Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic licznik impulsów enkodera ?

kszumek 24 Sty 2007 14:00 6512 6
  • #1 24 Sty 2007 14:00
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    mam enkoder kwadraturowy 200 szczelin/obrót kanały A i B
    1. jak zrealizować zliczanie impulsów na AVR
    na każdym zboczu sygnału zeby uzyskać 800 imp /obrót
    widziałem projekty w którym zlicznie było x1 czyli troche bez sensu tracić na rozdzielczości
    2. jak zrobic układ logiczny na TTL który by realizował konwersje sygnału z enkodera na krok, kierunek ale też na każdym zboczu ?

0 6
  • #2 24 Sty 2007 16:17
    adamusx
    Poziom 27  

Ogolnie to jestem cierpliwy, ale na to pytanie odpowiedział bym juz z 5 raz z kolei na elektrodzie...
    Jest taka opcja jak szukaj :> jak wpiszesz " enkoder" to znajdziesz kilkanascie tematów z odpowiedzia na Twoje pytanie ( lacznie z fragmentami kodu realizującego zliczanie imp. z enkodera) .

Cytat:

2. jak zrobic układ logiczny na TTL który by realizował konwersje sygnału z enkodera na krok, kierunek ale też na każdym zboczu ?

Najprosciej z wykorzystaniem przezutnika typu D. Z rozpoznawaniem zboczy to juz bardziej skomplikowana sprawa na ukladach TTL.

..lub mozesz wykorzystac gotowy uklad - LS7083 lub LS7084 - bardzo ciekawa kostka, rozpoznaje wszystkie zbocza sygnalow, a takze rozpoznaje kierunek obrotow. Podpinasz pod nia wyjscia A i B enkodera a na jej wyjsciu uzyskujesz impulsy i kierunekk obrotow.

0
  • #3 24 Sty 2007 16:52
    kszumek
    Poziom 16  

Witam ponownie
    co do kostki LS7084 to można popatrzyć się co najwyżej na notę katalogową
    http://www.elenota.pl/search.php?szuk=+LS7084&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    nie jest dostępna nawet w TME
    dlatego się pytam czy da się łatwo zrealizować na ttlkach układ rozpoznający 4 zbocza impulsów tak jak w ls7083 lub 84
    a co do reszty układów na elektodzie są to układy które NIE POTRAFIĄ !!!!rozpoznawać wszystkich 4 zboczy tak samo projekty na AVR !!!!
    przejrzałem już chyba wszystkie :-)
    Ja piszę na forum dopiero jak nie potrafie sam rozwiązać problemu i nie widziałem ich na forum
    pozdrawiam serdecznie .

0
  • #4 24 Sty 2007 17:32
    zumek
    Poziom 39  

kszumek napisał:
    ...a co do reszty układów na elektodzie są to układy które NIE POTRAFIĄ !!!!rozpoznawać wszystkich 4 zboczy tak samo projekty na AVR !!!!...

A jaki problem wziąć np.Tiny12 , napisać soft , załadować nim AVR-ka i ładnie będzie "udawać" LS7084 w obu trybach :?: Taniej pewnie też wyjdzie niż zakup LS-a , choć nie będzie tak szybki jak oryginał :D

Piotrek

0
  • #5 24 Sty 2007 18:07
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    Okej docelowo powinno być na AVR 90s2313 kwarc 24MHZ
    kanały podłączone A pod pin 8 i B pod pin 9
    jak mniej więcej powinien wyglądać algorytm obsługi enkodera ?
    pozdr

0
  • #6 24 Sty 2007 18:49
    zumek
    Poziom 39  

kszumek napisał:
    Witam
    Okej docelowo powinno być na AVR 90s2313 kwarc 24MHZ
    kanały podłączone A pod pin 8 i B pod pin 9

Hmm... będą problemy :(
    Najlepiej użyć procka , który ma możliwość generowania przerwań związanych ze zmianą stanu na pinie(wejściu) , a 90s2313 takowej możliwości nie posiada.Poza tym , podłączając enkoder pod piny które wymieniłeś , cała zabawa będzie polegała na programowym wykrywaniu zmian , co już kłóci się z "moją" ideą , ale nie jest niemożliwe :(
    Jeśli chodzi o program , to najprościej by było , gdybyś mógł wykorzystać w swoim procu INT0 i INT1.
    kszumek napisał:

jak mniej więcej powinien wyglądać algorytm obsługi enkodera ?
    pozdrawiam

Popatrz na poniższe :D
    Code:

___     ___     ___
    A_|   |___|   |___|   |__

___     ___     ___
    B___|   |___|   |___|   |__

AB  R  L
    00-10:01
    10-11:00
    11-01:10
    01-00:11

AB->Poprzedni stan
    R  ->aktualny dla prawo
    L  ->aktualny dla lewo

Wystarczy "przełożyć" to na program :D

Piotrek

0
  • #7 13 Lut 2007 08:34
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    mam prośbę do osób bardziej doświadczonych w
    temacie mikrokontrolerów
    zrobiłem opisywane enkoder na przerwaniach z noty znalezionej na stronie bascoma i chodzi jak należy jednak
    chce zrobić to tak jak opisywałem wcześniej
    nie chce przerabiać urządzenia
    i przyznam się ze mam problem z wrzuceniem tego co kolega napisał powyżej do procka może ktoś podpowie i nakreśli mniej więcej jak to zrobić w bascomie i zarazem jak najprościej ponieważ musi zostać trochę pamięci na inne rzeczy
    pozdrawiam

1
  Szukaj w 5mln produktów