Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny schemat - termometr cyfrowy Jabel J-51

20 Sty 2007 22:34 3640 16
 • Poziom 14  
  Witam.

  Posiadam ten zestaw do samodzielnego montażu.
  Mój tata jakieś 5 lat temu kupił taki zestawik i chciał go poskładać,
  ale nie miał czasu więc wrzucił go do szafy. Ja niedawno go właśnie znalazłem i przeglądając co ciekawego ma do zaproponowania jabel zauważyłem, że są takie same i na tych samych układach (ICL7107). Ponieważ nie wiem gdzie, co i jak wmontować, potrzebuję schematu do tego termometru. Ja by ktoś go posiadał, to byłbym bardzo wdzięczny.

  Dodano po 3 [minuty]:

  http://jabel.com.pl/?,ww,78,,
 • flexghzflexghz
 • Poziom 34  
  Czy płytka drukowana jest identyczna, jak ta pod tym linkiem?
 • Poziom 14  
  wydawalo mi sie ze jest taka sama ale teraz znalazlem identyczna przepraszam za blad

  Dodano po 2 [minuty]:

  juz mam ten schemat i przed chwila skonczylem lutowac tylko nie wiem co mam podlaczyc pod KA jest tam tekie wyejscie na plytce na zdjeciu widac tam jakis oporniczek ale nie wiem co to jest i co mam na to miejsce wsadzic pomozcie

  Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

  http://igorelectronics2006.250free.com/Schematy_file/nord_elektronik/N-035a.gif
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Ano właśnie, dlatego spytałem, bo mam dokładnie akurat taki układ, jak pokazałeś teraz.
  KA = Katoda Anoda = punkty do podłączenia czujnika temperatury, czyli tu akurat zwykłej diody krzemowej, na przykład 1N4148. Może być podłączona na przewodach. Nie pomyl polaryzacji KA.
 • flexghzflexghz
 • Poziom 14  
  aha dzieki ja tej didy w zestawie nie mialem

  Dodano po 11 [minuty]:

  mogłbym podlaczyc do niego 2 takie diody jedna umiescic na dworze a druga w domu i za pomoca przelacznika patrzec jaka jest temperatura w domu i na dworze ??????????????
 • Poziom 34  
  Właśnie podstawową wadą tego układu jest, że nie za bardzo, ponieważ diody mają za duży rozrzut parametrów i dla każdej układ trzeba indywidualnie skalować.
 • Poziom 14  
  kurde podlaczylem wszystko tak jak powinno byc wrzystko sprawdzalem miernikiem i nic na wyswietlaczu pokazuje 929 a jak podlacze i odlacze 666 nie wie nikt czego to jest wina ????????????????? POMOCY
 • Poziom 14  
  Z góry przepraszam za odkopywanie tematu ale...
  rok temu dałem sobie spokój z tym układem, ale gdy go znalazłem to pomysłem żeby włożyć go do PC żeby wyświetlał temperaturę procesora tak dla bajeru. Wymieniłem główny układ scalony, i jak podłącze go do PC (12v) to mrugnie jakaś cyfra na wyświetlaczu i nic. Świeci się kropka na wyświetlaczu i czerwona dioda oznaczając minus jak się nie mylę. I teraz jak dotknę palcem jednej z nóżek kolo kondensatora C6 to wyswietlacz coś tam wyświetla tylko trochę ''szaleje'' nie wyświetla stałej temperatury tylko temperatura skacze. Proszę o pomoc bo szkoda mi tego układu :D
 • Poziom 19  
  Po pierwsze to zasil go z innego źródła...zasilacz komputerowy to nie najlepsze źródło do tego układu. Skalibruj czujnik wg. instrukcji. Ustaw napięcie referencyjne.
 • Poziom 14  
  Wiech26 napisał:
  Ustaw napięcie referencyjne.

  Mozna trochę jasniej??

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wiech26 napisał:
  Po pierwsze to zasil go z innego źródła..


  Czyli jakiego ??

  Dodano po 57 [sekundy]:

  Wiech26 napisał:
  Skalibruj czujnik wg. instrukcji.

  Jak wyswietlacz nic nie wyświetla.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Cos takiego mam zrobić ??
  https://obrazki.elektroda.pl/76_1222593506.gif

  Dodano po 2 [minuty]:

  A i mógłby mi ktoś wyjaśnić ten schemat ?? Jaki napięciem go zasilić 2,5 V a dostane 2,5 v ??
 • Poziom 43  
  Podaj tu dokładne oznaczenia tego zestawu, ponieważ te sprzedawane w Polsce w KITach znam wszystkie... :!: ...i we wszystkich należy wprowadzić drobne zmiany... :idea: :D
 • Poziom 14  
  Aha to świetnie mój to zestaw NE035LA.
 • Poziom 43  
  nnnorbi napisał:
  Aha to świetnie mój to zestaw NE035LA.
  To proszę zamieścić tu swój schemat ideowy by nie było nieporozumień.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Witam,
  Oto naniesione przeze mnie poprawki do specyfikacji elementów:

  Potrzebny schemat - termometr cyfrowy Jabel J-51

  Ten KIT akurat jest najlepiej dopracowanym i nie wymaga zmian w schemacie, ale jak widać nie do końca.
  Istotne dla prawidłowego działania elementy zaznaczyłem i podałem ich dopuszczalne tolerancje.
  Zwracam szczególnie uwagę na: rezystory z tabelki (R1, R2, R3) które powinny być rezystorami metalowym i o małej tolerancji - a w zestawach to bywało różnie, ponieważ trafiałem tam na rezystory węglowe... :cry: ... podobnie sprawa wygląda z rezystorem R5 pracującym w układzie generatora zegarowego wraz z C7, którego wartość powinna być powiększona do 120pF, również R6 - rezystor integratora - powinien być rezystorem wysokostabilnym.
  Zwracam też uwagę na typ zastosowanych kondensatorów; C6 i C10 - 220nF - które powinny być dobrej jakości - typu MKT - i o ile tolerancja C6 nie ma większego znaczenia (może być do ±20%), to przy ujemnej tolerancji C10 mogą być kłopoty z liniowością dla wyższych temperatur oraz kłopoty ze skalowaniem, dlatego też należy koniecznie zmierzyć (wybrać) wartość pojemności C10 z dodatnią tolerancją od nominału.
  Następna uwaga dotyczy zastosowanego wzmacniacza operacyjnego Us1; TL81 odradzam ze względu na dryft wejściowego napięcia niezrównoważenia od temperatury, już lepszym jest µA741, a najlepszym - nie wymieniony w specyfikacji - jest µA748, ale ten wymaga wlutowania kondensatora ceramicznego o wartości ok. 33pF pomiędzy pin-1 i pin-8, co bez trudu można zrobić od strony ścieżek.
  Ostatnia uwaga dotyczy diody D3 - czujnik (SENSOR) temperatury.
  Tu najlepiej spisywały mi się złącza kolektorowe tranzystorów m.cz. stosowanych w montażu powierzchniowym - SMD - w budowach typu SOT-23, przy czym złącze emiterowe było zwarte.
  Te tranzystory - choć w plastikowej obudowie - mają mniejszą pojemność cieplną od diod typu LL4148 w obudowie typu mimiMelf (SOD-80) przeznaczone do montażu SMD - odpowiednik diody 1N4148 z wyprowadzeniami drutowymi do montażu przewlekaniego (obudowa; SOD27; DO-35), która ze względu na swoje dość grube wyprowadzenia ma jeszcze większą pojemność cieplną.
  Zwracam też uwagę, iż miniaturowe diody Schottky'ego tu nie bardzo nadają się... :cry:
  Jako pierwsze przedłużenie wyprowadzeń D3 stosowałem drut miedziany o średnicy do 0,1mm, ale grubszy od 0,08mm o długości pomiędzy 5 a 10 centymetrów. Dalsze wyprowadzenie powinno być grubszym drutem, takim by przepływ prądu o wartości ok. 1/3mA (wartość prądu płynącego przez czujnik) nie powodował spadku napięcia na obu przewodach większego od 0,1mV (100µV).

  Oczywiście każdą diodę czujnika należy inwidualnie skalować wykorzystując charakterystyczne punkty termometryczne wody;
  - potrójny (przy ciśnieniu 611,73 Pa), czyli woda z topniejącym lodem dla 0°C, gdzie po zanurzeniu w niej D3 należy ustawić wskazanie wyświetlacza na 00,0 za pomocą P2,
  - wrzenia dla 100°C (pod ciśnieniem 'normalnym' - 611,73 Pa), gdzie ustawiamy wskazanie na 100,0 za pomocą P1.
  Czynności kolejnego skalowania dla obu temperatur należy powtórzyć, by w końcowym efekcie dostać powtarzalne wskazania w obu temperaturach.
  Z mojego doświadczenia wiem - skalowałem wiele jednorazowych czujników które pozostawały 'na zawsze' w zżelowanej żywicy epoksydowej - że trafiają się "wredne" diody dla których nie udaje się uzyskać powtarzalnych wskazań... :cry:
  Przerabiałem też (przede wszystkim) te KITy, by uzyskać standaryzowany sygnał wyjściowy: 1,000V/100,0°C z odpowiedniością wartości zerowych.
  Wyjściowe napięcie było mierzone fabrycznym multimetrem ze sprzęgiem optycznym - przez RS-232 - z komputerem klasy PC, który w/w pomiary temperatury żelowania żywicy epoksydowej rejestrował i zapisywał do pliku tekstowego.
  Ale to już jest OffTopic, więc nie będę opisywał przeróbki tego układu dla w/w celów.

  Pozdrawiam

  P.S. Jeśli nie dysponujesz wysokostabilnymi rezystorami metalowymi czy wieloobrotowymi potencjometrami typu Heltrim, o potrzebnych tu wartościach, to napisz - via PW - odstąpię po kosztach własnych.
  P.S2. Jak widać nie wywiązałem się z danej obietnicy w czasie, ale nie mogłem - już wczoraj - zabrać się za to wcześniej, za co Autora tematu przepraszam.
 • Poziom 14  
  Ok bardzo dziękuje jutro pójdę do sklepu elektronicznego i zapytam się o części. Pozdrawiam i dziękuję. Napisze jak będzie działał.