Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor R 4437 jak zrobić syntezę

SQ9MYX 03 Sty 2007 09:58 4223 14
  • #1 03 Sty 2007 09:58
    SQ9MYX
    Poziom 23  

witam posiadam 2 sztuki takich radiotelefonów. niestety nie posiadaja one obsady kwarcowej a w zwiazku z ceną dobrych kwarcy i trudnościa dostepu do nich jestem zmuszony zbudować synteze... tylko nie wiem jak sie zabrać za to... może ma ktoś jakis sprawdzony schemat... pozdrawiam

0 14
  • #2 03 Sty 2007 19:48
    sp7mfu
    Poziom 19  

Jeżeli pomoże Ci schemat 4437 to mam go wraz z opisem przestrojenia na 2m. Syntezę będzie Ci trudno zmieścić - brak miejsca na wyświetlacz/przyciski sterujące. Kiedyś też intensywnie szukałem, ale sprzęt leży...

0
  • #3 03 Sty 2007 20:05
    SQ9MYX
    Poziom 23  

myslałem nad zrobieniem syntezy ale tylko kilku kanałowej tak aby można było zaprogramować uP i przełaczać kanały przełacznikiem... nie posiadam niestety kwarcy.. bardzo bym prosił o odostepnienie schematu i przeróbki

0
  • #5 04 Sty 2007 08:56
    SQ2HCE
    Poziom 12  

Witam.
    Radiotelefony z serii R 4437 i R4438 to bardzo ładne i dość proste urządzonka. Mam też kilka takich. Największy problem z nimi to gabaryty. Zrobiłem do niego synteze ale ostatecznie nie udało się jej wcisnąć - walczyłem z R4438 (ten mniejszy model) i zrobiłem tylko odbiornik. Walczę teraz z syntezą na LMX2306 , jest to o wiele mniejszy układ to może się zmieści. Mam do tego cuda serwisówke , całość dość dużo zajmuje. CZęść dotycząca strojenia i schemat przekracza 13 MB całośc to dobrze ponad 20 MB. Gdybyś był zainteresowany to mogę przesłać na maila. Schemat jest troszkę poszarkany ale wiadomo to już parę latek.
    Myślę że dobrze dodałem pliki. :)
    powodzenia 73

0
  • #6 04 Sty 2007 09:09
    sq6ade
    Poziom 40  

Powinna zmieścić się tam mała PLL ale na dobrze zaprojektowanej płytce SMD. Nawet na te kilka stałych zaprogramowanych kanałów. Programować kanały można by via RS232 poprzez zwykły terminal albo przez wymianę eeproma I2C.

Mam też inny pomysł aby sam wyświetlacz umieścić w mikrofonie a w miejscu przełącznika kanałów wstawić enkoder obrotowy do zmiany częstotliwości.
    Co o tym sądzicie? :D

0
  • #7 04 Sty 2007 15:46
    SQ2HCE
    Poziom 12  

Dobrze kombinujesz, SQ6ADE! Tylko że to musi być naprawdę mała syntezka wrecz syntezeczka. Jutro zamieszczę fotki mojej syntezy którą kiedyś próbowałem tam zmieścić . Tylko że wtedy miałem mniejszą wersję tych radiotelefonów R4438 i tam to już naprawdę nic normalnego się nie mieściło.
    73 !

0
  • #8 05 Sty 2007 22:15
    SQ9MYX
    Poziom 23  

odkryłem napis na dole obudowy :D jest to R4437 :D a może posiada ktoś kwarce do nich?? nadawcze i odbiorcze dwie pary :D

0
  • #9 05 Sty 2007 23:39
    sq6ade
    Poziom 40  

Takie kwarce to ze świeczką szukać - chyba że dostaniesz jakiś komplet co RADMOR upychał w te radia na kanały użytkowników komercyjnych (psy,trepy,złotówy,itp..nie wiem jeszcze kto tego używał). Ale chyba nie chcesz nadawać na zarezerwowanej długości fali?
    Trzymamy się nadal tematu PLL do tego cudaka czy odpuszczamy ze względu na lenia (można to zrozumieć) lub nieopłacalność (to zrozumiałe)?

0
  • #10 06 Sty 2007 10:06
    irekr
    Moderator

Najgorsze w tych kwarcach było to ze pracowały na 5tym overtonie. Wytrzasnięcie ich teraz graniczy z cudem a w wykonaniu OMIG-u z aktywnoscią kwarcu bywało róznie. Dlatego wszedzie tam gdzie mozna było Policja i Straz Pożarna pozbywały sie "ptaszków" jak tylko mogły. Z hybrydami grobowarstowymi tez nie było najlepiej...

Jak ktos lubi to mozna sie pobawić. Koledzy wykorzystywali te radiotelefony na obudowy do RIB-ów Motoroli.... Do takich celów nadawały sie znakomicie..

0
  • #11 06 Sty 2007 10:41
    SQ9MYX
    Poziom 23  

Tylko że ja już RIB'a mam i to w całkiem niezłej obudowie :)

0
  • #12 08 Sty 2007 08:05
    SQ2HCE
    Poziom 12  

Kiedyś zrobiłem do tego cuda synteze , ale tylko niestety odbiornik. Brak miejsca- to jest głównie problem z tym radyjkiem. Ja miałem tą wersje mniejszą R4438. Użyłem oryginalny generator zamiast cewek podłaczyłem cewkę i diode pjemnościową i to działało. AT89C2051 sterował tym wszystkim i to działało. Oczywiście nie mieściło się w obudowie. Została mi jeszcze płytka od syntezy oto ona:

0
  • #13 08 Sty 2007 22:06
    sq6ade
    Poziom 40  

A ja myślę o tym wyświetlaczu w mikrofonie. Posiadam różne maleństwa ale robiąc taki projekt trzeba myśleć o tym aby dostęp do elementów był powszechny.
    No i aby wyświetlacz łączony był możliwie małą ilością przewodów.... czyli jednym plus masa i zasilanie :D
    Ja coś takiego już zrobiłem kiedyś do innego urządzenia - proc pracuje jako drajwer wyświetlacza multipleksowanego 4 cyfry - dane odbiera po UART 1 drutem (klikać):

Radmor R 4437 jak zrobić syntezę Radmor R 4437 jak zrobić syntezę

Więc po wybraniu odpowiednio małych wyświetlaczy LED a wystarczy ich 3szt (a nawet 2szt aby wyświetlić czytelnie każdy kanał 12k5 z pasma 2m) można by taki wyświetlacz upchać w mikrofonie.

Jakieś pomysły?

0
  • #14 08 Sty 2007 23:20
    SQ9MYX
    Poziom 23  

mnie by nawet zadowoliła wersja bez wyswietlacza :) czy dało by sie na tym słuchac dwóch pasm ? konkretnie 172.150 i 148,9725 nie potzrebuje nadawania na tych 148... ale zeby tylko można było tego posłuchac a nadawac i odb w pasmie 172 :D

0
  • #15 08 Sty 2007 23:56
    serwis
    Poziom 37  

Heh... aleś sobie wybrał przedział :D.

Uzyskanie pasma 24MHz w tych radiach nie do uzyskania.

Chyba że masz dostęp do oprzyrządowania, trochę wiedzy i zacięcia, to możesz coś osiągnać.

Musisz więc zdecydować, czy PSP czy POLICE :D

0