Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 Komputery w sieci WIFI - domki jednorodzinne (100m) ???

Lucki 29 Sty 2007 22:54 3243 14
  • #1 29 Sty 2007 22:54
    Lucki
    Poziom 21  

Witam. Mam takie pytanie czy da sie podłączyc dwa komputery w siec za pomoca tych kart:

http://www.allegro.pl/item161414538_siemens_gigaset_pci_card_54_wysylka_gratis.html

lub

http://www.allegro.pl/item159249452_asmax_411g_karta_wlan_54_mbit_nowa_fv.html

i antenach
    http://www.allegro.pl/item159452016_antena_yagi_19dbi_profesjonalny_produkt.html

Jak taka siec bedzie funkcjonować. Mieszkamy w domkach jednorodzinnych i przeszkoda może być tylko drzewo :|

Jesli można to jak taka sieć skonfigurować i zabezpieczyc zeby ludzie z zewnatrz nie mieli do niej dostepu.

Pozdrawiam
    Lucki

0 14
  • #2 29 Sty 2007 23:31
    kamil2234
    Poziom 13  

oczywiście że się da .

Tylko ja bym wybrał zamiast tych kart jednak most sieciowy zrobiony z urządzeń AP.

Jeśli chodzi o zabespieczenia to robisz filtr po mac adresie i ustawiasz szyfrowanie wpa. Jeśłi chesz lepiej zabespieczyć to jużtrzeba troszkę wiedzy posiadać .

0
  • #3 31 Sty 2007 00:07
    Lucki
    Poziom 21  

Konfiguracja taka sama jak przy łaczeniu zwykłą skretka czy inaczej ?

"Jeśli chodzi o zabespieczenia to robisz filtr po mac adresie i ustawiasz szyfrowanie wpa. Jeśłi chesz lepiej zabespieczyć to jużtrzeba troszkę wiedzy posiadać "

Jak to wykonać ? Jesli mozna tak bardzo prosto to jak ogolnie nawiazac połączenie miedzy tymi komputerami ?

Czy po połaczeniu 2 komputerow moge w siec wpiać Liveboxa ale bez dostepu do internety tylko jako sieciowke dla 3 sasiada >.>?

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

0
  • #4 31 Sty 2007 00:41
    bomber
    Poziom 24  

Tak tylko zeby sasiad mial internet z twojego łacze to musisz miec wlaczony komputer..
    Podaj dokladne rozmieszczenie tzn. czy np. macie widocznosc optyczna pod korona drzewa.
    Jak livebox ma wyjscie na antene to stawiasz go jako router+antena (jesli jestescie blisko to mala dookolna) i masz siec z dostepem do internetu niezalenie do komputerow
    podaj wiecej szczegolow do czego chcesz ta siec, jakie predkosci cie interesuja, jakie pingi itd ...

0
  • #5 31 Sty 2007 00:51
    KJ
    Poziom 31  

Karty sobie odpuść. W takim układzie jak piszesz będą pracowały w trybie ad-hoc czyli z tego co mi wiadomo max szybkość 10megabitów do tego zabezpieczenia w tym trybie są prawie żadne. Lepiej dołożyć trochę i kupić 2 AP. Na 100m spokojnie wystarczą 2 biquad-y nie potrzeba 19dbi które pewnie i tak ma 14.

0
  • #6 31 Sty 2007 12:19
    Lucki
    Poziom 21  

Jesli chodzi o widocznośc optyczna to jest dobra. Dzrewo nie zasłania sygnału.
    Chcem to zrobic jak najmniejszym kosztem wiec 2 sieciowki i antenki.

A co do tego liveboxa to on stoi u mojego 3 sasiada. Chcialby go wykorzystac tylko po to zeby polaczyc sie z nami. Ja mam dostep do internetu i nie potrzebuje "ssać" od niego. ( jego livebox nie ma zewnętrznej anteny , ale jak bawilem sie laptopem brata to wykryło mi jego neostrade - dziela nas 3 ściany. )

Mam jeszcze pytanie o komunikator i podział łącza: czy jak udostepnie koledze moja neo to czy mogę poblokowac porty tak żeby mu tylko gg chodziło,ale żeby nie mogl otwierac zadnych stron i korzystac z p2p, lub jesli tak nie mozna to np udostepnic mu 5kb/s ( oczywiscie licze sie z tym ze on bedzie mial neta jak ja bede mial wlaczony komputer)

Dodano po 7 [minuty]:

" podaj wiecej szczegolow do czego chcesz ta siec, jakie predkosci cie interesuja, jakie pingi itd ... " Siec ma byc głównie do przesyłania danych mp3 itp. oraz zeby mozna było pograć w FIFE :D a tak przy okazji zeby chlopak miał GG.

Jeśli odległość jest ok 100m to czy antenka moze byc 14 ?

Nie znam sie na budowaniu sieci wifi, więc bardzo prosze o rady.

0
  • #7 31 Sty 2007 15:41
    bomber
    Poziom 24  

przy 100 m i widocznosci optycznej kup obojetnie jakie antenki zewnetrzne kierunkowe ... moze byc to panel za 15 zl (raczej watpliwa trwalosc i chermetycznosc) a lepiej antene yagi mini za 29 zl na 100% na 100m wystraczy. Jednak jezeli chcecie si polaczyc w 3 to najlatwiej wam by bylo uzyc tego lifeboxa (nie mam wiec nie powiem na 100% czy nie ma zblokowanej komunikacji pomiedzy uzutkownikami) wtedy nie trzeba robic prawie zadnej konfiguracji.
    W kazdym razie na 100m to obojetnie jaka antenka :D
    Mozna by rozwazyc powieszenie kabla chyba ze jest to przez ulice (jak przez ulice anteny musza wiscie tak aby samochody jak jada nie przecinaly ich widocznosci) na kablu siec pracuje bardzo stabilnie a cena wyjdzie bardzo podobna. Nie ma takze mozliwosci podsluchu waszej transmiji jak przy wi-fi oraz zaklucen z innych sieci powodujeacych przy duzym zageszczeniu w okolicy sieci wieksze pingi itd...
    Wiem ze mozliwosc blokowania portow i przydzial transferu jest w linuxie w win nie spotkalem sie z ta opcja (moze gdzies glebiej jest)jednak pewnie sa jakies programy do tego celu.

0
  • #8 31 Sty 2007 16:05
    Lucki
    Poziom 21  

Kabel by sie dało ale ogranicza nas sasiad ktory jest "bardzo niemiły", wiec pozostane przy tej WIFI. Jeśli ktoś zna raki programik to bardzo prosze o nazwę.

a jak mozna taką mini siec zabezpieczyć?

0
  • #9 31 Sty 2007 17:23
    scalak77
    Poziom 12  

wrzuć gdzieś odręcznie narysowany plan gdzie ma być sieć, najlepiej z narysowanymi punktami gdzie są przeszkody typu drzewo (ale tylko wyższe niż twój dom oraz rozmieszczenie innych domów na polu twój dom - dom sąsiada tam gdzie ma być net, możesz narysować odręcznie w paincie.

Co do kupna tanich kart sieciowych radiowych to odradzam ,pracowałem w firmie internetowej i zakładaliśmy dostęp radiowy, jedyna karta która jest dobra do Planet WL8315 lub WL8310 są stabilne ale troszkę droższe.

Przypadek taki miałem kiedy podłączaliśmy klienta który zrezygnował z innej sieci to miał podróbę D-Linka, karta pokazywała co chciała. sygnał się pojawiał znikał itd... po wymianie na Planeta wszystko wróciło do normy, link się ustabilizował poziom sygnału jak i jego poziom (wzrósł)...

Jeśli masz neo (livebox) to jedyne rozwiązanie (żeby komp nie musiał chodzić) to zakup AP klienta postawienie na nim lokalnego nadajnika z np. anteną dookulną na dachu, włączenie szyfrowania danych przynajmniej 128 bitowe, zastosowanie filtracji po IP-MAC, a u sąsiadów wtedy zwykła karta sieciowa do komputera.

Ograniczenia konstrukcyjne:
    Kabel antenowy: jakiś dobry lecz nie dłuższy nić 10m -tłumienność na poziomie 0,5dB (dobry kabel), gorszej jakości nawet do 1dB na 1m + złączka do karty sieciowej, kabel powyżej 12m będzie miał duże odbicia sygnału i link będzie "pływał" inaczej mówiąc prędkość będzie się raz zmniejszać raz zwiększać.
    Anteny muszą się widzieć optycznie ale tu mała uwaga - okno a dokładnie szyba nie tłumi aż tak mocno sygnału więc antena może być za szybą (ale nie daje gwarancji na takie działanie na kartach no-name)
    Przepustowość kart jest przeważnie podawana w obie strony więc jeśli karta ma max 54Mb to w fullduplexie będzie to połowa z tego czyli 27Mb, z tego co się orientuje to wymagany jest dobry nie zakłócony sygnał o jakości linku 100%, stabilniejsze połączenie będzie przy 22Mb (czyli 11Mb na kierunek)

jak umieścisz "mapkę" to coś wiecej napisze

0
  • #10 31 Sty 2007 20:55
    ul1002

Poziom 35  

Z taką odległością nie będzie problemu z twoimi kartami plus jedna antena yagi lub panel ok 14dbi , ale najpierw jak nic nie wiesz na ten temat zacznij tu http://www.wardriving.pl/new.php?nr=50 a potem jak po sznurku .

Więcej ciężko wymyśleć bo Twój avatar strasznie rozprasza myśli .

0
  • #11 31 Sty 2007 22:24
    bomber
    Poziom 24  

Tak sawmo własnie sadze ze jak sie patrze na post to odrazu zwraca uwage ten obraz o nazwie "krzyk: :D i nie moge sie skupic na temacie
    Napisz do czego bedziesz uzywal sieci bo jesli tylko do polaczenia z kolega i przeslanie jakiegos pliku mp3 i pograna na multi to nie ma co sie zabezpieczac niech sobie podsluchuje ktos, jak zobaczy ze nic ciekawego nei leci w sieci zrezugnuje po godzinie przynajmniej tak ja robie, sa nawpeno ciekawsze siecy ktore wylacznie sluza do udostepniania internetu i dzieki wrdrivingowi mozna sie cos dowidziec o najblzszej ci osobie (jak ma internet z takiej sieci) zrobic kawal "ukochanemu przez nas"koledze zeby wyszedl na idiote przy firmie udestapniajcej internet tzn. nai dziala jak podjedzi samochod odlaczy sie i wtedy jak wejda akurat zacznie dziala, kilkakrotna powtorka i go wysmieja :D wiec jesli siec nie bedzie pdolaczona do internetu i nie beda przesylane jakies wazne pliki to spokojnie mozna zasosowac taki WEP dla pewnosci ze ktos sie nei podlaczy i nie bedzie przegladal zasobow udostepnionych przez was, watpie zeby ktos tak szybko zlamal wep 128 bitowy zlozony z przypadkowego ciagu, a uzycie jest bardzo proste poniewaz jest wbudowany w sterowniki karty wystarczy wlaczyc i wpisac identyczne klucze na 2 komputerach.

0
  • #12 31 Sty 2007 23:46
    Lucki
    Poziom 21  

Nie jestem artysta ale cos wyskrobałem :

2 Komputery w sieci WIFI - domki jednorodzinne (100m) ???

Sa dwie opcje:

1. taka ze antena kolegi bedzie u jego ciotki na dachu ale to wieze sie z ok 15 m kabla i wtedy anteny sie widza bardzo dobrze, odległość jest ok 50-60m ( od anteny do anteny )

2. antena wisi kolegi na dachu, jest mniejsza odległosć od anteny do karty ale anteny sie nie widza optycznie. Róznica to ok +10m .

0
  • #13 02 Lut 2007 19:56
    ul1002

Poziom 35  

Więc problemem nie jest tylko drzewo , z opisu wynika że opcja nr. 1 wchodzi w grę ale z rysunku wynika że ciągle drzewo stoi na drodze więc antenka panel ok 14dbi od kolegi ciotki czy ciotki kolegi a potem dobierzesz .
    Tak sie dziwię - co stoi na przeszkodzie aby poprowadzić kabel ? bo sąsiada tam nie widzę .
    Może kabelek z 2 do 1 i acces point na 1 jakiś używka tani oczywiście antenka ta sama ale kabla trzy metry i sygnał pewny .

0
  • #14 02 Lut 2007 21:38
    Lucki
    Poziom 21  

Właśnie ta wolna przestrzen nalezy do sasiada. Mieszkamy w bliźniaku, ale moj komin jest o 30cm wyzszy :d

Jak by to wygladało przy opcji 2 z antena 19 ?

Dodano po 58 [sekundy]:

A co do drzewa to nie stoi centralnie na linii sygnału

0
  • #15 02 Lut 2007 22:10
    ul1002

Poziom 35  

No faktycznie , do elity projektantów nie należysz ale nie załamuj się myslę że dział abstrakcyjnych artystów masz załatwiony , mimo wszystko utrzymuje to co pisałem , a parę dBi nie zrobi z sygnału promieni rentgena aby przez nie wiadomo jakiej konstrukcji budynek przejść .

0