Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przełącznik "schodowy"

27 Sie 2003 07:41 20256 8
 • Poziom 17  
  Jak zrobić takie coś na dwa przełączniki (kontakty) to wiem (dodatkowy kabelek).

  A jak zrobić na 3 lub więcej przełączników.

  Trzema przełącznikami sterować jednym urządzeniem na 230V

  Może jest już gdzieś taki temat, ja nie znalazłem, a używam modemu, więc dokładne przeszukiwanie odpada. W razie czego, prosze o link.
 • Poziom 10  
  witam.
  Pomiędzy łącznikami schodowymi umieszcza się łączniki "krzyżowe" . Więcej na ten temat możesz poszukać w jakiejkolwiek książce z instalacji elektrycznych.
  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Załaczam rysunek dla wyłacznikó schodowych dwóch, na więcej można to zrobić, tylko trzeba wkładać wyłaczniki krzyżowe. a najlepiej zrobić to na przekaźniku, można wmontować na full wyłaczników sterujcych i po kłopocie
 • Poziom 17  
  Gdybym mial ksiazke o instalacjach elektrycznych to bym tutaj nie pisal.

  Proszę o jakiś schemat z tym "krzyżowym", bo nawet nie wiem jak on wygląda (od tej elektrycznej strony). Dwie pierwsze strony na Google z zapytaniem łącznik krzyżowy to oferty firm, dalej nie przegladałem.

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Przełącznik krzyżowy ma nazwę od dawnych obrotowych wyłączników energii. A łączy rzeczywiście na krzyż. Zakłądając, że w położeniu początkowym łączy przewód (oznaczmy go przykładowo) A z A' oraz B z B', to po przełączeniu A będzie połączony z B' , a B z A'. AB to dojście A'B' odejście.
  Zapomniałem dodać,że należy go włączyć pomiędzy dwa wyłączniki schodowe. Na schemacie, który jest w wyższym poście - pomiędzy te wyłączniki. Wówczas oświetlenie można włączyći wyłączyć każdym przełącznikiem. Powodzenia.
 • Spec Elektroakustyka
  Oto schemacik połączenia przełącznika krzyżowego (przełączniki te można dublować w zależności od ilości pięter).Polecam analizę zasady działania tego układu.
 • Poziom 10  
  Ten układ jest z jedną puszką czy z wieloma
  (2)

  [size=9][color=#999999]Dodano po 13 [sekundy]:[/color][/size]

  Ten układ jest z jedną puszką czy z wieloma
  (2)
 • Poziom 2  
  witam serdecznie wszyscy twierdzą że wystarczy powielić wyłączniki krzyżowe w dowolnej ilości ale nigdzie nie mogę sie dopatrzeć schematu wkomponowania np2 krzyżowych pomiędzy schodowe? pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  nina28 napisał:
  witam serdecznie wszyscy twierdzą że wystarczy powielić wyłączniki krzyżowe w dowolnej ilości ale nigdzie nie mogę sie dopatrzeć schematu wkomponowania np2 krzyżowych pomiędzy schodowe? pozdrawiam  Z tego co widzę, schemat pozwala na zapisanie. Jaki problem zapisać na dysku, otworzyć w paint, odznaczyć " rysuj nieprzezroczyste" w zakładce "obraz", skopiować środkowy fragment i wstawić dowolną ilość razy?


  Pzdr.