. Promienie są wąskie, ostre i bardzo silne. Żarówki poprzez odpowiedni wysięgnik umieszczone są na wałku silniczka z wbudowanym reduktorem, co umożliwia ich poruszanie się. Efekty oparte na ruchomych żarówkach nastręczają dużo kłopotów przy projektowaniu sterowania. Silnik nie powinien wykonywać nagłych zwrotów lewo/prawo i nagłych hamowań. Wpływa to bardzo na żywotność żarówek. W widocznym na fotografiach efekcie zostało zmodyfikowane sterowanie (wymieniona płytka sterująca) Silnik wcześniej wykonywał obroty lewo/prawo co jedno uderzenie basu, po modyfikacji układu sterowania silnik po prostu obraca się, albo nie - zależnie od udziału niskich częstotliwości w sygnale muzycznym. Zrezygnowałem ze zmiany kierunków obrotu, na rzecz żywotności żarówek.
  Budowę urządzenia pokazuje rysunek, a szczegóły konstrukcji widoczne są na zdjęciach.
  Efekt wytwarza szesnaście silnych kolorowych promieni poruszających się po okręgu.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 26  
  Następnym przedstawionym urządzeniem jest zmieniacz kolorów.
  Urządzenie bazuje na żarówce halogenowej z odbłyśnikiem EFP 100W/12V. Żarówka taka sama skupia promienie i całą energię kieruje w jeden punkt (średnicy ~ 1,5cm) Światło z żarówki przechodzi przez ruchomą tarczę kolorów, a następnie pada na blaszkę z wyciętym otworem, ma to na celu nadanie wyświetlanemu obrazowi odpowiedniego kształtu (w tym wypadku koła). Tarcza kolorów osadzona jest na wałku silnika z wbudowanym reduktorem, który ma za zadanie poruszać tarczą w rytm muzyki, a w bardziej skomplikowanych konstrukcjach, wykorzystujących do zmiany położenia tarczy silnik krokowy, poruszanie tarczy jest w pełni kontrolowane i odbywa się pod działaniem sygnału sterującego DMX512. Budowa zmieniacza kolorów jest bardzo prosta i nie nastręcza wielu problemów. Jedynym kłopotem może być zdobycie filtrów dichroicznych. Możliwe jest również zastosowanie zwykłych filtrów foliowych, ale ograniczeniem będzie w tym wypadku moc żarówki, która nie powinna przekroczyć 50W.
  Konstrukcja zmieniacza kolorów (w tym wypadku SANTOS firmy - DiscoTech) przedstawiona jest na rysunku.
  Fotografie przedstawiają szczegóły konstrukcji urządzenia (na jednym ze zdjęć wyraźnie widoczna jest tarcza kolorów wykonana z filtrów DICHRO)
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 26  
  Kolejnym urządzeniem jest efekt WHEELER firmy MARTIN.
  Oryginalnie bazuje on na żarówce wysokonapięciowej 300W/230V.
  Światło z żarówki przechodzi przez system zmiany kolorów, a następnie cztery soczewki.
  Powstałe w ten sposób kolorowe promienie padają na cztery lustrzane walce poruszające się w rytm muzyki.
  Prezentowany efekt został również zmodyfikowany. Zamieniona została żarówka z 300W/230V na 250W/24V (lepsze skupienie światła - wyostrzenie promieni) i dodany został transformator. Modyfikacji uległ również układ zmiany kolorów (ze względu na uszkodzenie silnika).
  Zrezygnowałem ze zmiany kolorów, a w zamian za to, przy każdej soczewce zastosowałem filtr foliowy.
  Jak zwykle konstrukcja urządzenia znajduje się na rysunku, a szczegóły budowy przedstawiają fotki.
 • Poziom 26  
  Kolejnym efektem jest urządzenie typu GoboFlower.
  W tym przypadku opiszę ten efekt na podstawie MARTIN-owskiego "Adwenture" Zajmijmy się jednak nie tyle tym konkretnym urządzeniem, a samą budową efektu typu GoboFlower, ponieważ urządzenia te, zależnie od producenta i wersji mogą posiadać różne właściwości, ale zasada działania zawsze pozostaje taka sama.
  W urządzeniach tych stosowane są żarówki z odbłyśnikiem 100W/12V, 150W/15V lub 250W/24V. Światło z żarówki przechodzi przez tarczę gobo, która nadaje wyświetlanemu obrazowy odpowiedni kształt (gwiazdki, trójkąciki, kółeczka...) Światło z tarczy gobo pada na tzw. tarczę efektową. Jest to wklęsła tarcza w kształcie chochelki z naklejonymi kolorowymi lusterkami, bądź filtrami DICHROICZNYMI. Tarcza efektowa ma za zadanie powielenie i wprawienie w ruch wyświetlanego obrazu.
  Obie tarcze wyposażone są w silniczki z reduktorami i sterowane z odpowiedniego układu elektronicznego.
  Efekt ten wytwarza (zależnie od ilości zastosowanych lusterek na tarczy efektowej) kilkanaście/kilkadziesiąt różnokolorowych figur tworzących koło, które porusza się wokół własnej osi.
  Jest jeszcze inna możliwość. Tarcza gobo wyposażona jest od razu w filtry koloru (przeważnie dichro), a tarcza efektowa ma zwykłe "białe" lusterka. Wtedy urządzenie wyświetla kilkanaście/kilkadziesiąt figur, ale wszystkie w jednym kolorze. Wraz ze zmianą GOBO, zmienia się też kolor. Wbrew pozorom urządzenie nie jest trudne do wykonania, za to więcej czasu zejdzie na zaprojektowanie układu sterującego, który będzie odpowiednio pozycjonował tarczę gobo, tak aby nie stanęła w martwym punkcie (pomiędzy figurami).
  Jak zwykle rysunek i fotki pod spodem. Na jednym z foto widoczna tarcza efektowa.
 • Poziom 26  
  Kolejnym opisywanym efektem świetlnym będzie LOTOS. (Jak widać urządzenie uszkodzone, ale postanowiłem je też opisać)
  Urządzenie w przeciwieństwie do poprzednich jest dość skomplikowane mechanicznie i co za tym idzie trudne do zmontowania w domu.
  Efekt bazuje na żarówce niskonapięciowej 250W/24V Spotykana była również wersja z żarówką 400W/36V. Urządzenie posiada ruchomą głowicę umocowaną na łożysku. Po środku głowicy znajduje się (nie ruchoma) żarówka. W koło głowicy umieszczone jest osiem (w niektórych wersjach 6) soczewek z kolorowymi filtrami foliowymi. Światło z żarówki przechodząc przez filtry zostaje skupione w soczewkach, co powoduje powstanie ośmiu (sześciu) kolorowych promieni, które padają na czterokątny (niekiedy sześciokątny) lustrzany klosz. Głowica napędzana jest dużym silnikiem z w budowanym reduktorem, a do tego zastosowana jest jeszcze duża zewnętrzna przekładnia zębata.
  Rysunek przedstawia budowę efektu, a wszystkie szczegóły widoczne są na fotkach.
  Na jednym ze zdjęć dobrze widoczny jest otwór, przez który przepływa powietrze chłodzące cały układ optyczny.
 • Poziom 26  
  Dzięki uprzejmości Kolegi "Killerca" zamieszczam szczegółowe rysunki przedstawiające budowę bardziej skomplikowanych efektów świetlnych.
  Niestety większość plików "waży" ponad 250k więc mogą pojawić się punkty za transfer.
 • Poziom 26  
  Kolejnym urządzeniem, jakie wpadło mi w łapki jest KATIUSHA I firmy DISCOTECH.
  Urządzenie podobnie jak SUNRISE pracuje na zasadzie ruchomych żarówek, ale inne rozmieszczenie soczewek, powoduje całkiem inny efekt niż w SUNRISE. KATIUSHA wyświetla 14 silnych kolorowych promieni rozmeszczonych po okręgu i poruszających się zgodnie z rytmem muzyki. Miałem to szczęście, że trafiła mi się jedna z ostatnich (najnowszych) wersji tegu efektu. Wersja ta charakteryzuje się tym, że zastosowano w niej sterowanie mikroprocesorowe, czyli efekt nie porusza się tylko lewo/prawo, ale według zapisanego w procesorze programu. Istnieje również możliwość przełączenia w zwykły tryb lewo/prawo, kierunek obrotów zmienia się co dwa uderzenia basu. Zastosowane żarówki to dwa niskonapięciowe halogeny 150W/24V. O zaletach żarówek niskonapięciowych chyba nie muszę już pisać ;) W urządzeniu zastosowano kolorowe filtry foliowe. Efekt posiada wymuszony układ chłodzenia, a część optyczna (żarówki, soczewki) jest oddzielona od części elektronicznej blaszaną przegrodą. KATIUSHA spotykana jest również z żarówką liniową 500W/230V. Wtedy efektem jest siedem kolorowych płaszczyzn rozmieszczonych po okręgu i poruszających się do koła własnej osi w rytm muzyki.
  Budowę przedstawia rysunek, a szczegóły na fotografiach.
 • Poziom 26  
  Kolejnym i najprostszym w budowie urządzeniem jest FLOWER.
  Przedstawiony efekt to jakiś badziewny FLOWER (no name) bazujący na żarówce wysokonapięciowej 300W/230V Światło żarówki pada na ruchomą tarczę efektową w kształcie chochelki z naklejonymi kolorowymi lusterkami. Po odbiciu od tarczy zostaje skupione w soczewce. Powstają w ten sposób kolorowe promienie tworzące koło, które porusza się w okół własnej osi. Żarówka od strony soczewki jest przysłonięta blachą tak, aby do soczewki docierało tylko światło odbite od tarczy. Budowa przedstawiona jest na rysunku, a szczegóły można zobaczyć na fotkach. Można zobaczyć tutaj to, o czym pisałem wcześniej, czyli wady zastosowania żarówki wysokonapięciowej. Uzyskiwany efekt jest beznadziejny, promienie ciemne, szerokie i rozmyte. Urządzenie zostanie wyremontowane i oczywiście przerobione na żarówkę 150W/24V, wtedy dla porównania obok efektu z żarówką 300W/230W zamieszczę fotkę efektu na żarówce niskonapięciowej 150W/24V ;)


  Moderowany przez pol102:

  Temat z pewnych szczególnych powodów zamykam. Jeśli ktoś ma zdjęcia jakiegoś efektu i chciałby je dodać to proszę o PW. Temat doklejam do FAQ.