logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

SR 232 a RS 232C. Jak podłączyć układ do RS422?

romantv 30 Sie 2006 12:10 1955 8
  • #1 2968920
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    Witajcie Panowie.
    Napisałem programik z VB 6 pod XP wysyła kody po RS 232C
    i prawidłowo steruje maszyną.
    Uwaga
    komunikacja odbywa się z portu COM1 RS232C przez intejfres z RS@#@C/RS422 i fłączone jest do maszyny.


    Natomiast program napisany w Bascomie ma wykonywać dokładnie te same czynności
    Uwaga komunikacja:

    z RS232 wychodzę na intejfres RS232C/RS422 i maszyna nie działa.
    Juz na samym intejfrejsie widzę że diody LED nie świecą się.
    Podczepiłem do nogi 4 RS +5V dioda miga jak nadaję kod ale nie świeci się cągla jak jak jest podłączony do PC.

    A i napięcia są inne Gdy jest pod. do PC to napięcia są -6V i +5 V


    a gdy podłącze do uC Atmegi poprzez Układ scalony MAX RS232 to napięcie jest tylko +5V

    Proszę o pomoc jak podłączyć układ do RS422

    Lub przejście z RS 232 na RS422 dzieki pozdrawiam
  • #3 2971474
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    brak strony lub błędnny adres
    jak możesz podaj jeszcze raz
    dzięki
  • #6 2975914
    kedzi1
    Poziom 18  
    Posty: 297
    Pomógł: 18
    Ocena: 9
    Jeżeli maszyna podłączona do komputera dziala a do mikrokontrilera nie to pewnie podłączyleś tego RS bezpośrednio do wyprowadzeń procesora. Tam jest inny standard napięć 0 - 5V na typowy RS232C ma -10V - +10V. Najprościej i zarazem najtaniej to zrobić samemu prościutki konwerterek na ukłazie scalonym MAX232. Wpisz w google MAX232 + PDF a znajdziesz note katalogową, a tam schemat. Jak podlaczysz przez MAX232 zadziala napewno.
  • #7 2975945
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    Maszyna z programen na PC i po przez RS232C ( COM1) pomiędzy RS 232C , a maszyną jest konwerter RS232C/RS422 i do maszyny
    działa poprawnie.


    Natomiast uC podłączony jest do układu scalonego MAX232 i wyjścia jego podłączyłem do maszyny konwertera RS232/RS422 i do maszyny i nie działa.

    co może być przyczyną ??
    dzięki za pomoc.
  • #8 2975980
    kedzi1
    Poziom 18  
    Posty: 297
    Pomógł: 18
    Ocena: 9
    Sprawdź czy dodatkowe sygnały portu COM1 (te sterujace transmsją) nie sterują dodatkowo konwerterem. Może połączenie Rx, Tx + masa to za mało. Podłącz tak konwerter do komputera (tylko te trzy linie) i zobacz czy działa.
  • #9 2976086
    romantv
    Poziom 17  
    Posty: 328
    Pomógł: 11
    Ocena: 8
    ok sprawdzę i napiszę .

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy podłączenia układu mikrokontrolera Atmega z interfejsem RS232 do konwertera RS232C/RS422, który poprawnie działa z programem na PC przez port COM1. Program napisany w Bascomie nie działa, a diody LED na konwerterze RS232C/RS422 nie świecą się, co wskazuje na brak sygnału. Różnice napięć między połączeniem z PC (-6V do +5V) a mikrokontrolerem (+5V) sugerują niezgodność standardów napięć. Zalecane jest stosowanie układu MAX232 do konwersji poziomów napięć RS232 do poziomów TTL mikrokontrolera. Należy również sprawdzić, czy sygnały sterujące transmisją (np. RTS, CTS) są poprawnie podłączone, gdyż sam sygnał Rx, Tx i masa może być niewystarczający do aktywacji konwertera RS232C/RS422. Wskazano link do schematu i dokumentacji MAX232 oraz forum elektroda.pl jako źródła informacji.
REKLAMA