logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Funai 2000-MK7 - brak obrazu i dźwięku, syczenie powielacza, spadek napięć

rserej 04 Lis 2006 16:53 1334 8
REKLAMA

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Funai 2000-MK7 pojawił się problem z brakiem obrazu i dźwięku oraz syczeniem powielacza, a napięcia zasilacza spadały o połowę po włączeniu. Sprawdzono napięcia na wyjściu zasilacza (+115V, +12V, +17V, +16V), które były prawidłowe przed załączeniem, ale po włączeniu spadały. Sugerowano testowanie układu odchylania poziomego poprzez podłączenie żarówki 60W w miejsce tranzystora końcowego (wylutowanego) między emiter a kolektor, co miało potwierdzić uszkodzenie transformatora wysokiego napięcia (trafo WN). Po podłączeniu żarówki przetwornica nie uruchamiała się, a wymiana kondensatorów elektrolitycznych po stronie pierwotnej zasilacza nie rozwiązała problemu. Ostatecznie znaleziono przepalony transformator sterujący (oznaczony jako TO 2), którego wymiana była utrudniona ze względu na brak dostępności w zwykłych sklepach, lecz możliwa do zamówienia w specjalistycznych serwisach. Po wymianie transformatora problem nie ustąpił, a przyczyną okazał się uszkodzony kondensator ceramiczny C510 o pojemności 22nF w zasilaczu. Po jego wymianie przetwornica uruchomiła się poprawnie, a telewizor zaczął działać prawidłowo.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA