logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Działanie elementów trzystanowych - zmiany stanu wyjściowego

shyha 23 Wrz 2003 11:03 4342 3
REKLAMA
  • #1 335738
    shyha
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Witam,mam problem z takim zagadnieniem :
    Załóżmy,że mamy element 3-stanowy,na którego wejsciu mamy 1,na wejsciu sterujacym rowniez 1 (wyjscie aktywne).
    Co sie stanie ze stanem wyjsciowym jesli na wej sterujacym pojawi sie 0 (element nieaktywny) - pozostanie tam jedynka czy pojawi sie 0?
    I jak beda wygladaly zmiany stanu wyjsciowego jesli zamiast 1 bedzie 0 na wejsciu.
    Baedzo prosze o pomoc, za wszelkie podpowiedzi z gory szczerze dziekuje.
  • REKLAMA
  • #2 335757
    Tdv
    Poziom 34  
    Posty: 2237
    Pomógł: 150
    Ocena: 53
    Chodzi Ci jak się domyślam o układy scalone cyfrowe?
    Jeżeli na wejściu sterującym będzie stan nieaktywny (wg Ciebie 0) to na wyjścu nie ma ani jedynki ani zera tylko tzw. stan wysokiej impedancji. Fizycznie wygląda to tak jakby był podpięty bardzo duży rezystor i wtedy stan danej końcówki będzie zależał od innych wyjść podpiętych na tej samej linii, czyli jeżeli podciągniesz to czymkolwiek do 0 to będzie 0, a jeżeli podciągniesz to do 1 to będzie 1 ale te stany będą narzucone z ZEWNĄTRZ.
  • REKLAMA
  • #3 336510
    mateo19851
    Poziom 16  
    Posty: 227
    Ocena: 3
    Są różne rodzaje bramek trójstanowych. Dokładnie 4.
    Sprecyzuj albo lepiej narysuj - będzie wszystko wiadomo.
  • #4 336562
    ACULA
    Poziom 34  
    Posty: 3005
    Pomógł: 105
    Ocena: 114
    mateo19851 napisał:
    Są różne rodzaje bramek trójstanowych. Dokładnie 4.
    Sprecyzuj albo lepiej narysuj - będzie wszystko wiadomo.


    załóżmy że to jest not i jaki to ma wpływ na trzeci stan??
    żaden, w scalakach często nas nie interesuje jaka bramka jest dołączona do pinu.
    trzeci stan po prostu oznacza wysoką impedancję tzn praktyczne zniknięcie danego elementu z układu, tak jakby go tam nigdy nie było ;)
REKLAMA