Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to policzyć? Wartość rezystora, rezystor podciągający.

20 Sty 2007 23:47 3324 3
  • Poziom 11  
    Witam, moje pytanie jest na pewno śmieszne dla wprawionych programistów mikroprocesorów, natomiast ja chciałbym dowiedzieć się jak to profesjonalnie policzyć.

Na zamieszczonym rysunku zobrazowałem podłaczenie przekaźnika do mikroprocesora 89s52. Mam w zwiazku z tym pytanie, jakiej wartości powinien być rezystor, i czy musi być w tym przypadku rezystor podciągający dla linii portu P0. no i oczywiście, jeżeli jest takowy potrzebny, to jak go obliczyć.

Zastosowany przekaźnik to JQC3FF-012-1Z

Dziękuję

Jak to policzyć? Wartość rezystora, rezystor podciągający.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Potrzebny prąd bazy tranzystora:
    Ib = Ic / beta(Ic)
    Ic - prąd kolektora - czyli prąd jaki płynie przez przekaźnik. beta(Ic) - wzmocnienie prądowe tranzystora w ukłądzie WE (różne dla różnych wartości prądu kolektora, wykres w nocie katalogowej)

potrzebny rezystor:
    R = (Vio - Vbe) / Ib - Rio
    Vio - napięcie zasilania portów I/O mikrokontrolera
    Vbe - napięcie baza-emiter tranzystora (zależne mocno od temperatury, przyjąć dla najniższej temperatury, w jakiej ukłąd ma pracować)
    Ib - wyliczony wcześniej prąd bazy
    Rio - rezystancja wyjściowa pinów I/O mikrokontrolera (dla '51 w stanie wysokim jest dość duża, głowy nie dam, ale chyba rzędu 33k)
    Wyliczona wartość rezystancji będzie wartością maksymalną. Jeżeli wyjdzie ujemna, to znaczy że trzeba wybrać tranzystor o większym wzmocnieniu, lub przekaźnik o mniejszym prądzie, albo stosować dodatkowy rezystor podciągający, który "dołoży" trochę prądu do Ib.
    Jeżeli wydajność prądowa w stanie wysokim jest bardzo małą, a w niskim duża, to rezystor podciągający warto zamontować od strony uC.

Minimalna wartość ograniczona jest przez wydajność prądową wyjścia (straty mocy w układzie) i maksymalny prąd bazy tranzystora. W '51 oba te ograniczenia nie istnieją, bo piny można zwierać do masy, a wydajność prądowa wyjść w stanie wysokim jest na tyle mała, że każdy tranzystor to wytrzyma.
    Teoretycznie więc można podłączyć tranzystor bez rezystora, ale uniemożliwi to odczyt stanu z pinu (w dalszym ciągu będzie możliwy odczyt z zatrzasków I/O w uC).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 19  
    Małe uzupełnienie:
    1) BC557 to tranzystor PNP więc zmień tranzystor lub układ.
    2) w nocie aplikacyjnej czytamy: Dla portów 1,2,3 Voh=0.9Vcc Ioh=10uA, Voh=0.75Vcc Ioh=25uA, Voh=2.6V Ioh=60uA stąd Rio=50k (impedancja nie jest całkiem liniowa,nieco maleje dla większych prądów i spada do ok 43k, Vcc=5V)
    dla portu P0 w trybie external bus mamy odpowiednio Ioh=80uA,300uA,800uA co daje Rio=6kohm i spada do ok 3kohm przy większych prądach.
  • Poziom 17  
    Proponuję od razu dać PULL-UP 10K i się nie bawić. Normalnie port w 51 nie potrafi wysterować ULN2803. A tam jest darlington, a nie pojedyńczy tranzystor.

Albo moze by wsadzić MOSFET?