Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Medionem:-(

28 Sie 2003 18:49 2888 10
  • Poziom 10  
    Witajcie!
    Mam od dziś poważny problem ze 100 hercowym panoramicznym telewizorem Medion md 8207 sf-s...
    Odbiornik nie daje się włączyć. Po wciśnięciu włącznika sieciowego na panelu czołowym nie zapaliła się dioda sygnalizującaq stand-by. Zamiast tego z wnętrza zaczęło dobiegać rytmiczne pikanie. Nic więcej:-(
    Po wyłączeniu pikanie zaczęło zwalniać i po chwili zanikło. Próbowałem zostawić go w spokoju przez kilka godzin, sądząc że może to być tylko chwilowa niedyspozycja. Niestety, nic się nie zmieniło.
    Może Wam uda się postawić "zdalną" diagnozę? Bardzo na to liczę, bo podróż z tym urządzeniem do serwisu przez 800 km w jedną stronę nie jest najprzyjemniejszą perspektywą:-(((
    pozdrawiam - zombiszczak (Białystok)
  • Poziom 16  
    Z tego co wiem to jest kilku fachowców w Białymstoku. To poco te 800km?
    Z tego co napisałeś to masz przyblokowaną przetwornice, ale na twoim miejscu nie brałbym się za to, bo możesz pogorszyć sprawe.
  • Poziom 17  
    Miałem już taką usterkę i pomogła wymiana jednego kondensatora i tranzystora lini ale trzeba jeszcze później ustawić B+ ma być chyba 135V.
  • Poziom 10  
    Witajcie!
    Dziękuję za podpowiedzi. Przekazałem to zaproszonemu fachowcowi, dzięki temu łatwiej było znaleźć usterkę.
    Poszedł tranzystor przy wysokim napięciu. Identyczne nie są podobno dostępne u nas, kupiłem odpowiednik: BUH 1015. Wszystko zadziałało jak należy. Przy okazji sprawdzono kondensatory i pomierzono napięcia, wszystko jest w porządku. Trudno jednak zgadnąć, co było przyczyną uszkodzenia. Może zimne luty albo po prostu ten tranzystor tak miał...
    Przy okazji mogłem się naocznie przekonać, że ten telewizor ma kineskop Thomsona a chassis bodajże Schneidera: 11AK28-10.
    Dzięki za wsparcie wiedzą i duchem:-)
    zombiszczak
  • Poziom 39  
    Chassis 11AK28 jest to chassis Vestel'a.
    Jako tranzystor Lini jest tam 2SC5331.
  • Poziom 15  
    W 11 AK28 w linii siedzi najczesciej 2SC5302 tranzystory te padaja bez zadnej przyczyny poprostu sa zlej jakosci.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie!
    Wygląda na to, że po dwóch miesiącach spokoju problem powrócił:-(
    objawy dokładnie takie same znowu wskazują na ten nieszczęsny tranzystor linii... Jak tak dalej pójdzie, pewnie będę musiał zakupić większą ilość tych tranzystorów i wymieniać co parę miesięcy:-((
    Co u licha może być powodem takiej awarii? Wczoraj wyłączyłem telewizor pilotem i już umarł. Jakieś przepięcie? Co sądzicie o tym wszystkim? Wiem, że jest wielu użytkowników tych Medionów i chwalą sobie ten sprzęt. Cyżby trafił mi się jakiś chybiony egzemplarz...?
    Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi...
    Pozdrawiam - zombiszczak
  • Poziom 21  
    Kiedys mialem podobny problem tak samo walilo tranzystor w podobnym telewizorze tylko nie pamietam chasis dopiero po zwiekszeniu powierzchni chlodzacej radiatora (przykrecilem dodatkowy radiator do istniejacego najlepsze z monitorów żebrowane) usterka ustałą przy okazji zauważyłem że klient trzymał ten telewizor obok kaloryfera i to byla wg mnie przyczyna awarii tego telewizora
  • Poziom 39  
    Sprawdź czy nie masz zimnych lutów na C210 i C211 oraz na diodzie D206. Tak samo trzeba sprawdzić czy wytk cewek odchylania nie dostaje przerwy lub nie ma zimnych lutów a także trafo WN. zobacz też kondensator C215 czy nie ma upływności wartości.
  • Poziom 17  
    Sprawdź jeszcze raz dla pewności B+ 135V sprzedaje te telewizorki Mediona i miałem podobny problem tylko że za drugim razem już poszło dobrze i chodzi już jakieś 8 miesięcy bez problemu.
  • Poziom 10  
    witajcie!
    przepraszam za długie milczenie... najpierw choroba a później nadrabianie zaległości w pracy:-(
    to już półtora miesiąca, odkąd zaprzyjaźniony fachowiec zajrzał ponownie we wnętrzności mojego mediona. tym razem nie mogłem dostać tranzystora buh 1015, nabyłem więc buh 1215. ten chyba okaże się lepszy, choćby z tego względu, że ma część obudowy metalową, przystosowaną do zamocowania na radiatorze. bo całkiem możliwe, że poprzednie problemy brały się z temperatury... dostał porządną dawkę pasty przewodzącej ciepło i... jak na razie jest dobrze. aha... napięcie teraz jest troszkę większe: 137v, ale chyba nie powinno to sprawiać problemu.
    dzięki za wsparcie:-)