Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wentylatora 12V DC do 230V AC

17 Cze 2006 13:13 7257 6
  • Poziom 15  
    Witam, na wstępie napiszę że szukałem już rozwiązania w całej elektrodzie ale nic nie znalazłem.
    Poszukuję sposobu jak podłączyć wentylator na 12V do sieci energetycznej 230V BEZ transformatora.
    Cały problem zawiera się w tym że jest to wentyl do chłodzenia stroboskopu w którym nie ma miejsca na trafo oraz takiego nie ma w ogóle. Tylko 220V.
    Serdecznie więc proszę bardziej doświadczonych o pomoc.
    Jeśli EW nie da się zrobić tego bez trafa, to jak jakieś miniaturowe wykonać lub gdzie i za ile zakupić.
    Proszę o pomoc.
    Tomash_ek.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Możesz zrobić zasilacz beztransformatorowy, ale on ma BARDZO małą wydajność prądową. A tak na marginesie: Napisałeś że nie ma transformatorów na 230V są tylko na 220V - nie ośmieszaj się... Każdy transformator sieciowy będzie pracował od nawet 200V do około 250V, 10V w tą, czy w tą nie ma różnicy. Jeżeli wiatraczek ciągnie poniżej 0,06A to można próbować. jeżeli nie, to kup transformatorek 9V 100mA, to po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu da około 12V, będzie miał najwyżej 2-3 cm.
  • Poziom 15  
    Nie zrozumiałeś mnie. Chodziło mi o to że w układzie nie ma żadnego transformatora = nie ma nigdzie obniżonego napięcia. Wszędzie tylko sieciowe. A 220V napisałem z przyzwyczajenia, powinno być 230V.
    Przepraszam za nieścisłość. Aż takim tumanem nie jestem bez przesady.
    Pozdrawiam.

p.s. może jednak skuszę się na miniaturowe trafo... Starczy 9V + 1 dioda + kond 2000uF, a to przecież niby nie jest dużo miejsca. Myślałem nad czymś jeszcze prostszym ale obawiam się że przy użyciu zasilacza beztrafowego, miejsca zajmę znacznie więcej, Dziękuję za odpowiedzi. Temat można zamknąć lub usunąć.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    jesli jest to silnik z kolektorem -jakis szeregowy -to mozna muz
    zrobic zasilacz tego typu ,ale wymaga to spelniena warunkow BHP dla obslugujacego i zakaz wypozyczania komukolwiek tak zrobionego sprzetu.

Po prostu -sterujac fazowo -widzialem takie rozwiazanie -polaczone na sztywno - ktos bral prad prosto z sieci do ladowania prostownikow,napedzania silnikow szczoytkowych.Glownie w USA-TAM gdzie jest115V.
    czyli w sterowniku tyrystora -po mostku-musi byc czlon opoznienia zaplanu tyrystora -o niecale PI. Zalaczyc tyrystor trzeba tuz przed koncem ......
    PRAKTYCZNIE JEST TO PROSTY sciemniacz -ale tak przerobiony aby -w sposob pewny zawsze byl dolaczony wlasciwa koncowka wtyczki sieciowej do sieci 230V. J a mam tak wyzerowane wlasne urzadzenia ,bo czasami cos jestlatwiej i bezpieczniej naprawiac -jak sie samemu okresli izabezpieczy stan jaki sie chce miec.....

Dodano po 5 [minuty]:

ine rozwiazanie -ktore dzis kupilem za 5zl-to mikro przetwornica z 220
    do komorek -tylko nie chinski padalec ....
    Sa takie ktore mozna nawet przewinac -po stronie wtornej -
    To co dzisiaj kupilem -po rozabranu- jest troche duze -ale jest gotowe -co jest zaleta-nie ma zadnych dodatkowych czunikow temp-typowy gotowiec przetwornica -wyk w Portugali.
  • Poziom 29  
    Ale czy ta przetwornica do komórek, to nie jest ładowarka do aku 3,6V (czyli ma koło 4-4,2V) około 100mA wydajności? Obawiam się, że po przewinięciu wtórnej strony (szczegół że trzebaby 3 razy tyle nawinięć wepchać...) jej wydajność prądowa zmaleje. Oryginalnie ładowarka taka musiała by dawać przy napięciu ładowania około 300mA. Szczeże wątpie żeby to zechciało ruszyć, chyba że to maleńki wiatraczek z maleńkim poborem prądu.
  • Poziom 34  
    powinny byc juz na zlomie przetwornice-zasilacze impulsowe-o mocach rzedu 10W. Mialem w rekach juz 9v/0,7a
    Jednoamperowe tez sa -a jak wejda te przetwornice o czestotliwosci roboczej 1MHz- i malych rdzeniach -to trudno bedzie znalezc taka...
    bedzie we wtyczce -nierozbieralna....

Dodano po 1 [minuty]:

sa jeszcze laptopowe -ale to narazie 30-40W -i troche DUZE.