Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat lampy błyskowej Canon AF

16 Gru 2006 11:21 3260 3
  • Poziom 10  
    Nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś schematy wyprowadzeń (na stopkę) lampy błyskowej AF Canona. Chcę przerobić lampę z Minolty TTL AF i tak naprawdę to wyprowadzenia Minolty też by się przydały.
    Podkreślam, że nie potrzebny mi ostatecznie schemat elektryczny całej lampy ale muszę wiedzieć jak podłaczyć kabeli (są 4, pewnie para do wyzwalania i para do starowania energią błysku, tylko nie wiem gdzie co)
    Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
    Pozdrawiam Świątecznie.
    Jarek
  • IGE-XAO
  • Poziom 16  
    Wyprowadzenia to jedna sprawa a wspolpraca lampy z korpusem to druga wiec daruj sobie zabawe
  • IGE-XAO
  • Poziom 16  
    Witam!
    Obawiam się że sposób komunikacji korpusu z lampą jest inny w Canonie i inny w Minolcie. W przypadku lamp firmowych takie przeróbki nie mają sensu.
    Można eksperymentować z lampami dedykowanymi innych firm ale to też ryzykowne i prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów a przy okazji mozna zepsuć aparat.
    Minolta Dynax AF ma też inna stopkę.
    Z drugiej strony np. firma Metz produkuje lampy wielosystemowe, ale do każdej z nich wymienia się stopkę do odpowiednieniego systemu. W tej stopce jest jakaś elktronika.
    Kiedyś porównywałem dwei takie same lampy Carena, jedna do Minolty a druga do Canona. W środku zupełnie inna elktronika sterujaca. Przetwornice takie same, układy sterujace palnikiem też.

Dodano po 54 [minuty]:

PS. A jaką masz lampe do Minolty ?
    Kiedyś naprawiałem jakiegoś flesza Minolty, wydaje mi sie że wyprowadzenia to: masa. wyzwalanie, TTL i oświetlacz AF (lub masa, wyzwalanie-TTL, oświetlacz, obecność-naładowanie lampy) gdzieś to sobie zapisałem ale to są tylko moje przypuszczenia. Nie wiem czy nie zastosowano tam jakiegoś cyfrowego szregowego (lub innego) systemu przesyłania, chociaż 4 styki mogą świadczyć że nie.
    W jednej z naprawianych lamp pracował mikrokontroler natomiast druga to była prosta konstrukcja oparta o jakimś układzie cyfrowym CMOS (chyba licznik Johnsona 4017) i na paru tranzystorach.
    Lampy przystosowane do nowych sanek Minolta Dynax.Nie wiem czy pierwsze AFy Minolty ze standardowymi sankami miały tak samo rozlokowane piny.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za informacje. Chyba macie rację. Odpuszczę to sobie i zacznę zbierać kasę na nową lampę Canona. Po prostu przez chwilę nie miałem co robić :).
    Pozdrawiam.