Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny schemat - termometr cyfrowy Jabel J-51

nnnorbi 20 Jan 2007 22:34 3856 16
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  nnnorbi
  Level 14  
  Witam.

  Posiadam ten zestaw do samodzielnego montażu.
  Mój tata jakieś 5 lat temu kupił taki zestawik i chciał go poskładać,
  ale nie miał czasu więc wrzucił go do szafy. Ja niedawno go właśnie znalazłem i przeglądając co ciekawego ma do zaproponowania jabel zauważyłem, że są takie same i na tych samych układach (ICL7107). Ponieważ nie wiem gdzie, co i jak wmontować, potrzebuję schematu do tego termometru. Ja by ktoś go posiadał, to byłbym bardzo wdzięczny.

  Dodano po 3 [minuty]:

  http://jabel.com.pl/?,ww,78,,
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  czarutek
  Level 34  
  Czy płytka drukowana jest identyczna, jak ta pod tym linkiem?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  nnnorbi
  Level 14  
  wydawalo mi sie ze jest taka sama ale teraz znalazlem identyczna przepraszam za blad

  Dodano po 2 [minuty]:

  juz mam ten schemat i przed chwila skonczylem lutowac tylko nie wiem co mam podlaczyc pod KA jest tam tekie wyejscie na plytce na zdjeciu widac tam jakis oporniczek ale nie wiem co to jest i co mam na to miejsce wsadzic pomozcie

  Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

  http://igorelectronics2006.250free.com/Schematy_file/nord_elektronik/N-035a.gif
 • Helpful post
  #4
  czarutek
  Level 34  
  Ano właśnie, dlatego spytałem, bo mam dokładnie akurat taki układ, jak pokazałeś teraz.
  KA = Katoda Anoda = punkty do podłączenia czujnika temperatury, czyli tu akurat zwykłej diody krzemowej, na przykład 1N4148. Może być podłączona na przewodach. Nie pomyl polaryzacji KA.
 • #5
  nnnorbi
  Level 14  
  aha dzieki ja tej didy w zestawie nie mialem

  Dodano po 11 [minuty]:

  mogłbym podlaczyc do niego 2 takie diody jedna umiescic na dworze a druga w domu i za pomoca przelacznika patrzec jaka jest temperatura w domu i na dworze ??????????????
 • #6
  czarutek
  Level 34  
  Właśnie podstawową wadą tego układu jest, że nie za bardzo, ponieważ diody mają za duży rozrzut parametrów i dla każdej układ trzeba indywidualnie skalować.
 • #7
  nnnorbi
  Level 14  
  kurde podlaczylem wszystko tak jak powinno byc wrzystko sprawdzalem miernikiem i nic na wyswietlaczu pokazuje 929 a jak podlacze i odlacze 666 nie wie nikt czego to jest wina ????????????????? POMOCY
 • #8
  nnnorbi
  Level 14  
  Z góry przepraszam za odkopywanie tematu ale...
  rok temu dałem sobie spokój z tym układem, ale gdy go znalazłem to pomysłem żeby włożyć go do PC żeby wyświetlał temperaturę procesora tak dla bajeru. Wymieniłem główny układ scalony, i jak podłącze go do PC (12v) to mrugnie jakaś cyfra na wyświetlaczu i nic. Świeci się kropka na wyświetlaczu i czerwona dioda oznaczając minus jak się nie mylę. I teraz jak dotknę palcem jednej z nóżek kolo kondensatora C6 to wyswietlacz coś tam wyświetla tylko trochę ''szaleje'' nie wyświetla stałej temperatury tylko temperatura skacze. Proszę o pomoc bo szkoda mi tego układu :D
 • #9
  Wiech26
  Level 19  
  Po pierwsze to zasil go z innego źródła...zasilacz komputerowy to nie najlepsze źródło do tego układu. Skalibruj czujnik wg. instrukcji. Ustaw napięcie referencyjne.
 • #10
  nnnorbi
  Level 14  
  Wiech26 wrote:
  Ustaw napięcie referencyjne.

  Mozna trochę jasniej??

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wiech26 wrote:
  Po pierwsze to zasil go z innego źródła..


  Czyli jakiego ??

  Dodano po 57 [sekundy]:

  Wiech26 wrote:
  Skalibruj czujnik wg. instrukcji.

  Jak wyswietlacz nic nie wyświetla.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Cos takiego mam zrobić ??
  https://obrazki.elektroda.pl/76_1222593506.gif

  Dodano po 2 [minuty]:

  A i mógłby mi ktoś wyjaśnić ten schemat ?? Jaki napięciem go zasilić 2,5 V a dostane 2,5 v ??
 • #11
  Quarz
  Level 43  
  Podaj tu dokładne oznaczenia tego zestawu, ponieważ te sprzedawane w Polsce w KITach znam wszystkie... :!: ...i we wszystkich należy wprowadzić drobne zmiany... :idea: :D
 • #12
  nnnorbi
  Level 14  
  Aha to świetnie mój to zestaw NE035LA.
 • #13
  Quarz
  Level 43  
  nnnorbi wrote:
  Aha to świetnie mój to zestaw NE035LA.
  To proszę zamieścić tu swój schemat ideowy by nie było nieporozumień.
 • #15
  Quarz
  Level 43  
  nnnorbi wrote:
  http://www.sos.sk/a_info/resource/p/ne035.pdf
  Dziękuję, odszukam moją dokumentację - wprowadzę zmiany do schematu - i jutro dam odpowiedź.
 • Helpful post
  #16
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  Oto naniesione przeze mnie poprawki do specyfikacji elementów:

  Potrzebny schemat - termometr cyfrowy Jabel J-51

  Ten KIT akurat jest najlepiej dopracowanym i nie wymaga zmian w schemacie, ale jak widać nie do końca.
  Istotne dla prawidłowego działania elementy zaznaczyłem i podałem ich dopuszczalne tolerancje.
  Zwracam szczególnie uwagę na: rezystory z tabelki (R1, R2, R3) które powinny być rezystorami metalowym i o małej tolerancji - a w zestawach to bywało różnie, ponieważ trafiałem tam na rezystory węglowe... :cry: ... podobnie sprawa wygląda z rezystorem R5 pracującym w układzie generatora zegarowego wraz z C7, którego wartość powinna być powiększona do 120pF, również R6 - rezystor integratora - powinien być rezystorem wysokostabilnym.
  Zwracam też uwagę na typ zastosowanych kondensatorów; C6 i C10 - 220nF - które powinny być dobrej jakości - typu MKT - i o ile tolerancja C6 nie ma większego znaczenia (może być do ±20%), to przy ujemnej tolerancji C10 mogą być kłopoty z liniowością dla wyższych temperatur oraz kłopoty ze skalowaniem, dlatego też należy koniecznie zmierzyć (wybrać) wartość pojemności C10 z dodatnią tolerancją od nominału.
  Następna uwaga dotyczy zastosowanego wzmacniacza operacyjnego Us1; TL81 odradzam ze względu na dryft wejściowego napięcia niezrównoważenia od temperatury, już lepszym jest µA741, a najlepszym - nie wymieniony w specyfikacji - jest µA748, ale ten wymaga wlutowania kondensatora ceramicznego o wartości ok. 33pF pomiędzy pin-1 i pin-8, co bez trudu można zrobić od strony ścieżek.
  Ostatnia uwaga dotyczy diody D3 - czujnik (SENSOR) temperatury.
  Tu najlepiej spisywały mi się złącza kolektorowe tranzystorów m.cz. stosowanych w montażu powierzchniowym - SMD - w budowach typu SOT-23, przy czym złącze emiterowe było zwarte.
  Te tranzystory - choć w plastikowej obudowie - mają mniejszą pojemność cieplną od diod typu LL4148 w obudowie typu mimiMelf (SOD-80) przeznaczone do montażu SMD - odpowiednik diody 1N4148 z wyprowadzeniami drutowymi do montażu przewlekaniego (obudowa; SOD27; DO-35), która ze względu na swoje dość grube wyprowadzenia ma jeszcze większą pojemność cieplną.
  Zwracam też uwagę, iż miniaturowe diody Schottky'ego tu nie bardzo nadają się... :cry:
  Jako pierwsze przedłużenie wyprowadzeń D3 stosowałem drut miedziany o średnicy do 0,1mm, ale grubszy od 0,08mm o długości pomiędzy 5 a 10 centymetrów. Dalsze wyprowadzenie powinno być grubszym drutem, takim by przepływ prądu o wartości ok. 1/3mA (wartość prądu płynącego przez czujnik) nie powodował spadku napięcia na obu przewodach większego od 0,1mV (100µV).

  Oczywiście każdą diodę czujnika należy inwidualnie skalować wykorzystując charakterystyczne punkty termometryczne wody;
  - potrójny (przy ciśnieniu 611,73 Pa), czyli woda z topniejącym lodem dla 0°C, gdzie po zanurzeniu w niej D3 należy ustawić wskazanie wyświetlacza na 00,0 za pomocą P2,
  - wrzenia dla 100°C (pod ciśnieniem 'normalnym' - 611,73 Pa), gdzie ustawiamy wskazanie na 100,0 za pomocą P1.
  Czynności kolejnego skalowania dla obu temperatur należy powtórzyć, by w końcowym efekcie dostać powtarzalne wskazania w obu temperaturach.
  Z mojego doświadczenia wiem - skalowałem wiele jednorazowych czujników które pozostawały 'na zawsze' w zżelowanej żywicy epoksydowej - że trafiają się "wredne" diody dla których nie udaje się uzyskać powtarzalnych wskazań... :cry:
  Przerabiałem też (przede wszystkim) te KITy, by uzyskać standaryzowany sygnał wyjściowy: 1,000V/100,0°C z odpowiedniością wartości zerowych.
  Wyjściowe napięcie było mierzone fabrycznym multimetrem ze sprzęgiem optycznym - przez RS-232 - z komputerem klasy PC, który w/w pomiary temperatury żelowania żywicy epoksydowej rejestrował i zapisywał do pliku tekstowego.
  Ale to już jest OffTopic, więc nie będę opisywał przeróbki tego układu dla w/w celów.

  Pozdrawiam

  P.S. Jeśli nie dysponujesz wysokostabilnymi rezystorami metalowymi czy wieloobrotowymi potencjometrami typu Heltrim, o potrzebnych tu wartościach, to napisz - via PW - odstąpię po kosztach własnych.
  P.S2. Jak widać nie wywiązałem się z danej obietnicy w czasie, ale nie mogłem - już wczoraj - zabrać się za to wcześniej, za co Autora tematu przepraszam.
 • #17
  nnnorbi
  Level 14  
  Ok bardzo dziękuje jutro pójdę do sklepu elektronicznego i zapytam się o części. Pozdrawiam i dziękuję. Napisze jak będzie działał.