Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawianie płytek, co jest do tego potrzebne ?

drakainen 09 Gru 2006 19:18 3196 7
  • #1 09 Gru 2006 19:18
    drakainen
    Poziom 9  

Prosiłbym o opisanie sposobów wytrawiania płytek, środków jakie są potrzebne, oraz ile kosztują. Nie chodzi mi tu o posty typu ja używam takiej metody i fajna jest tylko o konkretne wypowiedzi. A jeśli jakaś metoda już jest to żeby jej nie powielać bez potrzeby.

0 7
  • #2 09 Gru 2006 20:18
    Edek45
    Poziom 28  

Do wytrawiania płytek służy chlorek FeCl3,kupuje się go w sklepach z art elektronicznymi,przeważnie jest w granulkach,paczka wystarcza na zrobienie roztworu 0,25-0,5l,kosztuje 4,50Pln

0
  • #3 10 Gru 2006 15:36
    drakainen
    Poziom 9  

W całym poście chodziło mi o cały proces tworzenia płytki.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Gru 2006 16:36
    Macieks14
    Poziom 17  

Siemka

Zacznijmy od początku:
    1.)Idziesz do sklepu i kupujesz chlorek żelaza (III) albo wytrawiacz krystaliczny osobiście polecam wytrawiacz. Dodatkowo kupujesz laminat odpowiedniej wielkości i pisak do płytek drukowanych.
    2.)Czyścisz laminat alkoholem (40% wódka lub spirytus salicylowy) następnie papierem ściernym delikatnie ale to delikatnie ścierasz i jeszcze raz czyścisz alkoholem teraz bardzo dokładnie.
    3.)Na takiej przygotowanej płytce rysujesz ścierzki.
    4.)Następnie rozpuść chlorek w 0.35l wody 40 temperaturową .
    5.)Wrzuć płytkę do roztworu i czekaj a czekając poruszaj roztworem pamiętającej o zachowania temperatury dla chlorku max 40 stopni dla wytrawiacza max 50stopni. Poczekasz około 1-3godzin i masz pięknie wytrawioną płytkę.
    6.)Idziesz do swojego warsztatu z płytką birzesz mini-wiertarkę i wiertło 0.8-1mm i nawiercasz otwory.
    7.)Wyczyść ścieżki i lutuj.

Mam nadzieję że ci pomogłem.
    ||||
    \/\/

0
  • #5 10 Gru 2006 18:36
    danloop
    Poziom 15  

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu dość cienkich ścieżek to możesz na papierze kredowym na laserowej drukarce wydrukować schemat płytki. Następnie podgrzewając płytke żelazkiem połozyć na niej wydrukowany schemat w taki sposób by toner mógł się odbić na laminacie. Grzejemy tak około minuty dokładnie przyciśniętą kartke z tonerem do płytki. Później ściągamy płytke z żelazka i pod wodą oczyszczamy laminat z papieru, powinien zostać już tyllko toner. No i wytrawiamy - ja używam B327 o ile dobrze pamiętam - całkiem nieźle wytrawia.

(by schemat dobrze odbił się na płytce można go przyciskać szmacianym pacynkami bardzo dobrz się sprawdzają)[/img]

0
  • #6 10 Gru 2006 19:17
    czarutek
    Poziom 34  

danloop napisał:
    ... by schemat dobrze odbił się na płytce można go przyciskać szmacianym pacynkami bardzo dobrz się sprawdzają.

Czy mógłbyś ciut dokładniej opisać jak i czym to wykonujesz?
    Z góry dzięki.

0