gacek116 napisał: nic z tego niejaze oczym mi piszecie ze jakiś słaby przeskok czy coś te 20khz
To znaczy, że, jakby porównując do telewizora, będziesz mógł skakać np. co drugi kanał.

. Po prostu jak masz w danej chwili ustawione na 430000kHz i dajesz guzik "w górę" to Ci skacze na 430020kHz, potem 430040 kHz, a mogło coś być fajnego na 430010 kHz. Tak jak podawał
c2h5oh.
gacek116 napisał: a moze mnie ktoś oświecić jakie rzeczy bede mógł nasłuchiwac bo jeden ziomek mi napisał ze wojsko to mnie rozwaliło%-)
Tu jest strona dla Nasłuchowców:
http://giller.republika.pl
Możesz tam zobaczyć w tabelkach, Kogo możesz podsłuchiwać
Albo tu są skanery nasłuchowe, w opisach pisze, co możesz podsłuchiwać:
http://allegro.pl/search.php?string=skaner&category=5061&description=1&country=1
gacek116 napisał: i coto znacze te 70cm???
70 cm to długość fali. Na przykład jak odbierasz na częstotliwości 430 MHz, to fale przychodzące na Twoja antenę mają 70 cm długości.
Wyliczasz to ze wzoru: c=λ*f.
gdzie:
c- prędkośc światła = 300000000 m/s
λ- lambda- długość fali
f- częstotliwość fali
Bierzesz prędkość światła, dlatego że jest ono falą elektromagnetyczną, a fale przychodzące na antenę Twojego odbiornika tak samo, tylko o innej częstotliwości. Tak naprawdę jest to prędkośc światła w próżni, a np. w powietrzu będzie trochę mniej, jakieś 2,99 *10^8. (jak liczysz prędkość sygnału w kablach, np. Internetu, to wogóle bierzesz tylko 200000000 M/s, bo wiadomo - w miedzi leci wolniej niż w próżni)
Czyli z tego wzoru np. CB (27 MHz), które Cię interesuje ma długość fali:
λ=c/f= 300000000/27000000= 11 metrów.
Dla przećwiczenia mógłbyś wyliczyć, jaką długość mają fale o częstotliwości f= 430 MHz.
Pozdrawiam