logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Elemis 5550 TM - TV nie startuje po wymianie trafopowielacza, standby działa

zdzislaw2 02 Sie 2006 23:57 1943 17
REKLAMA
  • #1 2875102
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    Witam. Uszkodzony był trafopowielacz, wstawiłem nowy oryginał. Jest standby lecz po próbie uruchomienia go do stanu pracy dioda błyśnie na zielono i znów powraca do stby. Podmieniałem bu 2508df, wyłączałem pk. i nic. Jeżeli wyjmę bu i obciążę go żarówką TV startuje. Czyżby siedział nowy trafo?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 2875357
    na kozlowce
    Spec od TV
    Posty: 1302
    Pomógł: 145
    Ocena: 23
    a co z zasilaniem z przetwornicy? żarówce nnie będzie przeszkać za duże napięcie bądź tętniące, elementy koło tr. do sprawdzenia, a i nie wykluczone że nowe trafo jest tylko nowe a nie oznacza to że dobre, powodzenia, pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 2875377
    bonanza
    Spec od Falowników
    Posty: 3098
    Pomógł: 283
    Ocena: 421
    Jeśli wzmacniacze wizji są na TDA6101 to odłącz je - pewnie któryś robi zwarcie na linii 200V.
  • #5 2875591
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    wzmacniacze wizji są na tda lecz w pierwszym poście pisałem że odłączałem pk. Sprawdzę elementy wokół tr i bu.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 2876532
    bajan
    Poziom 17  
    Posty: 262
    Pomógł: 13
    Ocena: 44
    częsta przyczyna uszk. US106 generator
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 2878827
    waldekmik
    Poziom 13  
    Posty: 116
    Pomógł: 3
    a jaką tą żarówke wstawiałeś i czy jest sterowanie h przy podstawionej żarówce?
  • #8 2888721
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    żarówka ma 75wat i napięcia były prawidłowe. Sprawdzę us106.
  • #9 2889008
    sebol133
    Poziom 23  
    Posty: 697
    Pomógł: 13
    Ocena: 21
    Jeden z kolegów ma rację,ja sprawdził bym pierw okolice trafo,tzn.zasilanie poszczególnych gałęzi, a w szczególnosci pion, warto by profilaktycznie wymienić elektrolity w przetwornicy.
  • #10 2889376
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    postawiłem w powietrze wszyskie nogi trafa oprócz 1,3,4. po odpaleniu odbiornik dalej wraca do stby. Podmienię trafo.
  • #11 2932731
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    Trafo podmieniony na nowy, teraz zamiast oryginału wstawiłem HR-a i dalej brak startu.
  • #12 2932842
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 531
    Na schemacie widzę zwykły w sumie PCA. Jeżeli przełącza z powrotem na st-by przy podłączonym trafo, to widocznie przeszkadza mu (być może zły) impuls H na n.26. Innej informacji o pracy (przy odłączonym pionie) chyba nie dostaje.
  • #13 2933168
    pankracy 2
    Spec od TV
    Posty: 2031
    Pomógł: 341
    Ocena: 62
    Witam
    Ja stosuje jako zródło impulsów ster H do prób, moduł synchro od TV Elektron 280 itp. zasilany ,zasilaczem 12V od anten siatkowych. Tani, prosty ,podręczny przyrządzik umieszczony w pudełku po "masmiksie...
  • #14 2936663
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19065
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Odłącz jeszcze nóżkę od ok.200V dla zasilania wzm . wizji,może w tej gałęzi jest zwarcie -dioda,kondensator.Zostaw tylko wej. B+ na trafo i z trafa do C BU

    Dodano po 54 [sekundy]:

    Albo odłącz samą diodę w tych 200V..
  • #15 2960647
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    eeetam, Panie ledy, robiłem to, patrz wyżej.
    Us 106 wstawiłem nowy i bez zmian. Elementy już dawno przewyższyły wartość tv i w związku z tym nie daruję mu. Słuszna uwaga Pana Mirek Z. do której się zastosuję.
  • Pomocny post
    #16 2960805
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1987
    Nie rozumiem dokładnie jaki cel miało obciążanie żarówką. +B i tak jest non stop. Czy to znaczy, że po wpięciu żarówki US402 jest normalnie właczany i wyłączany przez procesor i jest tam 12V, a dalej 8?
    Jeśli tak, to nieobecność impulsów H i V na procesorze nie ma żadnego znaczenia, zresztą są tylko wyorzystywane do synchro OSD. Chyba że ver.501 ma inaczej.
    Bardziej widzę więc przeciążenie. Mowisz, że nie zasilacz /a może jednak N8?/, nie pion, bo był odpięty, pozostaje więc coś w poziomie. Np. C313 dostaje w łeb, ale dopiero impulsem, stałe mu nie szkodzi widocznie.
  • #17 2961827
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19065
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    Może podstaw jeszcze C306-10uFC301 -10uF C307 i ewentualnie podstaw kondki przy IC402 i 403

    Dodano po 2 [minuty]:

    Tamten post pisałem z pamięci i ztąd te 200V.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Oczywiście musi być stąd napisane a nie jak napisałem przez "z"
  • #18 2971643
    zdzislaw2
    Poziom 18  
    Posty: 394
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    Panowie, pięknie diękuję. Daję sobie z nim spokój. TV jest kolegi. Ten TV od nowości "siada" ok. co 2 lata i zawsze trafo. Na płycie kiedyś wyjarała się spora dziura, po jej załataniu i wymianie tr-pow. pracował o dziwo-ok 5 lat. Dziękuję.

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Elemis 5550 TM po wymianie trafopowielacza na nowy oryginalny pojawił się problem z uruchomieniem – dioda miga na zielono i urządzenie wraca do trybu standby. Próby podmiany tranzystora BU2508DF oraz odłączania wzmacniaczy wizji (TDA6101) nie przyniosły efektu. Obciążenie wyjętego tranzystora żarówką 75W pozwala na start, co sugeruje przeciążenie lub uszkodzenie elementów w obwodzie. Wskazywano na konieczność sprawdzenia kondensatorów elektrolitycznych w obwodzie zasilania, szczególnie w przetwornicy i wokół trafopowielacza, a także generatora US106, który często ulega awarii. Próby odłączania nóżek trafo i elementów zasilających pion nie rozwiązały problemu. Podmiana trafopowielacza na inny model HR również nie przyniosła poprawy. Sugerowano kontrolę impulsów synchronizacji H oraz elementów w gałęzi 200V zasilającej wzmacniacze wizji, a także profilaktyczną wymianę elektrolitów w przetwornicy. Ostatecznie problem okazał się powtarzającą się awarią trafopowielacza w tym modelu telewizora, co skłoniło do rezygnacji z dalszych napraw.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA