Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PH-metr Przemysłowy. Szukam sondy PH. Jaki procesor wybrać?

tomaszwiewiorka 25 Sep 2006 10:47 3612 8
 • #1
  tomaszwiewiorka
  Level 10  
  Witam. Otrzymałem zadanie zaprojektowania PH-metu przemysłowego. Jego zadaniem jest ciągły pomiar kwasowości cieczy (przepływającej), oraz transmisja danych do sterownika PLC.

  Mam następujące pytania:
  1. Poszukuję sondy PH, która by sprostała cięśkim warunkom chemicznym, pomiar PH od 0 do 16, raz zamontowana pozostaje w urządzeniu na stałe, brak możliwości częstej kalibracji - kalibracja przed zamontowaniem. Nie może to być elektroda szklana.  2. Co do układu PH-metra, będzie on pracował w trudnych warunkach elektrycznych. Planuję obwód wejściowy wykonać na WO, dalej wykorzystać wewnętrzny przetwornik ADC mikrokontrolera AVR. Pytanie - jaki procek wybrać, aby jego praca była stabilna w bardzo zakłóconych warunkach?

  3. Transmisja pomiędzy PH-metrem a PLC ma się odbywać na odległość od kilku do nawet 100m. Tutaj postanowiłem użyć RS422, tzn w PH-metrze dokonać konwersji RS232 -> RS422, zaś przed sterownikiem PLC RS422 -> RS232. Znalazłem "dobry" układ AD7306 http://www.analog.com/en/prod/0,,767_831_AD7306%2C00.html Niestety jest on trudno dostępny. Może ktoś z was zna bardziel dostępny układ.

  Za wszelkią pomoć będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #3
  master_pablo
  Level 16  
  Jesli procesor ma dobrze pracowac w obecnosci zaklocen, to moze lepiej byloby zastosowac '51? Slyszalem, ze AVRy sa dosyc wrazliwe, a toporne ;) '51 wiecej wybaczaja :). I na pewno by sie znalazl model z A/C.
 • #4
  Loccutus
  Level 14  
  w sprawie elektrody odpowiadającej wymaganiom polecam kontakt z Panem Andrzejem Zielińskim (Hydromet Gliwice) znajdziesz w googlach.

  co do samego miernika - jaką rozdzielczość pomiaru chcesz osiągnąć i czy aby napewno taka rozpiętość pomiaru jest potrzebna ??
 • #5
  tomaszwiewiorka
  Level 10  
  Zadowalającą rozdzielczością jest 0,1 zaś rozpiętość taka została narzucona z góry - przez chemika, więc raczej taka będzie konieczna.

  Co do sond, to zapoznałem się z ofertą - coś się znajdzie.

  Kolejne pytanie. Jak ma się charakterystyka sondy do temperatury? Już wiem, że poza PH będę musiał dokonać pomiaru temperatury. W jaki sposób nanieść poprawkę temperaturową na pomiar PH?
 • #6
  Loccutus
  Level 14  
  Są odpowiednie wykresy do tego. Nie dysponuje nimi ale polecam telefon do pana Andrzeja Zielińskiego - nawet jeśli nie zdecydujesz sie na jego elektrody to na bank wyczerpująco i kompetentnie odpowie na wszelkie pytania z nimi zwązane.

  Moge tylko powiedzieć że np dla bufora pomiarowego pH7 (kalibracyjnego) w 20 stC =7.00 w 25stC=7,01 w 30stC=7,02 tak że jeżeli planujesz rozdzielczość do 0,1dpH a wahania temperatury badanej substancji nie są duże - to moim zdaniem możesz sobie odpuścić kompensację. Ale i tak spytałbym pana Andrzeja.

  Zakres pomiaru jest "zajebisty" i nie jestem przekonany czy rzeczywiście tak szeroki jest potzrebny - pogadaj może z tym chemikiem - ale jak sie uprze to hehe ;)

  co do rozwiązania technicznego układu - jesli zajrzysz do pdfa od LF444 i wywalisz ze schematu potencjometry (masz procek!) zastępując je rezystorami to nic wiecej nie potrzebujesz do zrobienia pHmetru jaki cie interesuje.
 • #7
  locotus
  Level 11  
  Co do kompensacji skoków temperatury podaje tu linka http://www.tegal.pl/?dz=3&id=7&id2=1 jest tam sonda temperaturowa wykonana z PVDF która powinna wytrzymać trudne warunki pracy. Ale jak napisał rozmówca wyżej jeżeli nie ma dużych zmian temperatury cieczy to możesz kompesacje sobie odpóścić. Wiem z doświadczenia, że skoki do 20st są nie zauważalne zwłaszcza w przepływającej cieczy.
 • #8
  tomaszwiewiorka
  Level 10  
  Okazało się, że zadowalającą rozpiętością badaniego zakresu PH będzie 0 - 14 (max zakres łatwo dostępnych elektrod PH). W obwód wejściowy chyba zdecyduję się zsatosować układ AD795 http://www.analog.com/UploadedFiles/Data_Shee...Data_Sheets/AD795.pdf&fterm=ph&fterm=ph&la=en
  Mam jedno pytanie odnośnie tego układu, a mianowicie aplikacja s.14. Co to znaczy "+3500ppm/stopień C"

  Rozmawiałem z Panem Andrzejem Zielińskim z Hydrometu, rozjaśnił mi sprawę pomiaru PH oraz kompensacji temperaturowej. Dzięki:)

  Dziękuję wszystkim za pomoc
 • #9
  tomaszwiewiorka
  Level 10  
  W celu wyjaśnienia - pH-metr będzie posiada zakres pomiarowy 0-14. Jest to cała skala PH - artykuła na temat skali PH: http://chemia.plumbum.pl/160,artykul.html

  Nie zastosowałem kompresji temperaturowej, ponieważ temperatura ciyeczy zmienia się w niewielkim zakresie a większe błędzy mogą powstać podczas niestarannie wykonanej kalibracji.
pcbway logo