Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikro-wieża Sony CMT-CPX22. Czy mogę podpiąć głośniki TELEFUNKEN?

28 Gru 2006 13:55 1849 27
  • Poziom 9  
    Przyznam że jestem zielony jeżeli chodzi o sprawy elektroniki dla tego zwracam sie do fachowcow :)

Otóż sprawa wyglada tak kupilem mikrowierzyczke Sony CMT-CPX22 do niej dorzucono mi glosniczki (tu przepisuje:))

wyjscie mocy DIN: 75+75 watów (4 omów przy 1kHz, DIN)
    wyjscie ciągłe mocy skutecznej RMS: 100+100 watów (4 omów przy 1 kHz, 10%THD)

a posiadam także głośniki TELEKUNKEN o impedencji 8 omów tylko że nie wiem jakiej są mocy to jedyne informacje jakie posiadam pisze jeszcze na nich ref: powerpack 300

a pytanie nasowa sie moje samo czy moge je podpiąć do posiadanej mikrowierzyczki??

Z góry dziekuje za pomoc:D
  • Poziom 27  
    Zależy jaką impedancj ma wieża?A chcesz wszystkie razem podłączyć?
  • Poziom 27  
    Oki czekam.Ale wątpię że ona pociągnie Ci wszystko na raz?
  • Poziom 22  
    Witam,

Te linki jakoś nie działają,

Jak podepniesz te kolumienki równolegle to wypadkowa impedancja będzie 2,5 OHM i wieżyczka może nie wytrzymać, podłącz i delikatnie sprawdzaj czy się grzeje, czy zniekształca itd. Innym problemem jest to że kolumienki 4 Ohm będą pobierały 2x więcej mocy niż 8 Ohm i nie wiadomo jak to wyjdzie z głośnością.

Podłącz i sprawdź (tylko rozsądnie podgłaszaj), nic tak od razu się nie pali.
  • Poziom 27  
    Tak świetnie niech mu się spali!!!!Bez sensu.Najlepiej nie kombinuj tylko podłaćz dwie kolumny i odpowiedniej impedancji i będzie ok
  • Poziom 9  
    zobaczcie teraz choć już i tak nie wiem czy to cos da ale co tam
    Tu są dane techniczne wierzy Mikro-wieża Sony CMT-CPX22. Czy mogę podpiąć głośniki TELEFUNKEN?
    a tu to co uzyskałem z głośników Mikro-wieża Sony CMT-CPX22. Czy mogę podpiąć głośniki TELEFUNKEN?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    No to już widac inna wartośc impedancji kolumn a inna wieży.Naprawdę nie kombinuj bo popalisz jeszcze coś a po co.Podłaćż dwie które najlepiwj współpracują i będzie ok
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za pomoc :) aż podaruje punkta bo tak szybko, swoją drogą wyobraźcie sobie, że niby "fachowiec" ze sklepu saturn w Krakowie powiedział, że bez obaw mogę podpinać te głośniki....
    Dobrze, że mu nie uwierzyłem :D
  • Poziom 22  
    Jak chcesz to sprawdź a jak się boisz to nie sprawdzaj, musu przecież nie ma a możliwość jest.

michał 1985 - a ile wzmacniaczy już spaliłeś? jak ktoś kombinuje zawsze ponosi jakieś ryzyko. Jak podłączysz i rozkręcisz gałę na maxa to na pewno się upali :-D Tak się składa że wytrzymałość temperaturowa zależy głównie od prądu, a prąd jest funkcją napięcia i oporu więc przy mniejszej impedancji wytarczy podawać mniejsze napięcie i nic się nie spali, dlatego piszę DELIKATNIE SPRAWDZAĆ a potem trzeba jeszcze myśleć przy użytkowaniu by nie przesadzić.

Możesz jeszcze spróbować podłączyć kolumienki szeregowo ale to wnosi wiele zniekształceń przy różnych typach. Tak na pewno nic się nie spali :-D
  • Poziom 27  
    Ależ proszę.jesteśmy do tego aby sobie pomagać.Pozdro
  • Poziom 22  
    Troche jeszcze dopiszę,

"bez obaw" możesz pdłączyć jedną parę albo drugą, Kolega michał 1985 nie ma racji że impedancja kolumn i wzmacniacza się nie zgadza - skoro moc jest mierzona zarówno dla 4 i 8 ohm znaczy iż wzmacniacz obsługuje zarówno 4 jak i 8 ohm więc możesz użyć i jednych i drugich kolumienek bez obaw o wzmacniacz. Nie wiadomo niestety czy wzmacniacz nie jest "za mocny" dla kolumn TELEFUNKEN które nota bene nie wiemy jakie mają parametry. Tu zastosuj to co pisałem - delikatnie podgłaszaj i słuchaj, jeśli nic nie zniekształca, membrany nie mają 2cm wychyłu i nie stukają o magnes i nic nie śmierdzi (przy delikatnym przeciążeniu zazwyczaj "czuć" głośniki zanim się uszkodzą) możesz normalnie z nich korzystać. Poza tym, moc wzmaka większa niż kolumn ma swoje plusy - lepsza kontrola nad dźwiękiem, niestety wymaga to rozwagi przy operowaniu gałką VOLUME.

I na zkończenie- nie spali się na pewno jeśli impedancja kolumn jest większ niż nominalna podawana przez producenta - po prostu wydzieli się mniejsza moc i będzie ciszej.
  • Poziom 21  
    Po co kombinować ze sprawdzaniem. Chlopie popatrz co pisze z tyłu na wierzy jak pisze gdzieś 4 ohm, to mozesz minimalnie podłączyć 4ohm kolumny, minimalnie to nzaczy ze mozesz nawet wpiąc tam głośniki 8 ohm czy 30ohm, możesz nawet podpiąć boiler albo kaloryfer. Minimalna impadancja jaką mozna właczyc to 4ohm i mniej nie podłanczaj. A jesli chcesz podłaczyć 4 kolumny to wepnij je w szereg i bez problemu. Zyskasz 12ohm wierza bedzie mogła na full grać i nic jej nie będzie.
  • Poziom 27  
    A gdzie ty czytałeś że wieża jest na 4 do 8Ω?Bo ja tego nie widziałem jest podane dla 4Ω
  • Poziom 21  
    heh sorka że nie na temat ale naucz się czytać:D (nie obraź się)

Nie napisałem ze od 4 do 8 ohm, tylko ze jesli ma napisane ze 4ohm można podpiąc to ze wszystko wyżej też.

Prosta sprawa
  • Poziom 27  
    A pan patrykdud niech czyta uważnie a nie pisze głupot.Wieża jest na 4 i 6 ohm tak piszą w instrukcji więc gdzie tu 8 ohm?
  • Poziom 35  
    michał 1985 napisał:
    A pan patrykdud niech czyta uważnie a nie pisze głupot.Wieża jest na 4 i 6 ohm tak piszą w instrukcji więc gdzie tu 8 ohm?

Kolego michał 1985 - ganisz kolegę patrykdud w kwestii właściwie nieistotnej i jeszcze sam błędy robisz. Gdzie Ty widziałeś w instrukcji dane tej wieży dla impedancji 6ohm? Nieładnie. Poza tym takie spory o impedancję wyższą od minimalnej dopuszczanej przez producenta wieży nie mają większego sensu - wiadomo, że można śmiało podłączać i że moc oddawana będzie niższa.

Kolego bazar6 - czy kolumienki, które wcześniej miałeś podpięte do wieży mają impedancję 4ohm? Jeśli nie ma na nich tabliczki/naklejki, to odkręć niskotonowca i sprawdź na nim, bądź pomóż sobie multimetrem.
  • Poziom 27  
    jak to gdzie a skany które są zamieszczone to co?
  • Poziom 22  
    Może to i faktycznie 6 ohm jest, nie zmienia to jednak faktu iż 8ohm nic końcówce nie zrobi.

Długo grałem na kolumnach 4 i 8 ohm równolegle i bodajrze kolega 3molo też gdzieś pisał że stosował taką kombinację (choć pwewien nie jestem ale chyba w "dobór wzmacniacza do kolumn o danej mocy")

Cały biznas faktycznie że zasugerowałem się iż oryginalne kolumienki mają 4 ohm.

Jak kolega bazar6 nie jest pewien niech podłączy jedną parę albo szeregowo, pisałem o tym i nie wiem w czym problem heh.
  • Poziom 35  
    michał 1985 napisał:
    jak to gdzie a skany które są zamieszczone to co?

Mam Ci wszystko podać jak na tacy, czy mam zwrócić tak samo ironicznie uwagę - jak Ty innym kolegom - żebyś "czytał uważnie i nie pisał głupot"? Nie zadałeś sobie nawet trudu, żeby chociażby po mojej uwadze sprawdzić jaki model wieży ma opisane w skanie instrukcji parametry dla 6ohm a jaki dla 4ohm i jaki to model posiada kolega bazar6. Pytam ponownie - ładnie to tak?
  • Poziom 22  
    Panowie, robi nam się głupawa dyskusja nie na temat.

Proponuję zakończyć na:

1. Podłączyć jeden zestaw kolumn wedle gustu co woli autor tematu.

2. Połączyć kolumienki szeregowo i porównać co bardziej autorowi pasuje.

W jednym i drugim przypadku nic sprzętowi się nie stanie.
  • Poziom 27  
    Ja też tak sądzę.A po drugie to i tak jestem zdania jeśli wieża ma wyscie na dwie kolumny to po co podłaczać cztery???
  • Poziom 35  
    Tak, dyskusja trochę zeszła z tematu, gdyż kolega michał 1985 wytyka błędy innym, samemu je robiąc dokładnie w tej samej kwestii. Ciekawe, czy zdoła się przyznać do pomyłki? ;)

Jeśli by się okazało, że pierwsze kolumienki mają 8ohm, to śmiało można je podłączyć równolegle razem z nowymi 8ohm. W szereg raczej nie warto podłączać różnych modeli kolumn - o czym już pisał kolega patrykdud - ze względu na ich nieprzewidywalny wpływ na siebie oraz ogólny spadek mocy oddawanej przez wzmacniacz.
  • Poziom 27  
    Jakiej pomyłki patrząc na scan wieży jest podana moc 4 i 6 ohm.Więc nie wiem czego się czepiasz.Toże większą moze podłaczyć to wiem.Więc o co Ci chodzi?:-P

Dodano po 10 [minuty]:

Dobra fakt zwracam honory.Wieża jest na min 4 ohm.Więc tak 8 może być śmiało.Sorry.
  • Poziom 35  
    michał 1985 napisał:
    Jakiej pomyłki patrząc na scan wieży jest podana moc 4 i 6 ohm.Więc nie wiem czego się czepiasz.Toże większą moze podłaczyć to wiem.Więc o co Ci chodzi?:-P

Nie wierzę, jednak trzeba Ci wszystko jak na tacy podać :D. Kolega bazar6 napisał w pierwszej wypowiedzi, że ma wieżę Sony CMT-CPX22. Instrukcja jest wspólna dla modelu CMT-CP555 (2x55W przy 6ohm) oraz CMT-CPX22 (2x75W przy 4ohm) i w specyfikacji są osobno wymienione różniące je parametry. Warto samemu przeczytać uważnie, zanim zacznie się w identycznej kwestii kogoś strofować "niech czyta uważnie a nie pisze głupot".
  • Poziom 35  
    michał 1985 - wybacz, że tak "upierdliwie" tą kwestię drążyłem, ale po prostu wychodzę z założenia, że poprawiając kogoś powinno się to robić prawidłowo lub nie mając pewności w danym temacie zaznaczyć, że jest to "moje zdanie". Mam nadzieję, że wyciągasz właściwe wnioski z takich sytuacji. Pozdrawiam :).