Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z glosnikami 5.1

MasterKamil 24 Feb 2007 22:30 13283 36
    MasterKamil
    Level 14  
    ostatnio od kupilem po znajomosci (50zl) glosniki 5.1 . Są to nowe glosniki czesto dodawane do telewizorow. Nie wiem jakiej firmy one sa ale z tylu suba jest napisane: AMX-62A . Maja one wbudowany wzmacniacz. Sa na 100% sprawne gdy podlaczam je do TV na euro. Zeby dzialaly musze do wejscia na glosnik centralny podlaczyc kabel: video-out . Nastepnie wszystkie inne kable tam gdzie trzeba. Problem pojawia sie kiedy chce je podlaczyc np do DVD lub wiezy. Gdy podlaczam chinchami i wlaczam glosniki, nie dzieje sie nic oprocz zapalenia sie diody na obudowie suba. Nie slychac dzwieku towazyszacemu normalnego wlaczenia glosnikow (szum) . Nie wiem jak mam je podlaczyc zeby dzialaly z DVD i z wieza. POMOCY!!!
  • Helpful post
    any56
    Level 39  
    Wygląda na to, że sygnał video uruchamia jakiś układ komutacji (załącza dźwięk). Zajrzyj do centralnego i dokonaj analizy.
    MasterKamil
    Level 14  
    dolaczam zdjecia

problem z glosnikami 5.1
    problem z glosnikami 5.1
    problem z glosnikami 5.1

nie moge go rozkrecic bo strace gwarancje. A do serwisu nie oddam bo jest w 100% sprawny. Nie wiem jak podlaczyc zeby dzialalo. Z gory dziekuje za pomoc.
  • Helpful post
    neo_dc
    Level 32  
    Sa na 100% sprawne gdy podlaczam je do TV na euro.

mozesz dac lepsze zdjecie panelu tylniego ? bo ja nie widze jak tam podlaczyc euro jakos... widze same chinche do sygnału audio
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    MasterKamil wrote:
    Zeby dzialaly musze do wejscia na glosnik centralny podlaczyc kabel: video-out .

To mi wygląda na to, że subwoofer uaktywniany jest pojawianiem się sygnału VIDEO na złączu TV i to jest logiczne, bo to świadczy o tym, że konstruktor zakłada, iż głośniki włączają się wtedy, gdy telewizor został włączony.
    W związku z tym musisz podać jakiś sygnał na wejście, gdzie podawany jest sygnał video out, albo rozmontować subwoofer, namierzyć układ odpowiedzialny za załączanie zestawu po pojawieniu się sygnału i zworką lub odpowiednio dobranym rezystorem spowodować, by układ ten działał niezależnie od sygnału video out. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności, to możesz przerobić układ tak, by reagował na sygnał nie z video out, a np. z wejścia na głośnik centralny czy subwoofer.
    MasterKamil
    Level 14  
    podlaczam rozdzielaczem euro->6 chinch
    wyglada to tak:
    problem z glosnikami 5.1
  • Helpful post
    neo_dc
    Level 32  
    musialbys zapytac kogos jaki rodzaj sygnalu wystepuje na chinchu od video, ewentualnie zrobic jakis uklad ktory by udawal telewizor :D i podlaczyc go. glosniki wtedy powinny odpalic
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Kolego, nie przesadzaj, po co ma budować jakieś skomplikowane układy generujące sygnał wideo? Równie dobrze mógłby kupić jakiś serwisowy generator obrazu i podpiąć, tylko po co?
    Pisałem już, że wystarczy umiejętna ingerencja w układ załączający zestaw audio - wystarczy kropla cyny, rezystor, a może tylko kondensator pomiędzy wejściem Video, a wejściem głośnika centralnego czy subwoofera, choć takie rozwiązanie mogłoby mieć wpływ na jakość lub poziom sygnału audio na tym wejściu.
    MasterKamil
    Level 14  
    hm..... a mozecie jakis schemacik zalaczyc jak zrobic cos takiego?
  • Helpful post
    neo_dc
    Level 32  
    niekoniecznie skomplikowane, moze po prostu uklad aktywuje sie np. sygnalem ilestam MHz o niekoniecznie dokladnych parametrach ?

Moze rozkrec glosniki i zobacz co to za uklad
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Przecież o tym cały czas mowa. Pewnie układ, to szybka dioda, kondensator, rezystor i za nimi tranzystor sterujący przekaźnikiem lub tyrystor podający zasilanie, a może zwykły tylko rezystor polaryzujący bazę tranzystora w układzie stabilizatora przedwzmacniacza. Trudno cokolwiek pisać bez znajomości schematu. Autor pytania powinien szukać pomocy na forum TV lub w dziale schematy i rozglądać się za schematem telewizora marki Philips z takim zestawem głośników.
  • Helpful post
    neo_dc
    Level 32  
    tak, ale kolega wyzej napisal, ze nie chce tracic gwarancji prawda ?
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    W takim razie powinien włączyć jakiś generator, np. generator kraty - prosty układ do serwisowania TV albo podać sygnał z TV, DVD lub innego źródła sygnału, które zapewni stałą obecność sygnału o parametrach podobnych do sygnału toru video.
    MasterKamil
    Level 14  
    md wrote:
    MasterKamil wrote:
    Zeby dzialaly musze do wejscia na glosnik centralny podlaczyc kabel: video-out .

To mi wygląda na to, że subwoofer uaktywniany jest pojawianiem się sygnału VIDEO na złączu TV i to jest logiczne, bo to świadczy o tym, że konstruktor zakłada, iż głośniki włączają się wtedy, gdy telewizor został włączony.
    W związku z tym musisz podać jakiś sygnał na wejście, gdzie podawany jest sygnał video out, albo rozmontować subwoofer, namierzyć układ odpowiedzialny za załączanie zestawu po pojawieniu się sygnału i zworką lub odpowiednio dobranym rezystorem spowodować, by układ ten działał niezależnie od sygnału video out. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności, to możesz przerobić układ tak, by reagował na sygnał nie z video out, a np. z wejścia na głośnik centralny czy subwoofer.

no ale po co konstruktor mial by zakladac ze maja sie wlaczyc wraz z TV skoro jest wlacznik? a na subie sa wejscia TYLKO na glosniki (sub,centralny,przod,tyl) wiec po podlaczeniu do DVD ktore ma takie wyjscia, i wlaczeniu go, logiczne ze powinno dzialac. A nie dziala....
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Bo to są głośniki będące KOMPLETEM z konkretnym telewizorem - to raz.
    Po drugie - poczytaj o subwooferach aktywnych - w nich też jest główny wyłącznik zasilania i dodatkowo układ automatycznego załączania subwoofera w przypadku pojawienia się sygnału audio - proste?
    Jeżeli nie wierzysz, to udaj się do sprzedawcy z reklamacją lub zażądaj instrukcji obsługi - u nas obowiązuje takie prawo, że klient MUSI otrzymać instrukcję obsługi w JĘZYKU POLSKIM - skorzystaj z praw przysługujących każdemu klientowi i zachowaj się tak, jak powinien się zachować świadomy klient, a nie wystraszony dzieciak - jeżeli za coś zapłaciłeś, to powinieneś wymagać, by to coś działało zgodnie z przeznaczeniem - i tutaj też jest haczyk, bo te głośniki sprzedawca sprzedał luzem zamiast dołączyć je klientowi, który kupował telewizor marki Philips z takim zestawem głośników - to tylko moja teoria, ale bardzo prawdopodobna, zwłaszcza, że kupiłeś to za wyjątkowo niską cenę w stosunku do realnej wartości sprzętu.
    MasterKamil
    Level 14  
    moze mi sie tylko wydaje ale te glosniki nie sa dodawane do TV philipsa ale do TV innej firmy(nie pamietam jakiej) instrukcje mam!!! i robie tak jak tam kaza i lipa! jest napisane zeby podlaczyc chinchami i ja tak robie! i nie dziala... i nie sa kompletem z KONKRETNYM TV bo z innymi tez dzialaja. Tylko ze z DVD i wieza nie chca dzialac
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Bardzo ciężko się z Tobą dyskutuję, bo czytasz nieuważnie i nie dopuszczasz do siebie argumentów, zakładając z góry, że nie mam racji.
    Pisząc KONKRETNYM miałem na myśli TV + zestaw głośnikowy jako CAŁOŚĆ czyli KONKRETNY telewizor, a ściślej zestaw, bo całość sprzedawana jest w komplecie.
    Działa z każdym innym telewizorem - to oczywiste, bo każdy inny telewizor ma sygnał Video na TYM SAMYM PINIE ZŁĄCZA SCART.
    Pisałem o marce PHILIPS, bo akurat zestaw głośnikowy o symbolu, który podałeś jest sprzedawany z telewizorami PHILIPS.
    Kończę dyskusję, gdyż uważam dalszą wymianę zdań za bezcelową, wszystko zostało napisane, a problem jest typowym problemem KLIENT vs SPRZEDAWCA i dotyczy używania sprzętu w konfiguracji innej niż przewidział producent.
    MasterKamil
    Level 14  
    ciezko sie ze mna dyskutuje.........Co inny post to inny pomysl na zrobienie tego..... chcialem tylko znac odpowiedz ba to czy da rade podlaczyc te glosniki do DVD lub wiezy. Jak widac nie dostalem konkretnej odp(tak(ewentualnie jak) lub nie) nie rozkrecajca glosnika(zaznaczylem ze na gwarancji) i nie dokupujac niczego innego.
  • Helpful post
    neo_dc
    Level 32  
    okej... a wiec.

widze na panelu tylnim tylko 6 gniazd chinch, wiec nie bardzo wiem skad by to mialo brac video.

propozycja taka:
    podłacz pod tv czy z czym to tam ci działa
    odpinaj po kolei po jednym chinchu i sprawdz ktory odpowiada za to, ze subwoofer sie wlacza automatycznie.

Prosze o lepsze zdjecie tylu.
    MasterKamil
    Level 14  
    aby dzialalo to musze podlaczyc do gniazda glosnika centralnego kabel od rozdzielacza euro->6 chinch o nazwie video out. Dopiero w tedy slychac szum w glosniku. Reszte kabli tzn. Audio podlaczam w odpowiednie wejscia i dziala. Zdjecie dodam troche pozniej ze wzgledu na chwilowy brak aparatu
  • Helpful post
    bolo_senior
    Level 15  
    Możliwe że te głośniczki pełnego scarta (wszystkich pinów we wtyczce euro) wymagają , albo co jest bardziej prawdopodobne załączają się sygnałem audio z kabla euro. Sygnał podawany z dvd może go nie mieć. W tym może być problem.
    MasterKamil
    Level 14  
    czego moze nie miec? sygnalu audio? przeciez w dvd sa wyjscia audio wiec jak moze nie miec? tak samo w wiezy... a poza tym to przeciez aby uruchomic glosniki to musze video-out (TYLKO TEN) podlaczyc a to z sygnalem video jest a nie z audio...
  • Helpful post
    bolo_senior
    Level 15  
    Z tego co widać z tyłu tego suba podłączasz cincze, a euro wędruje do tv , szkoda że tego centralnego nie pokazałeś. Wnioskuje że tam nic ciekawego nie ma. W DVD często na wyjściach euro niema sygnału audio bo zdekodowany sygnał audio jest wyprowadzony na na cincze z tyłu. (nie jest to regułą, podłącz tv z dvd kablem euro jak jest fonia to patrz niżej)
    Ale odnośnie tego podłączenia może spróbuj kupić rogałęzienie euro - na dwa gniazda euro. Do jednego podłączysz tv ,a do drugiego włożysz przejściówkę euro-cincz, a dalej do tego centralnego. Wieży z euro nie widziałem więc się nie wypowiem, nie wiem jak ty to podłączałeś. A telewizor od tych głośników to Telestar Aura. Albo jak masz wyjście na cincz w dvd video out to połącz tam tego centralnego kablem cincz-cincz a resztę cinczami z wyjściami audio w dvd.
    MasterKamil
    Level 14  
    hm... chyba sie nie zrozumielismy. Aby dzialalo musze podlaczyc w ten sposob:
    problem z glosnikami 5.1

a normalnie powinno dzialac w ten sposob:
    problem z glosnikami 5.1
  • Helpful post
    bolo_senior
    Level 15  
    przy drugim połączeniu nie zadziała bo nie masz tego nieszczęsnego tv out-a podłączonego do cetralnego, podepnij go jeszcze pod euro z dvd, lub cincza w dvd video-out, a powinno zadziałać, tak jak na tv. Do wieży jakiś emulator potrzebny już będzie bo przy włączonym tv będziesz jej słuchać musiał. A jeszcze zapytam czy podłączałeś te dvd jak tv ,to znaczy euro do euro w dvd a cincze z dvd z cinczami w subie to działa?
    MasterKamil
    Level 14  
    nie dzialalo... juz dawno tak probowalem. To jedyna kombinacja przy jakiej dzialaja glosniki
    bolo_senior
    Level 15  
    Pod z euro w dvd też nie działa ? Nie napisałeś czy w telewizorze po podłączeniu dvd kablem euro jest dźwięk w telewizorze, bo z tego co napisałeś i kombinacji ten kabel może być podłączony pod jeden z innych pinów np. od audio we wtyczce euro a nie jak opis sugeruje tv-out. Co to za dvd ? A te dvd do telewizora nie podłączasz? (patrz drugi rysunek). Może najprościej zobaczyć gdzie ten kabel idzie, tzn rozebrać wtyczkę euro (większość się rozkłada) i po kolorach kabla dociec pod który pin to jest podłączone i złożyć (wiem że gwarancja więc nie połam wtyczki).
    Mako12
    Level 17  
    Podłączenie ma byc takie jak na rysunku.I jescze jedno dlaczego na twoim perwszym rysunku DVD nie jest podłączone do TV??

problem z glosnikami 5.1
    MasterKamil
    Level 14  
    przeciez w glosnikach jest 6 wejsc a nie 7. Na kazdy z glosnikow. Nie ma zadnego na video. Video-out podlaczam do wejscia na centralny. A na rys zapomnialem narysowac ze z dvd nie idze euro a chinchami video a dziwek na glosniki
    szopienice
    Level 2  
    Witam ten zestaw 5.1 jest dodawany do TV-TELESTAR 2070DH AURA z wbudowanym DVD i subwoofer z niczym innym mi nie działa,w TV poszedł kineskop i chciałem zestaw podłączyć z czymś innym nic z tego,satelitki dołączyłem pod wzmachol 5.1 nowy subwoofer aktywny no i teraz działa.Stary subek leży na strychu Pozdro :)