Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik główny oświetlenia

kedar 07 Lut 2007 06:41 1929 2
  • #1 07 Lut 2007 06:41
    kedar
    Poziom 11  

Witam

Chciałbym wykonać u siebie coś takiego jak wyłącznik główny, który po naciśnięciu gasiłby wszystkie światła w domu.

Mam taki plan aby od kazdego włącznika i każdej lampy doprowadzić przewody do rozdzielnicy. Włączniki byłyby "dzwonkowe". Pierwszy klik włącza lampę, drugi wyłącza. Jeden główny włącznik gasiłby wszystkie lampy.

Mój plan ma jeden słaby punkt: nie mam pojęcia na czym to technicznie zrealizować. Myślałem o jakiś przekaźnikach, stycznikach ale nie wiem jakie urządzenia dobrać i jak to połączyć aby było dobrze.

Rozwiązanie ma działać podobnie jak w "inteligentnych domach" ale oczywiście ma być dużo tańsze.

Czy ktoś może realizował coś takiego albo ma jakiś pomysł?

Z góry bardzo dziękuję.

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Lut 2007 09:17
    cyruss
    Poziom 30  

Istnieje coś takiego, w wykonaniu fabrycznym. Nazywa się to przekaźnik bistabilny. Podanie jednego impulsu załącza, następny impuls wyłącza. Zwykle jest to urządzenie czysto mechaniczne, malutki elektromagnes + mechanizm krokowy. W zamierzeniu miało zastąpić łączniki krzyżowe w załączaniu oświetlenia z wielu punktów, np długi korytarz z wieloma wejściami. Rozmiar jednego a nawet połowy modułu na szynę DIN. Tyle że tanie to na pewno nie będzie. Zależnie od producenta jakieś 20-60 zł / szt.

np www.legrand.pl > STRONA GŁÓWNA > PRODUKTY > APARATY MODUŁOWE > PRZEKAŹNIKI BISTABILNE

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lut 2007 13:22
    kedar
    Poziom 11  

O to własnie chodziło. Koszt w granicach 20 - 30zł jest do udźwignięcia, dużo tego nie będzie.
    Bardzo dziękuję.

0