Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urwane kabelki w przełączniku EURO SCART

Wydmuch 28 Gru 2006 04:44 1480 7
  • #1 28 Gru 2006 04:44
    Wydmuch
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    zapewne mój problem wyda się śmieszny,jednak dla mnie to kompletny dramat w tej chwili. Pewnego razu niechcący pociagnąłem kabel EURO SCART,który był podłączony do mojego telewizora,tracąc cały obraz.
    Natychmiast otworzyłem plastikową część i spojrzałem co się stało.
    Okazało się,że dwa kabelki żółte zostały urwane kompletnie i niestykają się z ... tymi czymś (przepraszam za mało fachowe nazewnictwo,ale nie znam się na elektronice). Niefortunnie później tak się stało,że ... kolejna dwa - niebieskie,również urwały się - tym razem tracąc dźwięk.
    Bardzo prosze o pokazanie na jakimś banalnym schemacie gdzie mają one znów zostać połączone by odzyskać VIDEO/AUDIO.
    Kabel ten to zwykły EURO SCART odchodzący do dekodera- problem w wymianie leży w tym,że idzie on przez całe mieszkanie ... co jeszcze bardziej utrudniło sytuacje.

PS. Odrazu bym prosił o rade co zrobić,by je dobrze spowrotem połączyć (przylutować) - po kogo mam zadzwonić? po elektryka? czy da się prostszym sposobem to obejść? wymiana całego kabla nie wchodzi w gre niestety.

Bardzo prosze o pomoc.

Wydmuch.

0 7
  • #3 28 Gru 2006 09:56
    Preskaler
    Poziom 37  

To czy kogoś do tego zawołasz czy sam sobie to podlutujesz to już nie jest w naszej mocy zadecydować! Nie napisałeś, z której strony ta wtyczka jest oberwana a to jest ważne bo z innych styków (pinów) wychodzą sygnały a do innych wchodzą. Kolory nic nie znaczą bo "jaki kabel w wytwórni mają taki pchają".
    Interesujące piny to
    1 - wyjście fonii (k. P)
    2 - wejście fonii (k.P)
    3 - wyjście fonii (k.L)
    4 - masa fonii
    6 - wejście fonii (k.L)
    19 - wyjście wizji
    20 - wejście wizji

0
  • #4 28 Gru 2006 16:34
    Wydmuch
    Poziom 2  

Preskaler,prosze - nie zrozum mnie źle ;) w moim pytaniu bardziej chodziło o to czy wezwany elektryk może mi to na miejscu przylutować bez żadnego problem - to mnie interesuje (jeżeli tak,to nie zamierzam się w tym babrać szczerze mówiąc).

Więc moje pytanie teraz brzmi - czy wezwany fachowiec (elektryk) może mi przylutować te kable tak by EURO SCART znowu działał tak jak powinien?

Wydmuch.

0
  • #5 28 Gru 2006 16:40
    SQUELTH.
    Poziom 20  

Zrobi to każdy, kto się choć trochę w tym orientuje.
    Choć prędzej elektronik niż elektryk.

Masz dokładne opisy, sam sobie byś z tym poradził w 10 minut.

0
  • #6 28 Gru 2006 17:50
    Preskaler
    Poziom 37  

Myślę, że nawet elektryk sobie z tym poradzi (bo nawet jeden poradził sobie z "prezudenturą"! Teraz dopiero można go podziwiać "na tle innych...). Musi porostu otworzyć wtyczkę z drugiej strony i odpisać sobie kolory z tych konkretnych numerków. Wtedy będzie wiedział gdzie te oberwane kolory p[odlutować. Musisz mu jednak albo wydrukować tą "rozpiskę" albo odpisać.

0
  • #7 29 Gru 2006 04:10
    Wydmuch
    Poziom 2  

Udało mi się ustalić do czego dokładnie idzie ten kabel - mianowicie od magnetowidu do telewizora (kabel euro-euro). Niestety JEDYNIE co,to udało mi się uzyskać obraz,dźwięku już nie.
    Z prób,które zrobiłem wynika,że od obrazu jest zależy wtyk 20 i 19,a od audio 4 i ... tu jest problem,bo nie moge odznaleźć (ani 2 ani 6 nic nie dają).

Pomoc mała?

PS. Kabel niebieski (czyli ten,który odpowiadał za dźwięk) widać,że był podłączony do dwóch wtyk tylko.

Wydmuch.

0
  • #8 29 Gru 2006 07:43
    Preskaler
    Poziom 37  

Masz 2 urządzenia! Z jednego sygnał wychodzi (wizja - 19. fonia - 1 i 3) a do drugiego wchodzi ( wizja - 20 a fonia - 2 i 6). Nikt z nas NADAL nie wie czy wtyk oberwany został przy magnetowidzie czy przy OTV. Dlatego, jeśli tego nam nie napisałeś to SAM musisz się teraz "gimnastykować". We wszystkich kablach jest tak zrobione, że we/wy są skrzyżowane i kabelek w jednej wtyczce przylutowany do 19 w drugiej jest połączony z 20 a 1 z jednej wtyczki z 2 z drugiej a 3 z 6! Żeby było jeszcze trudniej to raz sygnał wychodzi z magnetowidu i wchodzi do OTV (odtwarzanie magnetowidu) a drugim razem wychodzi z TV i wchodzi do magnetowidu (nagrywanie programu z OTV). Przewody te więc muszą być wzajemnie skrzyżowane!

0