Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon Unitra Warel Echo 4

Tomek_sp7 19 Jul 2006 10:48 5979 13
    Tomek_sp7
    Level 10  
    Witam
    Mam sprawny radiotelefon Echo 4(27.180kHz). Czy można go wykorzystać do łączności na 2-3km? Ma być na stałe w domu, więc czy można by zastosować jakąś prostą antenę własnego wykonania, jeśli tak to jaką.
    I jeszcze jedno pytanie, gdzie można zdobyć drugie takie urządzenie, a może ktoś z Łodzi ma na zbyciu takowy sprzęt ?:D
    Tomek
    SQ5AAM
    Level 14  
    Nie pamietam mocy Echo 4 ale pewnie mają ze 100mW.
    Z Twojego opisu wynika że chcesz radio mieć w domu więc zrób sobie jakąś prosta "stacjonarkę". Pełno opisów jest w internecie. Na 2-3 km powinno starczyć. Tylko bedziesz musiał trochę pomajsterkowac aby solidnie podłączyć kabel antenowy. "X"- lat temu robiłem próby z 2 takimi radiotelefonami. Przy zastosowanej w obu przypadkach prosty dipoli 1/2 fali robiłem łączności w granicach 5 km.
    Hydralisk
    Level 14  
    Testowałem zasięg echo 4(zasilanym z 12V) z innym ręczniakiem(1W). W terenie niezabudowanym zasięg wynosił 1km.
    Markbur
    Level 16  
    Taki zasięg jest możliwy, ale przy wysoko umieszczonej antenie. Przy dołączaniu anteny zewnętrznej należy dołączyć się w środku radiotelefonu, bo jest tam cewka służąca do dopasowaqnia anteny teleskopowej i trzeba ją ominąć.
    Preskaler
    Level 39  
    Zdecydowanie można uzyskać zasięg w granicach 5 km pod warunkiem zastosowania dobrych anten stacjonarnych. W dawnych latach na dużo gorszych radiotelefonach ("Trop") z dopałem ok. 0,6W uzyskiwałem łączności na odległość 20 km. No i oczywiście wszystko dokładnie zestroić.
    sp6
    Level 23  
    Przed wieloma laty ECHO z anteną bazową ćwiartką chodziło u mnie na dystansie 20km z innymi echami.
    nexia
    Level 18  
    Zmień kwarce w radiotelefonie na inną częstotliwość. 27,180 to 19 drogowa i będziesz słyszał tylko rozmowy mobili ,z nikim sobie nie pogadasz nawet na bliskiej odległości.Jurek.

Dodano po 2 [minuty]:

Ostatecznie możesz je zamienić miejscami,nadawczy na odbiorczy i odwrotnie.
    Tomek_sp7
    Level 10  
    to na mobilach nie będzie mnie słychać, dlaczego? ...jakoś nie rozumiem
    Preskaler
    Level 39  
    Znalazłem coś takiego - http://www.allegro.pl/item115528632_radiotelefony_echo_2_z_pokorowcami.html
    Na kanale 19 zwykle nie ma dłuższych rozmów tylko "komunikaty drogowe" i jego użytkownicy przepędzają stacjonarne stacje. Moc "Echa" jest na tyle niewielka, że trudno będzie nawiązać łączność z samochodami a one mogą zakłócać Twoją korespondencję. Zależy to jednak od miejsca, w którym mieszkasz. Czy jest to w większym mieście lub w pobliżu ruchliwej szosy. Nie ma się co jednak martwić na zapas o ten 19-ty kanał. Jak będzie żle to wtedy można dopiero coś konbinować.
    nexia
    Level 18  
    Jeżeli Tomek ma zamiar postawić antenę wysoko i dobrze ją zestroić żeby uzyskać żądany zasięg to 19-ka ma znaczenie i bez względu na to czy mieszka przy drodze czy nie.Na 19-tce niby nie ma długich rozmów ale ciągle jest jakiś "ruch" który na pewno nie pozwoli spokojnie pogadać z taką mocą.Poza tym jak już się uparłeś Tomku to poszukaj lepiej jakiegoś Tropa,Tukana no i nie za taką cenę jak te Echa.W sieci(aukcjach) można spotkać radiotelefony za grosze o niebo lepsze(ilość kanałów,modulacje).To tak jak kupowanie czarnobiałego telewizora.
    Tomek_sp7
    Level 10  
    A jeszcze jedno pytanie... Jak zmienię kwarc w jakimś prostym radiotelefonie (np. Echo) to częstotliwość odbioru, czy nadawania będzie taka, jaka jest zaznaczona na kwarcu???
    nexia
    Level 18  
    Tak,ale z zakresu 27Mhz.W radiotelefonie są dwa(odbiorczy i nadawczy)różniące się częstotliwością (pośrednią) o 465khz.Można je zamienić miejscami i wtedy radiotelefon będzie pracował na (27,180-0,465) 26,715 Mhz.Widzę że nie bardzo się w tym orientujesz więc: Echo to prosty radiotelefon jednokanałowy małej mocy(100mW)bez porządnego filtra pośredniej częstotliwości.Takie coś mogło pozwolić na łączności w czasach PRL-u jak w jednym województwie ich było parę sztuk(zezwolenia).W takiej ciszy eterowej można było nawiązywać łączności jak koledzy pisali.To był sprzęt na tamte czasy(30 lat wstecz).W obecnych czasach nie daję Ci bardzo szans na zrobienie udanej łączności.Po pierwsze przy mocy 4W(nie licząc różnych dopałów) z innych radiotelefonów będziesz słyszał sąsiednie kanały.Po drugie kolega na pewno Cię nie usłyszy z taką mocą nadawania(100mW) i przy takich zakłóceniach panujących w eterze.Po trzecie przy dobrej propagacji to prędzej usłyszysz stację zagraniczny niż kolegę. Minął wprawdzie bum na CB ale powoli się odradza patrząc na ruch w zakupie nowych i używanych radii.Moim zdaniem nie ma sensu bawić się Echem.Kup raczej jakiś używany na aukcjach za parę groszy.Jurek

Dodano po 4 [minuty]:

To Echo to tak jak Comodore lub Amiga(tamte czasy) w porównaniu do Twojego obecnego komputera.
    User removed account
    User removed account  
    Tomek_sp7
    Level 10  
    Dziękuję za rozwiązanie problemu. Radiotelefon spisuje się dobrze na odcinku 2 km na antenie 1/2 fali. Zamykam temat i jeszcze raz dziękuje.