logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego zasilaczy AT/ATX nie wolno włączać bez obciążenia?

Darekkk 22 Lip 2002 10:31 3661 3
REKLAMA
  • #1 28215
    Darekkk
    Poziom 24  
    Posty: 853
    Pomógł: 15
    Ocena: 11
    Dlaczego zasilaczy AT/ATX nie wolno włączać "na luzie" (bez obciążenia)?
    Co się wtedy dzieje?
  • REKLAMA
  • #2 28228
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Większość zasilaczy AT i ATX można włączać bez obciążenia. Niektóre starsze modele miały zabezpieczenie przed włączeniem bez obciążenia w postaci płyty głównej i po załączeniu bez niej poprostu się nie włączały (bardzo niskie napięcia ok. 1-2 V wentylator nie kręci). ATXy chyba wszystkie działają bez obciążenia.
  • REKLAMA
  • #3 28290
    Sadi
    Poziom 15  
    Posty: 198
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Wiekszosc zasilaczy ma wbudowane rezystory obciazajace na glowne galezie zasilajace (5V , 3,3V) i mozna je spokojnie same wlaczac . Ostatnio trafila mi sie 250 Enlighta w ktorej po zalaczeniu bez obciazenia napiecie na moment wzrastalo i potem powoli opadalo az do zera .
    Z obciazeniem pracowal normalnie
  • #4 29861
    Darekkk
    Poziom 24  
    Posty: 853
    Pomógł: 15
    Ocena: 11
    A na przykład w AT nawet na obciążeniu po wyłączeniu napięcie +12V może skoczyć nawet do +25V :) To oczywiście źle wpływa na dyski....
REKLAMA