Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung CK-542ZSE podczas pracy zmienia obraz na niebieski

Andiv 10 Jul 2006 16:38 1100 9
 • #1
  Andiv
  Level 32  
  Witam, mam problem z tym samsungiem. Podczas pracy zmienia obraz na niebieski, trwa to zależnie od kilku sekund po kilkanaście minut. Kiedy kolor niebieski znika, obraz staje sie normalny. Zimnych lutów na płytce PWB-CRT (przymocowanej do cokoła) nie ma. Tranzystory terz wyglądają na sprawne. Czy to moźe oznaczać wymiane kineskopa :?: Napięć katodowych nie mierzyłem gdyż nie moge znaleźć schematy kineskopa i jego wyprowadzeń. Będe zobowiązany za wszelką udzieloną pomoc.

  Schemat tego tv jest tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=8326
 • #2
  Hammer111
  Level 28  
  Witam.W pierwszej kolejności sprawdz nap.na PK,syg.RGB sprawdz oscyloskopem.Co znaczy tranzystory wyglądaja na sprawne?.One mogą mieć uszkodzenie niemierzalne.Zdeczdowanie należy tranzystory toru R wymienić.Wymienic tez należy diody,opory.wg.mojej oceny wystepuje uszk.termiczne i w grę wchodzi podstawianie elementów danego toru.Nie ma ich dużo a więc koszt nie wielki.pozdr.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sory pomyliłem tory-zajmij sie torem B wizji.pozdr.
 • #3
  Andiv
  Level 32  
  Mimo niewidocznych uszkodzeń wymienie tranzystor KSC2330 (BF393) oraz elektrolit C514, wygląda na delikatnie uwypuklony, choć pojemność trzyma. Zobacze co będzie.

  P.S. w torze wizji nie występują diody ;)
 • #4
  Telo
  Service technician RTV
  W momencie zmian pomierz napiecia na katodach RGB może być kineskop .
 • #5
  Andiv
  Level 32  
  Kiedy nie moge znaleź schematu wyprowadzeń do tego kineskopu. Może kineskop od innego tv ma takie same wyprowadzenia :?: Proszę o naprowadenie.
 • Helpful post
  #6
  zdzich42
  Level 41  
  Ależ to banalnie proste. żdejmij cokół z kineskopu. Omomierzem znajdz dwie nóżki obok siebie o małej oporności to żarzenie. Masz wzmacniacze RGB na PK, trzy takie same zakończone trzema oporami takiej samej wartości to katody> jak nie wiesz ktróra jest która możesz na chwilę podać na każdą z nich masę a kineskop zaświeci odpowiednim dla katody kolorem. Z trafa idą dwa przewody jeden trafia prosto w cokół i jest to focus a drugi trafia na cokół od strony ścieżek i jest to G2
 • #7
  ainog
  Level 16  
  Prosze ustawić Us2 na lepszy rodzaj pracy ,poprzez kręcenie potencjometrem na trafopowielaczu.Bardzo często przerywa ten suwak.Prosze przycisnąć plastikiem i zakleić będzie b.dobrze.Lub wymienić trafopowielacz na nowy ,ale to bedzie kosztowało 76zł.Pękają plastiki łaczące potencjometr z trafopowielaczem i to sa efekty.Zmienia sie prąd kineskopu a układ ik pilnuje poprawności działania układu matrycy.
 • #8
  Andiv
  Level 32  
  OK, napięcia nakatodach: B 174.6V ;R 172.5V; G 171V
 • #9
  Adam-T
  Level 40  
  Ale to jest w czasie normalnej pracy czy jak się obraz zrobi niebieski :?:
 • #10
  Andiv
  Level 32  
  W czasie gdy obraz staje sie niebieski. Chyba kineskop już siadł prawda :?: