Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Zanussi FJ 903 CV , w ogóle nie kręci silnik .

26 Sty 2007 23:53 3807 13
  • Poziom 18  
    Witam , dostałem okazyjnie pralkę wygląda dosyć nowo , pobiera wodę , grzeje , wypuszcza wodę tylko w ogóle nie kręci się silnik . Nie posiadam schematu więc czy mógłby ktoś w jakiś sposób mi pomóc , a może poratować schematem ? , byłbym wdzięczny , ew. ofiaruję punkty .
    Bardzo proszę o odpowiedź .
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Warto sprawdzić szczotki ;)
    Szczotki w silniku oczywiście :)
  • Pomocny post
    Admin grupy AGD
    Jeżeli silnik jest sprawny (szczotki, tacho, pasek napędowy), to czeka Ciebie wymiana programatora.
  • Poziom 18  
    Witam , dziękuję za odpowiedź , programator się kręci , pasek jest cały , zaraz sprawdzę szczotki , ale nie bardzo wiem jak sprawdzić silnik bo tyle jest kabli na złączce a nie znam topologii uzwojeń silnika . Jeżeli chodzi o programator to czy byłbym w stanie go naprawić bo programator do Luny 385 E rozebrałem i naprawiłem i ta pralka 15 lat już mi chodzi , jeżeli nie to ile taki programator kosztuje . Gdy na pierwszy rzut oka porównałem tę pralkę do mojej Luny to stwierdziłem że w Lunie tak naprawdę nie ma się co psuć , a w tej Zanussiego to tyle tych pierdułek natworzyli : dwa hydrostaty , dwie pompki ( jedna do zraszanie ! ) , słowem radosna twórczość byle tylko zabłysnąć czy raczej zaślepić (skomplidować ) technicznie . Szukałem tego modelu w internecie i ani nie ma w sprzedaży , ani schematu , ani na żadnym forum nie ma opisów , jak gdyby nikt nie naprawiał tej pralki .
    Bardzo proszę o odpowiedź .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 18  
    Witam . Odłączyłelm złączkę silnika , na zaciski 7 i 10 stojana nie przychodzi żadne napięcie , to samo na zaciskach 8 i 9 (sprawdzałem przez podłączenia żarówki 220 V i przekręcanie programatora krok po kroku ) . Obwód prądniczki tacho ( zaciski 3 i 4 ) ma 67 ohm czyli jest dobra . Szczotki wymienię i wstawię nowe bo te były zwłaszcza jadna ledwo dotykała , ale jednak dotykała bo jak podałem 220 V na chwileczkę to trochę silnik zabuczał ale nie wystartował bo szeregowe połączenie uzwojeń stojana ( 5 i 6 ) i zasilanie stojana (7 i 10 ) było i tak rozłączone . Tak więc programator . Wymontowałem go i mam zamiar go naprawić jak będę miał wolny czas . Jak mi poszło opiszę ale to potrwa bo na razie mam dużo innych napraw .
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Po co było wymontowywać programator?Jeżeli szczotki za krótkie to najpierw wymienić szczotki i sprawdzić pralkę.
  • Poziom 18  
    Witam , dziękuję za odpowiedź . Jak będę miał nowe szczotki to po założeniu ich podłączę programator bo do tego czasu i tak pewnie nie wezmę się za jego naprawę , ale wymontowałem go ponieważ z jego styków idzie napięcie 220 V przewodami 8 i 9 złącza silnika na szczotki komutatora a tam musi przychodzić napięcie 220 V bo jest to silnik na 220 V co potwierdza tabliczka silnika , a do tych styków podłączałem żarówkę 220 V co napisałem powyżej .
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam , dziękuję za odpowiedzi i za pomoc .
    Rzeczywiście jedna szczotka miała ok. 7 mm a druga ok. 9mm , ta pierwsza już nie dotykała komutatora i widać że z tego powodu komutator się przypalił . Po włożeniu nowych szczotek podłączyłem silnik przez żarówkę 200 W no i okazało się że kręci tylko na szczotkach idzie ogień . Podłączyłem programator , włączyłem pralkę na pranie i silnik pracuje z tym że przy maksymalnych obrotach wirowania szczotki dosyć mocno świecą . Czy to prawda że szczotki powinno się zfazować ? żeby przybliżyć powierzchnię nowej szczotki do powierzchni szczotki dotartej ? i co jaki czas powinno się je wymieniać ? . Teraz już wiem że gdy sprawdzałem napięcia zasilania silnika to po przekręceniu programatora powinienem troszkę odczekać aż programator ruszy z tego miejsca i wtedy doczekałbym się tych napięć z programatora na szczotki i z programatora jeden przewód i drugi z wyjścia triaka , na uzwojenie stojana . Co do napięć : kiedy pralka wiruje na najwyższych obrotach to napięcie na szczotkach ( najwyższe) to 160 V, przy obrotach w lewo prawo ok. 54 60 V ; napięcia stojana nie mierzyłem .
    Teraz elegancko pierze ale muszę poszukać do mojego silnika nowego wirnika albo cały silnik . Ten silnik to : MCA 38/64-148/ZN1 ; 13400 n- 2A - 410 W ; Cod. 12405480/0 ; 220/240 V - 50Hz -cl. B/F .
    Dziękuję za pomoc i proszę o odpowiedzi .
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam , dziękuję za odpowiedź , oryginalne mają napis 94 MF a nowe kupił mi kolega , zabrał oryginalne do pokazania przy zakupie , ale wydaje mi się że nie widziałem na nich żadnego opisu jak też nie zauważyłem dwuwarstwowości ; co do komutatora to jest nadpalony , ma kolor przegrzanej miedzi - ciemny fiolet .
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam , dziękuję za odpowiedź . Ja nie kupowałem całego kompletu tylko same węgielki , i umieściłem je w starej oprawie a linkę połączeniową zlutowałem w tym miejscu gdzie pierwotnie była linka zgrzewana , obudowę się rozbiera a stary węgielek wysuwa się po przecięcie linki połączeniowej w miejscu jej zgrzewu .
    Pozdrawiam .