Większość zasilaczy AT i ATX można włączać bez obciążenia. Niektóre starsze modele miały zabezpieczenie przed włączeniem bez obciążenia w postaci płyty głównej i po załączeniu bez niej poprostu się nie włączały (bardzo niskie napięcia ok. 1-2 V wentylator nie kręci). ATXy chyba wszystkie działają bez obciążenia.
Wiekszosc zasilaczy ma wbudowane rezystory obciazajace na glowne galezie zasilajace (5V , 3,3V) i mozna je spokojnie same wlaczac . Ostatnio trafila mi sie 250 Enlighta w ktorej po zalaczeniu bez obciazenia napiecie na moment wzrastalo i potem powoli opadalo az do zera .
Z obciazeniem pracowal normalnie