Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sportowy wydech, a moc.

ponk 05 Paź 2006 23:15 31601 16
    ponk
    Poziom 11  
    Witam, chcialbym sie zapytac czy przez zmiane wydechu z seryjnego mozna podniesc moc?
    rozmawialem ostatnio z mechanikiem i dal mi do zrozumienia ze uklad wydechowy niema sie nic do mocy...no chyba ze zatkany katalizator czy cos takiego.

Pozdrawiam i dzieki za zainteresowanie
    ePeter1234
    Poziom 18  
    Tłumik sportowy ma niewielki wpływ na moc w samochodzie. Zastanawia mnie jaki samochód posiadasz, że chcesz w nim zwiększyć moc. Z doświadzecznia i zdrowego rozsądku powiem Tobie tyle, że to nie ma najmniejszego sensu w samochodach o małej mocy. Lepiej będzie jak kupisz sobie dobrze spasowaną wizualnie końcówkę do auta, niż wydech który będzie słychać z kolometra i nie będzies niczym wyróżniacz niż pospolity dres. Pozdrawiam
    DOHC
    Poziom 19  
    moim zdaniem jak sie nie ma o czyms zielonego pojecia to nie powinno sie wypowiadac na ten temat a juz napewno nie doradzac komus.

Uklad wydechowy ma zasadniczy wplyw na moc , wymieniajac kompletny uklad mozna duuzo zyskac , w samochodzie NA najwiekrze przyrosty uzyskuje sie wlasnie przez wydech . Problem jest to ze zeby zrobic dobry wydech do NA trzeba miec bardzo szeroka wiedze w tymtemacie i najlepiej doswiadczenie
    dabu
    Poziom 32  
    zapomniałeś dodać DOHC iż w samochodzie o małej pojemności i małej mocy jest to opłacalne iż da się odczuć ten wzrost kilku koni a w silnikach o większej mocy szkoda roboty i pieniędzy gdyż nie odczuje się tego wogóle
    Roli
    Poziom 26  
    DOHC dobrze gada, jak sie nie ma o czymś pojęcia to lepiej sie nie wypowiadać, tyczy sie to również wypowiedzi dabu. ponk nie słuchaj ludzi którzy tylko czytają fora i myślą że tam można sie wszystkiego dowiedzieć. W układzie wydechowym (jak i dolotowym) tkwią spore rezerwy, które można wykożystać jeżeli ma sie o tym pojęcie, a wykonanie układu wydechowego na zamówienie jest drogie bo wiedza kosztuje, generalnie jednym z najlepszych europejskich wydechów jest Supersprint, ponieważ nie dotyczą go tak restrykcyjne normy hałasu jak Sebringa czy Remusa ;)
    dabu
    Poziom 32  
    tylko iż miałem na myśli założenie tłumika przelotowego dlatego ze to nic nie da w w większych silnikach oprócz ryku, niemyślałem tu o akcesoryjnych układach wydechowych robionych pod konkretny model
    A troche też sie znam iż mój tatko od 13 lat ma zakład tłumikarski i też w nim pracuje.
    gondoljerzy
    Poziom 23  
    DOHC napisał:
    ...Uklad wydechowy ma zasadniczy wplyw na moc , wymieniajac kompletny uklad mozna duuzo zyskac , w samochodzie NA najwiekrze przyrosty uzyskuje sie wlasnie przez wydech ...

Duużo to znaczy ile? 2%? 5%?
    O wiele większy wpływ mają modyfikacje dolotu niż wydechu. Jeśli silnik nie łyknie więcej powietrza to co z tego że łatwiej wydali spaliny?
    kluczyk
    Poziom 13  
    Z wlasnego doswiadczenia wiem ze zalozenie sportowego wydechu cos daje sam mam supersprinta w seicento,ale dopiero zalozenie dedykowanego ukladu dolotowego dalo widoczne i odczuwalne efekty.tak wiec sam wydech nie wiele daje moze do 5% max ale z ulkadem dolotowym mysle ze trche wiecej.
    DOHC
    Poziom 19  
    gondoljerzy napisał:
    DOHC napisał:
    ...Uklad wydechowy ma zasadniczy wplyw na moc , wymieniajac kompletny uklad mozna duuzo zyskac , w samochodzie NA najwiekrze przyrosty uzyskuje sie wlasnie przez wydech ...

Duużo to znaczy ile? 2%? 5%?
    O wiele większy wpływ mają modyfikacje dolotu niż wydechu. Jeśli silnik nie łyknie więcej powietrza to co z tego że łatwiej wydali spaliny?

BREDNIE

piszesz ze dolot duzo wazniejszy od wydechu , powiedz mi w takim razie jak do komory spalania wleci wiecej mieszanki jesli nie zdazy ona wyleciec po poprzednim suwie wydechu ?? wogole to dolot i wydech nie sa od siebie nie zalezne , i w jednym i w drugim zachodza zjawiska falowe ktore sa zalezne od obrotow (w duzym uproszczeniu) tzn przy projektowaniu dolotu i wydechu zaklada sie przy jakich obrotach maja poprawiac przeplyw silnika , to zalozenie wynika z czasow walka rozrzadu tak powstaje dobrze dzialajacy silnik . Niestety rzadko zdarza sie tak ze ludzie robia wszystko kompleksowo i obiektywnie rzecz biorac z pary wydech-dolot na wydechu zyska sie wiecej

ps

wyjasniam co dla mnie znaczy slowo wydech- kompletny uklad wydechowy tzn kolektor wydechowy + tlumiki i rury pomiedzy tlumikami

nie mylic z : lanserski swiecacy duzo psujacy ostatni tlumnik
    gondoljerzy
    Poziom 23  
    DOHC napisał:

BREDNIE

piszesz ze dolot duzo wazniejszy od wydechu , powiedz mi w takim razie jak do komory spalania wleci wiecej mieszanki jesli nie zdazy ona wyleciec po poprzednim suwie wydechu ?? wogole to dolot i wydech nie sa od siebie nie zalezne , i w jednym i w drugim zachodza zjawiska falowe ktore sa zalezne od obrotow (w duzym uproszczeniu) tzn przy projektowaniu dolotu i wydechu zaklada sie przy jakich obrotach maja poprawiac przeplyw silnika , to zalozenie wynika z czasow walka rozrzadu tak powstaje dobrze dzialajacy silnik . Niestety rzadko zdarza sie tak ze ludzie robia wszystko kompleksowo i obiektywnie rzecz biorac z pary wydech-dolot na wydechu zyska sie wiecej

ps

wyjasniam co dla mnie znaczy slowo wydech- kompletny uklad wydechowy tzn kolektor wydechowy + tlumiki i rury pomiedzy tlumikami

nie mylic z : lanserski swiecacy duzo psujacy ostatni tlumnik

Piszesz że brednie. Tymczasem ja spotkałem się ze stwierdzeniem dużo mądrzejszych od siebie że taki sam nakład pracy i środków włożony w przeróbki dolotu daje 6 razy więcej niż taka sama inwestycja włożona w wydech. Moje własne zabawy z dorabianiem sobie kolektorów, wydechu i dolotu potwierdzają to stwierdzenie. Zgadzam się ze wydech i dolot współpracują w jednym silniku. Jednak zjawiska falowe, o których piszesz można w nowoczesnych silnikach wykorzystać dopiero po zmianie wałka rozrządu. Seryjne czasy rozrządu są za to krótkie. Więc nawet najlepszy wydech nie wspomoże dolotu w jego pracy w sposób falowy. Poprawić można wyłącznie przepustowośc , ale to niekoniecznie poprawia charakterystykę silnika. Często się zdarza, że mały przyrost mocy maksymalnej jest okupiony niższą elastycznością i spadkiem mocy na niższych obrotach.
    DOHC
    Poziom 19  
    a dzialanie dynamiczne , co o nim mi powiesz ? ono nie wysapi ?
    Roli
    Poziom 26  
    Cytat:
    Często się zdarza, że mały przyrost mocy maksymalnej jest okupiony niższą elastycznością i spadkiem mocy na niższych obrotach.

To dzieje sie wtedy gdy "odetkamy" wydech, ale zapomnimy o dolocie.

Cytat:
    Poprawić można wyłącznie przepustowośc , ale to niekoniecznie poprawia charakterystykę silnika.

Nie wiem czy o tym samym tu myślimy ale przymjijmy że tak, współczynnik napełnienia nie zawsze idzie w parze ze wzrostem mocy.

Cytat:
    Jednak zjawiska falowe, o których piszesz można w nowoczesnych silnikach wykorzystać dopiero po zmianie wałka rozrządu.

Tutaj nie masz racji, da sie to zrobić, jednak bedzie stosunkowo mały (mniejszy niż przy zmianie wałka na agresywniejszy) przyrost mocy/momentu.

A co do działania dynamicznego to wystąpi, tylko kwestia przy jakich obrotach ;)
    marek1pl
    Poziom 15  
    Z tego co ja się orjentuje to kopanie przy wydechu ma sens tylko wtedy gdy jednocześnie zmieniamy dolot,mało tego należy tak to wszystko ze sobą zgrać by nawzajem się nie zakłucały.Chodzi o to by jak najbardziej wykorzystać moment przewietrzania silnika, tak więc zmiana samego dolotu czy samego wydechu daje marne efekty w porównaniu do ceny.Kompleksowe rozwiązanie daje bardzo przyzwoity przyrost mocy.[/b]
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja natomiast sugeruje chwileczkę pomyśleć, zamiast opierać się na przeczytanych gdzieś dewagacjach innych.
    Silnik ma cztery "suwy", zapewne ineresuje na wydech :D - kiedy to spaliny są usuwane z cylindra.
    Układ wydechowy, składający się z tłumików (i katalizatora w benzynie) stanowi swoisty "opór" dla spalin, czyli w kolektorze wydechowym pojawi się pewne ciśnienie - gazy w końcu musza się "przepchnąć" przez te wszystkie "dziurki" w tłumikach. Wydech sportowy będzie stanowił mniejszy "opór" dla gazów, a zatem ciśnienie w kolektorze zmniejszy się, a zatem wydech będzie szybszy - bardziej skuteczny. I dlatego w każdym silniku wzrośnie moc i dynamika. Jaki to będzie wzrost, to już zależy od silnika. Niestety - coś, za coś, takie wynalazki sa głośniejsze, czyli po przegięciu pałeczki odpadniemy na przegladzie, a w skrajnym przypadku przyczepi sie do nas polucja.

Jesli ktoś się lubi brudzić, wystarczy odkręcić rurę za kolektorem i przewieźć się parę kilometrów (sugerowane ochraniacze słuchu). Efekty mogą niektórych zdziwić.
    marek1pl
    Poziom 15  
    Wymienisz tłumiki na sportowe wydasz1000zł a uzyskasz 3KM więcej ot cała twoja filozofia. Ma to sens tylko wtedy gdy wymienisz dolot zmieni się wtedy fala odbita i wydłuży okres przewietrzania silnika a to że ty tego nierozumiesz to nie moja wina.
    piotriix
    Poziom 16  
    1km za 333 zl mysle ze po zalaniu naprawde dobrego paliwa uzyskasz wiecej
    ponk
    Poziom 11  
    Jezu, dzieki za odpowiedz niespodziewalem sie az tak duzego zainteresowania, oczywiscie mialem na mysli kompletny uklad wydechowy a nie sam tlumik koncowy :)
    Czyli jednym slowem ma i to duzo, i pewnie radzicie mi zmienic mechanika hehe.

ePeter1234-moje auto to BMW E-34, 520 12v 129 KM

jeszcze mam jedno pytanko jesli juz zebralem tu dosc duze grono specjalistow.
    Podczas przyspieszania gdy mam jakies 5 tysiecy obrotow, dlawi mi sie silnik, znaczy ma jak by dziure w obrotach, a po jakiejs sekundzie moze dwoch, wystrzela jak z rakiety, jak by mu sie turbina zalaczyla...
    co to moze byc? moze ktos wie?
    podejzewam zapchany katalizator...ale niejestem mechanikiem..

Pozdrawiam i dzieki za odp.