logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Vermona Regent 1060 Pytanie do znawców elektroniki

Hansol2_pl 03 Lis 2006 23:24 20519 52
Najlepsze odpowiedzi

Jakimi tranzystorami zastąpić KD503 w końcówce mocy Vermona Regent 1060 i czy trzeba wymienić też inne elementy po uszkodzeniu?

W uszkodzonej końcówce mocy wymień bez sprawdzania wszystkie półprzewodniki, a przy okazji skontroluj lub wymień elektrolity i wszystkie rezystory, szczególnie emiterowe; po naprawie ustaw też prąd spoczynkowy i napięcie stałe na wyjściu [#3186066] [#3219247] 2N3773 są tu uznane za bardzo dobry zamiennik KD503 i można je śmiało zastosować [#3193621] [#3206260] Nie warto wstawiać KD3055 bez selekcji, bo mają za małe Uce względem oryginału i przy tym zasilaniu mogą się nie nadawać [#3191343] W praktyce trzeba też wymienić tranzystory sterujące i element kompensacji temperaturowej przy radiatorze, np. BD139/BD140 zamiast SD339/SD340 oraz BC237/BC547/BC548 zamiast SF128D/SC237 [#3189546] [#3196209] Po złożeniu uruchamia się wzmacniacz z ograniczeniem prądu, ustawia napięcia zgodnie z procedurą i dopiero potem przechodzi na pełne zasilanie [#3208587] [#3219247]
REKLAMA
  • #1 3185190
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Witam. mam maly problemik.
    Mam dwie vermony takie jak wyzej. Obie byly uszkodzone. Jedna juz naprawilem bo byly tylko drobne zabiegi aby ja uruchomic. Z druga jest juz gozej.
    Mianowicie wzmacniacz chodzi tylko ze galka od basu jest na min i volume rowniez. Chodzi jak przesterowany. Pomyslełem sprawdze tranzystory. Wylutowalem sprawdzilem i jest tak. Jeden jest chyba dobry bynajmniej mi sie tak wydaje bo moich testach omomierzem ma jakis tam opór miedzy nogami, nogami a masa. Drugi jest totalnie martwy tzn nie ma zadnego oporu ale tez nie ma przejscie czyli na mierniku cyfrowym na skalo Ω na wyswietlaczu jest 1 i po dotkieciu do nuze powinna byc wartocs ale w tym wypadku jest zero reakcji. Nic nie miga ani nie pokazuje nic na wyswietlaczu.
    Wg schematu powinny tak byc tranzystory KD503 a s wsadzone TESLA KD3773 TDO321.
    NA plytce gdzie jest ten tranzystor jest napiecie wzgledem obudowy tylko na nodze K 38V na B i E nie ma zadnego napiecia wzgledem obudowy.
    Wyniki pomiaru pierwszego tranzystora sa nastepujace:
    E-B-114Ω
    E-K-67Ω
    B-K-175Ω

    Na jakims poscie wyczytalem ze zamiennikami tych KD3773 sa 2n3773 dostepne na allegro http://www.allegro.pl/item130281910_tranzystor_2n3773_kod0791_.html
    Ale moje pytanie jest takie czy jesli ktos juz zmienial te tranzystory i wstawil zamienniki to ja moge wstawic zamienniki tych zamiennikow?
    Jakie mam wstawic? Czy cos jeszcze moglo ucedz uszkodzeniu? Wydaje mi sie ze nie skoro wzmacniacz normalnie pracowal tylko ze dzwiek byl znieksztalcony :/
  • REKLAMA
  • #2 3185210
    londi
    Poziom 12  
    Posty: 54
    Pomógł: 1
    Ocena: 8
    Tranzystory najlepiej jest sprawdzać za pomocą zakresu przeznaczonego dla półprzewodników(symbol diody na mierniku). Z rezystancj którą odczytałeś z miernika wnioskuję że ten elemęt jest uszkodzony. Tranzystory często są parowane czyli pracują parami więć jak jeden sie spali często drugi też jest uszkodzony.
  • #3 3185245
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Oki zaraz sprawdzae testem na diore. Oczywiscie bede wymienial obydwa ale nie wiem jakie kupic?

    Sprawdzilem narazie tylko ten jeden tranzystor co mie mial oporu i jest tak:
    E-B-451 w jedna strone.
    B-K-430 w jedna strone
    E-K- brak reakcji
  • REKLAMA
  • #4 3185366
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 3185367
    cinek@
    Poziom 15  
    Posty: 82
    Pomógł: 14
    Ocena: 27
    Witam!Musisz zacząć od zlokalizowania zródła tego "przesteru"-preamp czy końcówa?Jeśli masz dwa takie same sprzęty to spróbuj choćby metodą "na krzyż"-podepnij wyjście tego sprawnego przedwzmacniacza do końcówy tego naprawianego i będziesz wiedział czy to napewno końcówa.Jak masz schemat to podeślij-powiem ci gdzie czego szukać i co sprawdzić.Ten tranzystor teoretycznie jest dobry(chodzi mi o wskazania miernika-tak ma pokazywać)ale może zdarzyć się tak,że siada dopiero w warunkach dynamicznych.Gdybyś jednak potrzebował tutaj dostaniesz oryginał lub zamiennikhttp://www.cybor-tech.com.pl/grupa_tow.asp?m=65&p=TRANZYSTORY
  • Pomocny post
    #6 3186066
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    W uszkodzonej "końcówce" wymień WSZYSTKIE półprzewodniki. Na wszelki wypadek radził bym wymienić również elektrolity. Sprawdź wszystkie oporniki. Te w emiterach tranzystorów mocy szczególnie, a najlepiej wstaw nowe. Po uruchomieniu należy wyregulować prąd spoczynkowy tranzystorów mocy, tak aby przekroczyć minimalnie próg zniekształceń.


    Remeknapr
  • #7 3186298
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Dzisiaj wylutuje reszte tranzystorów i bede sprawdzal. A jeszcze cos nie ma tam sprezyny od poglosu zostaly tylko kable mozliwe ze to sieje te zaklócenia?
    W zalaczniku schemat i plytki.
    Załączniki:
    • REGENT 1060 mixer.JPG (537.2 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • REGENT 1060 wzmacniacz.JPG (440.49 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_8.jpg (92.11 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_7.jpg (68.57 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_6.jpg (82.79 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_5.jpg (94.49 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_4.jpg (86.95 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_3.jpg (94.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 1060_pic_1.jpg (109.82 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 3186432
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Jeśli oczekujesz pomocy, to nie każ sobie płacić za schematy, które miały by być pomocne w udzielaniu odpowiedzi. Póki nie zlikwidujesz punktów, ja już nic więcej nie napiszę.


    Remeknapr
  • REKLAMA
  • #9 3186952
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Wymontowalem tranzystor SD340 i sprawdzilem testem do diodek. Ma przejscia w obie strony.
    Chyba wymienie wszystkie e tranzystory które sa przykrecone do malych radiatorków. A do duzego radiatora co jest przykrecone?

    ponizej znalazłem zamienniki 2 tranzystoró ale nie mam wiecej:
    SD339-BD139
    SD340-BD140

    SD339b
    SF128D
    SM103
    SC237e
    SC238e
    SC239e
    SC307e

    Te pierwsze to chyba sterujace o ile sie nie myle?
    Sa uwalone obydwa. Byl tesh przepalony opornik R527 (na schemacie).
    Prosze o pomoc nie jestem elektronikiem z zawodu ale mam bardzo duze checi. Jak cos to podaje kontakt gg jesli ktos by zechciale sie zainteresowac moim problemem: 9480488

    Dodano po 41 [minuty]:

    :arrow: Remeknapr

    prowizja juz zdjeta zostala tylko za transfer bo troszke duzy ten plik. Podzielony zostal juz bo by byla znacznie duza.
    Prosze o pomoc.
  • REKLAMA
  • #10 3188873
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Te tranzystory sterujace sprawdza sie tak samo jak zwykle? Czy ten w zalaczniku to jest wlasnie ten sterujacy? Mam taki przyzad który znalazłem. Jak on dziala ? po podpieciu do tranzystora migaja diody albo lewa albo prawa albo lewa potem prawa w zaleznosci czy tranzystor jest dobry, ale jak migaja jak jest dobry? spotkal sie ktos juz z takim czyms? ile jest tranzystorów sterujacych na jeden tranzystor koncowy KD503?
    Załączniki:
    • Co to jest.JPG (2.48 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie(05).jpg (18.66 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie(01).jpg (19.5 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 3189546
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    SD339b - BD139 (literki to grupa wzmocnienia)
    SF128D - BC237 (lub inny npn małej mocy np. BC548/547)
    SM103
    SC237e - BC237
    SC238e - BC238
    SC239e - BC239
    SC307e - BC307

    > Te tranzystory sterujace sprawdza sie tak samo jak zwykle?

    Niczego nie sprawdzaj, a wymieniaj wszystko tak jak napisałem. W przeciwnym razie nigdy tego wzmacniacza nie naprawisz. A jak się sprawdza tranzystory, to koledzy już pisali. Najlepiej poszukaj trochę na ten temat w sieci. Jednak nie ma 100% metod sprawdzenia miernikiem, chyba że miałbyś jakiś tester. Dajmy póki co temu spokój. Napisz jak wymienisz wszystko. Nie włączaj, powiem Ci co dalej robić.

    > A do duzego radiatora co jest przykrecone?

    Prawdopodobnie chodzi Ci o VT514. To element kompensacji temperaturowej. W tym przypadku tranzystor.


    Remeknapr
  • #12 3190088
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Ok kupuje wszystkie tranzystory nowe. Koncowe dam 2n3773. Pozmieniam wszystko i sie odezwe. Ten tester to znalazłem kiedys w garazu i po podlaczeniu kablie do EBK zaczynaja migac diody. Tylko musze dojsc jak migaja na dobrym a jak na uszkodzonym tranzystorze.
  • #13 3190103
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Ja miałem na myśli prawdziwy tester, a nie jakąś migającą zabawkę.


    Remeknapr
  • #14 3190213
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Oki. Masz moze gdzies w swojej okolicy sklep z elektronika? Kupil bys mi to u siebie jakbys mial dostep? Ja szukalem ale najblizszy sklep mam okolo 45km w Radomiu. NA elektronicznych sklepach bardzo sie nie umiem polapac wiec wolal bym jakbys mi to gdzies kupil te wszystkie czesci ja bym Ci zwrócil za koszta i wyslal bys mi to poczta. Co ty na to?

    Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

    Znalazłem na allegro cos takiego http://www.allegro.pl/item139841411_tranzystor_tesla_kd3055_to3.html
    Czy moga byc do tego wzmacniacza? Beda dobre?
  • #15 3191343
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Te tranzystory KD3055 mogły by się nadawać pod pewnym warunkiem. Mianowicie musiał byś je wyselekcjonować pod względem napięcia CE. Oryginał z Twojego wzmacniacza ma Uce 170V, a te KD 60V. Nie bardzo to widzę przy zasilaniu symetrycznym +40V i -40V i po dodaniu jeszcze składowej zmiennej. Radzę szukać oryginałów, lub odpowiedników o podobnych parametrach.


    Remeknapr

    Dodano po 26 [minuty]:

    Jeszcze raz, bo trochę się zakręciłem. Na schemacie przy tranzystorach mocy nie piszą typu. Można przypuszczać z opisów na dole schematu, że stosowali KD503 o Uce 80V i mocy 150W produkcji NRD. Nie wiem skąd wziąłeś te KD3055. Tak czy owak z całą pewnością fabryka te tranzystory selekcjonowała i parowała. Te, które Ci radziłem są dobre. A jeśli chodzi o kupno. Zobacz gdzie mieszkam. To nie ma sensu. A do sklepu też mam 30 km.


    Remeknapr
  • #16 3191885
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Na schemacie przy prawym rogu jest tabelka w której pisza jakie byly stosowane. Co do tego kupna tych czesni to nie zauwazylem gdzie mieszkasz. Przepraszam za klopot.
    Załączniki:
    • kd503.JPG (34.61 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 3193621
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    No tak. Są KD503. Mała szansa, że są w sprzedaży. 2N3773 to bardzo dobry zamiennik. Śmiało można je zastosować.


    Remeknapr
  • #18 3194742
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Zapodaje fotki wnetrza. Czy te stojace tranzystorki tesh musze wymieniac czy tylko te co leza BD?
    Załączniki:
    • Zdjęcie(12).jpg (23.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie(11).jpg (23.59 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie(10).jpg (18.95 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kopia (1) Zdjęcie(12).jpg (23.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #19 3195719
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Pisałem Ci już, że w stopniu końcowym tym uszkodzonym wymieniasz bez sprawdzania WSZYSTKIE półprzewodniki.


    Remeknapr
  • #20 3196112
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Oki wypisalem ze schematu wszystkie tranzystory i bede zamawial je u jednego kolegi z allegro. Jakie zamienniki do VT501 i SD337 bo na elektrodzie przez szukaj nie moge znalesc.
  • #21 3196209
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    SD337 - BD137
    VT501 (SC238) - BC238

    Po wmontowaniu wszystkich tranzystorów NIE URUCHAMIAJ. Napisz i pójdziemy dalej.

    Remeknapr
  • #22 3196988
    kjmek
    Poziom 11  
    Posty: 18
    Pomógł: 1
    No tak. Są KD503. Mała szansa, że są w sprzedaży. 2N3773 to bardzo dobry zamiennik. Śmiało można je zastosować.
  • #23 3199115
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Czy bardzo wazny jest tranzystor SF128D a zamiennik BC140? niestety tego na skladzie nie ma ale pozatym wszystko inne kupilem.
  • #24 3199896
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    > Czy bardzo wazny jest tranzystor SF128D a zamiennik BC140?

    Jakie ma oznaczenie schematowe? Swoją drogą to dziwne. Ten tranzystor jest bardzo popularny. Ja widzę, że zmiennik to BC237. Może być też BC547. Juz o tym pisałem:

    SF128D - BC237 (lub inny npn małej mocy np. BC548/547)


    Remeknapr
  • #25 3199964
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    oznaczenie na schemacie to VT516 SF128D
  • #26 3200086
    zdanek15
    Poziom 26  
    Posty: 823
    Pomógł: 77
    Ocena: 142
    Kolega ...REMEKNAPR ma nieprawdopodobna racje !!!
    !wzmacnaiacze vermony
    maja tak stary druk (choc delikatny) ze nie ma mowy ze cos przerywa chyba ze sam to pod lutownica wyrwiesz...........ale to sprawa umiejetnosci!! Zmien tranzystory i elki i juz.Czasami zdaza sie jakis wredny rezystor ktory nie kontaktuje ale to latwe do wychwycenia.
    Ja robiac wzmaki urzywam autotrafa i generatora +oscyloskop na wyjsciu z oporem 4 ohm .To strasznie oszczedza pieniadze na koncowke mocy!! Przy okolo 80 woltach z sieci wzmak zaczyna sie stabilizowac co idealnie widac na oscylu .Jesli nie to trzeba jeszcze cos sprawdzic. To chyba logiczna metoda
    KD 503 mam i moge oddac za niewielkie pieniadze ale tylko do tego watku!!
  • #27 3200227
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    > oznaczenie na schemacie to VT516 SF128D

    To już poza stopniem końcowym. Stabilizator 40V. Możesz też wymieniać, ale na razie skupmy się na końcówce. Reszta układów może być sprawna i nie wymagać naprawy.


    Remeknapr
  • #28 3200243
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Zamówienie zlozone.Teraz tylko czekam na towar. Ile chcesz za te KD503?
  • #29 3205932
    Hansol2_pl
    Poziom 20  
    Posty: 503
    Pomógł: 10
    Ocena: 10
    Wlasnie dostalem paczuszke z zamówionym towarem. mam pytanie czy @n3773 firmy TOSCHIBA beda dobre? Maja jakas dziwnie gróba podstawe. Zaraz ide montowac zestawik. Piszcie co mama dalej robic.
    Załączniki:
    • Zdjęcie(03).jpg (17.25 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie(04).jpg (21.07 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Zdjęcie.jpg (22.97 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #30 3206260
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Będą dobre. Montuj spokojnie i starannie. Po skończeniu pracy NIE WŁĄCZAJ. Napisz, pójdziemy dalej.


    Remeknapr

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy naprawy wzmacniacza Vermona Regent 1060, w którym uszkodzeniu uległy tranzystory końcowe i sterujące. Zalecane jest wymienienie wszystkich półprzewodników w stopniu końcowym bez selektywnego testowania, gdyż uszkodzenia często dotyczą całych par tranzystorów. Jako zamienniki dla oryginalnych tranzystorów KD503 rekomendowane są 2N3773, natomiast dla tranzystorów sterujących SD339 i SD340 odpowiednio BD139 i BD140. Wskazano na konieczność wymiany także elektrolitów i dokładnego sprawdzenia oporników, szczególnie niskoomowych. Po wymianie elementów należy przeprowadzić regulację prądu spoczynkowego tranzystorów mocy, stosując oporniki zamiast bezpieczników i obciążenie rezystorowe zamiast głośników, aby uniknąć uszkodzeń podczas pierwszego uruchomienia. Testy powinny obejmować pomiar napięć na tranzystorach i obserwację stabilności pracy wzmacniacza. Wzmacniacz po naprawie działa poprawnie, choć pojawiły się pytania o różnice w czułości i mocy między oryginalnym a naprawionym egzemplarzem. Zalecane jest porównanie parametrów obu urządzeń i ostrożność przy wymianie tylko wybranych tranzystorów. W dyskusji pojawiły się także wskazówki dotyczące testowania tranzystorów diodowym zakresem miernika oraz użycia generatora sygnału i oscyloskopu do pomiaru mocy wyjściowej wzmacniacza. Poruszono również temat dostępności oryginalnych tranzystorów i możliwości zakupu zamienników przez internet.
REKLAMA