Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze sciemniaczem- proszę o pomoc

mirekq 15 Dec 2006 12:08 1068 4
    mirekq
    Level 17  
    Witam, chcę sterować ściemniaczem oświetleniowym odbiobnik o mocy około 5W i tu jest problem bo ściemniacze te sterują min 30-40W. w jaki sposób zwiększyć pobieraną moc myślałem o jakimś rezystorze albo żarówce, może ma ktoś jakieś dobre i tanie w wykonaniu pomysły a zarazem niezawodne?? Prosłbym o konkretne odpowiedzi.
    Z góry dziekuję.
    Mirek D
    Level 15  
    A nie lepiej sterować za mostkiem wstawiając jakiś regulowany stabilizator np. na LM-ie. Na forum znajdziesz napewno sporo podobnych rozwiązań.
    mirekq
    Level 17  
    Właśnie chodzi o to, że chcę to sterować tym sciemniaczem (standardowy ściemniacz podtynkowy do sterowania oświetleniem) i potrzebuje tylko w jakiś łatwy sposób zwiększyć pobór mocy.
    john_t
    Level 29  
    mirekq wrote:
    Właśnie chodzi o to, że chcę to sterować tym sciemniaczem (standardowy ściemniacz podtynkowy do sterowania oświetleniem) i potrzebuje tylko w jakiś łatwy sposób zwiększyć pobór mocy.

Kiedyś miałem identyczny problem. Musiałem sterować ściemniaczem (bo był na pilota) odbiór o mocy ok. 2W. Podłączyłem do ściemniacza dodatkowy odbiór w postaci baterii 8 rezystorów o mocy 5W co dało 40W obciążenia. O ile pamiętam to 1,2kΩ. I to sprawę załatwiło.
    mirekq
    Level 17  
    Temt zakończony;) Problem Rozwiązany aby zwiększyć moc odbiorczą dorzuciłem żarówkę halogenową. W przypadku małych mocy ściemniacz także działa, ale ma zmniejszony zakres regulacji. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.