logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki telewizor do odbioru HD 1080i i 1080p z platform N-ka i Cyfra?

brofran 01 Lut 2007 14:46 3045 7
REKLAMA
  • #1 3515058
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6628
    Pomógł: 648
    Ocena: 1399
    Interesuje mnie jakie parametry rozdzielczosci powinien miec telewizor (monitor) aby w pelni odbierac obraz w systemie HD.
    Problem wiaze sie z tym ze platwormy cyfrowe nadaja sygnal w dwoch ( bo na razie tylko N-ka , oraz Cyfra) roznych standartach.
    Jedna podaje 1080i, a druga ma nadawac w 1080p. Jaki zatem odbiornik TV trzeba miec aby wykorzystane byly w pelni parametry przekazu HD?
  • REKLAMA
  • #2 3515556
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    Rozdzielczość 1080i oraz 1080p to pełne rozdzielczości High Definition, czyli FullHD.
    Rodzielczość obrazu w tych standardach wynosi 1920 x 1080 pikseli.
    P na końcu liczby oznacza progresywne skanowanie (obraz bez przeplotu), a literka i oznacza obraz z przeplotem.

    Co do sprzętu, to żeby wykorzystać pełne możliwości tej rozdzielczości, potrzeba odbiornik z FullHD, np. taki: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=31176

    Potrzebny jest też wypchany portfel :D

    Więcej szczegółów tutaj:
    http://hdtv.com.pl/index.php?module=CMpro&func=viewpage&pageid=2

    (troszkę zjechać na dół strony)

    Oczywiście można kupić znacznie tańszy ekran, który zapewni rozdzielczość np. 1366 x 768 (coś blisko tego).

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #4 3522028
    brofran
    Poziom 41  
    Posty: 6628
    Pomógł: 648
    Ocena: 1399
    [quote="michcio"]Rozdzielczość 1080i oraz 1080p to pełne rozdzielczości High Definition, czyli FullHD.
    Rodzielczość obrazu w tych standardach wynosi 1920 x 1080 pixeli.(cytat)


    Z tego wnioskuje ze dla telewizora nie ma znaczenia czy obraz nadaja 1080i, czy 1080p. A jak taki telewizor odbiera program z np. kablowki ktory ma znacznie nizsza rozdzielczosc, to wyswietla go w tej nizszej czy tez w "swojej" standardowej 1920×1080.?
  • REKLAMA
  • #5 3522098
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    Matryca telewizora ma stałą rozdzielczość, dlatego obraz niższej rozdzielczości jest poprzez elektronikę telewizora interpolowany (sztucznie jest zwiększana jego rozdzielczość) i jest wyświetlany na ekranie.
  • #6 3529031
    meloch
    Poziom 29  
    Posty: 1332
    Pomógł: 56
    Ocena: 61
    michcio napisał:
    Matryca telewizora ma stałą rozdzielczość, dlatego obraz niższej rozdzielczości jest poprzez elektronikę telewizora interpolowany (sztucznie jest zwiększana jego rozdzielczość) i jest wyświetlany na ekranie.


    Napisałeś tak, że niektórzy mogą wnioskować, iż da się poprawić rozdzielczość obrazu przez elektronikę.
    Oczywiście, jest to niemożliwe.
    Nie można zwiększyć rozdzielczości danego obrazu!!! Natomiast można odtworzyć obraz o niższej rodzielczości na ekranie o rozdzielczości większej. Nie uzyskamy jednak lepszej jakości obrazu.
  • #7 3529711
    Preskaler
    Poziom 40  
    Posty: 6424
    Pomógł: 492
    Ocena: 1048
    No właśnie! Full HD to takie "wiaderko" do którego zmieści się rozdzielczość 1080. Zmieści się również i
    600 ale nie będzie jej więcej pomimo większego wiaderka!:D
    Podobnie jak sygnał stereo można odtwarzać na sprzęcie stereo i wtedy otrzymujemy efekt sereo. Można także na tym sprzęcie odtwarzać mono ale stereo się z niego nie zrobi.
  • #8 3532864
    michcio
    Specjalista elektryk
    Posty: 2597
    Pomógł: 145
    Ocena: 481
    Właśnie o to mi chodziło.

Podsumowanie tematu

✨ Rozdzielczości 1080i i 1080p to standardy Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, gdzie "i" oznacza skanowanie przeplotowe, a "p" progresywne. Aby w pełni wykorzystać sygnał HD z platform N-ka i Cyfra, potrzebny jest telewizor z matrycą Full HD. Telewizor o niższej rozdzielczości (np. 1366 x 768) może wyświetlać obraz HD, ale z interpolacją i obniżoną jakością. Matryca telewizora ma stałą rozdzielczość, więc sygnały o niższej rozdzielczości są skalowane do rozdzielczości ekranu, jednak nie poprawia to jakości oryginalnego obrazu. W praktyce nie ma znaczenia, czy sygnał jest 1080i czy 1080p dla odbiornika Full HD, gdyż oba mieszczą się w rozdzielczości 1920 x 1080.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA