Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

obrotomierz LED do motoroweru skutera cewka na kabel WN

tom1eczek 31 Aug 2006 23:27 3896 9
    tom1eczek
    Level 20  
    Chciałem zrobić obrotomierz do skutera. Nie chcę brać sygnału bezpośrednio z instalacji zapłonowej, bo jest tam straszny smietnik. Poza tym licznika ma być uniwersalny. Chyba najlepiej stworzyć transformator z przewodu idącego do fajki (napięcie około 12kV) i drutu nawiniętego w bliskości niego.

Fragment kabla powinien być zwinięty w koło aby stworzyć jeden zwój, a kilkanaście-kilkadziesiąt zwojów naszej cewki równolegle do niego?
    Czy może naszą nową cewkę należy nawinąć na kablu WN??

Ktoś sobie wyobraża, a może wie jaki kształt miały by impulsy uzyskiwane z naszej cewki? Z mojej analizy wykika ze tak: Prąd w kablu WN płynie tylko ułamek sekundy, wtedy tworzy się pole elektromagnetyczne. Po chwili ono znika, a cewka rozmagnesowuje się. Impulsy mają kształt szpilek, o częstotliwości ilości obrotów i stałą amplitudę.

Odbiornikiem ma być LM3914, mierzący uśrenione (przez niewielki kondensator) napięcie. Dlatego ważna jest stała amplituda szpilek.

Jak moje wydumania mają sie do praktyki??
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Wystarczy jak owiniesz na około przewodu WN jakiś przewód. Będzie to działać na zasadzie sprzężenia pojemnościowego ale na wejściu elektroniki musisz zrobić jakieś zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem zmiennym.
    alnus
    Level 28  
    na kablu WN nigdy nie będzie stałej amplitudy, bo bedzie zależała od obrotów silnika, stanu akumulatora, prądnicy, świecy zapłonowej itd. tak jak Dar.El napisał musisz zrobić zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem. np. szeregowy rezystor i zenerka lub transil. co do sprzężenia, to wystarczy owinąć kabelek, ale np. w stroboskopach do ustawiania zapłonu stosuje się dzielony rdzeń na klipsie, zakładany na kabel. można poeksperymentować:-)
    tom1eczek
    Level 20  
    Wiecie może ile mniej więcej powinno być tam zwoi? kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt??

Npięcie na cewce prądnicy będzie wzrastało wraz z obrotami (w granicach około 12-32V). Swieca jest natomiast pewnego rodzaju stabilizatorem. Na niej napięcie iskrzenia wynosi 10-12kV. Ona zaiskrzy wtedy kiedy pojawi się owe 10kV, i nie pozwoli mu wzrosnąć, bo poprostu zaiskrzy wczesniej i rozładuje obwód. Wartość tego napięcia rzeczywieście uzależniona jest od stanu świecy.

Na koniec jeszcze wydedukowałem taki schemacik. Strzałka prowadzi do lm'a w standardowej aplikacji. Musi tam być napięcie w miarę stałe, nie powinno być szpilek.
    Dar.El
    Level 40  
    Za dużo o jedną dolną diodę, masz uzyskać kilka wolt na plusie i max -0,6V w drugą stronę. Wystarczy kilka zwoi, zawsze można to dobrać doświadczalnie.
    alnus
    Level 28  
    Dar.El niekoniecznie jest za dużo, po prostu ktoś wsadził dwukierunkowy transil i zaznaczył jak zwykłe zenery. schemat jak najbardziej w porządku. napięcie zależy od typu transila.
    Dar.El
    Level 40  
    Czy podłączysz to dalej pod NE555, jeśli scalak ma zasilanie między masą a VCC to nie można stosować takich układów, napięcie wejściowe ma się mieścić między masą a zasilaniem.
    tom1eczek
    Level 20  
    rzeczywiscie, gdybym dał 1 zenerke to było by lepiej. Ten "układ podłączam" pod wejście lm3914. Zwykły analogowy wskaznik wysterowania.

Niedługo zmontuję, podłączę do moto i odpisze
    qciu
    Level 11  
    No jak zmontujesz to pisz co i jak daj schemat. Ja chce zrobic obrotomierz taki w swojej Suzuki DR125.. Jest to 4T 1 cyl. Bedzie działać??
    alnus
    Level 28  
    działać będzie , tylko musisz sam wyskalować wskazania. w czterosuwie pokaże ich pawdopodobnie (ale niekoniecznie) 2x mniej niż w 2T.
pcbway logo