Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protel 99SE - podstawy

17 Mar 2007 15:49 2399 13
  • Poziom 23  
    Cześć.
    Mam do Was prośbę czy możecie mi pomóc nauczyć się Protela 99SE.
    Mam kurs z EdW, Książkę z BTC, ale mam też parę pytań, na które nie ma tam odpowiedzi.

Mam z bibloteki z kursu EdW. Jest tam stworzony element optotriak. Jak zastosuje polecenie ECR to pokazuje mi się błąd że brak połączenia w obwodzie bazy. Co mam z tym zrobić.

Mam więcej takich pytań ale najpierw wole się upewnić czy mogę je zadać.
    np.
    czy podczas rysowania schematu, koniecznie trzeba (zawsze) wstawić symbol GND?
    Czy można tak wydrukować schemat, aby był powiększony do rozmiaru kartki?
    Bo narazie jak drukuję to mam kilka elementów na chemacie i przy wydruku jest ramka na całą stronę, a schemacik mały i lewdo czytelny?

Chciałem sie spytać, czy znajdzie się ktoś kto udzieli mi pomocy?
    Chciałbym popytać się o praktyczne tworzenie schematów i płytek.
    Trochę mi zależy na tym.
    Z góry dzięki
    Sławek.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 38  
    Nie musisz wstawiac symbolu GND wystarczy polaczyc koncowki ktore sa na potencjale masy poleceniem Wire jak i inne

Optotriak nie ma bazy :) wiec nie wiem o co chodzi ktos ten element zle narysowal sprawdzalem sprobuj go edytowac i poprawic rzeczywiscie ma wyprowadzona Baze tylko nie wiem po co . Oreszte pytaj a dostaniesz odpowiedzi.
  • Poziom 23  
    W załączniku jest mój schemat z tym optotriakiem. skorzytsłem z biblotegi ze strony edw. A co z drukowaniem schematów z poprzedniego postu
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 38  
    tutaj masz ten sam schemat tylko z przerobionym elementem i ERC nie zwraca bledow. Schemat ok tylko troche obszerny :) ale na poczatek moze byc . Polaczenie GND nie potrzebne w tym wypadku.
  • Poziom 23  
    Piszesz w tym przypadku, a czy wstawianie GND ma jakiś wpływ na późniejsze tworzenie płytki.
    Czy mogę tak wydrukować schemat aby pojawił się on na całej kartce (do kartki dopasowany tylko schemat) bez tabelki i ramki.

A czy można zdobyć na tyle dobra biblotekę ze wszystkie elementy są w niej wraz z Footprintami, takie które sie używa najczęściej, czy trzeba używać kilku. A jesli tak to jakie najlepiej wczytać do programu?
  • Poziom 38  
    wiesz co nigdy nie myslalem nad drukowaniem czy da sie powiekszyc wiec nie odpowiem na to pytanie. Ja drukuje takie jakie sa najwazniejsze ze plytka jest odp rozmiarow.

Tworzysz swoja bibloteke mozesz skopiowac wybrane elementy z kilku deklarujesz do nich fotoprinty i rysowanie odbywa sie naprawde szybko.

Co do masy to zobacz w zalaczniku przy projektowaniu bedzie to rownoznaczne z powyzszym schematem a jednak na rysunku jest mniej polaczen schemat jest bardziej czytelny i zajmuje mniej miejsca. Mozna w ten sposob laczyc dowolne inne linie tylko musisz pamietac o innym ich nazywaniu gdyz jednakowe nazwy zostana pozniej polaczone

na foto jest schemat narysowany prawie bez polaczen i jest on poprawny :)

Protel 99SE - podstawy
  • Poziom 23  
    A możesz mi powiedzieć jak zrobiłeś tą zmianę w elemencie?

Popróbuje dzisiaj utożyc jakąś własną biblotekę, ale najpierw muszę poczytać bo nie wiem jak zacząć.

A tak z innej beczki pytanie, czy można robic projekt płytki bez rysowania schematu? Np ma już z jakiejś ksiązki rozkład elementów i chodziłoby tylko o zrobienie płytki.
  • Poziom 37  
    Nie znam Protela ale w Plik masz Print-Print Setup -Scale -to w kwestii rozmiarów. Ja robię przez PrtSc do Painta i do Corela bo łączę z tekstem i zdjęciami. Skala dowolna.
  • Poziom 38  
    Kolega elek555 dobrze napisal mozesz przeskalowac i wtedy schemat jest na kilku kartkach.

Mozna zrobic projekt plytki bez rysowania schematu. Jednak odradzam tego typu proby moze w prostszych ukladach jest ok ale pozniej sa same problemy.
    Majac narysowany schemat po sprawdzeniu poprawnosci ERC potem przenosisz elementy Design ----Update PCB nastepnie sprawdz poprawnosc na tej zakladce poleceniem Preview Changes jesli na dole ramki jest ALL macros Validated wtedy dopiero mozesz przeniesc elementy poleceniem Execute. Bledy zazwyczaj dotycza nie dopasowania obudowy do fotoprintu (obudowy elementu). Po tym wszystkim mozesz rozmieszczac elementy na plytce.
    Tak zrobiona plytka zapewni ci ze nie bedzie zadnych bledow ,poniewaz przy elementach beda cieniutkie linie wygenerowane ze schematu (netlista). Przy laczeniu elementow stosujesz polecenie interactive routing (skrot P-T) . Protel nie pozwoli na polaczenie inne niz z tym co narysowales ze schematem :)

Zmiana na elemencie bedacna schemacie masz z boku w tabelce dany element do pobrania naciskasz na nim pod spodem jest Edit i robisz co chcesz z nim. Mozesz narysowac prawie dowolny ksztalt,kolor itd. Najwazniejsze sa koncowki elementu czyli PINS polecenie podczas edycji elementu P--P ( pleace --pins) ich nazewnictwo musi byc zgodne z fotoprintem poniewaz pozniej masz komunikaty w stylu Node nod found przy sprawdzaniu poleceniem previewchench o czym bylo powyzej :).
    Na koncu elementu Pins jest taka "kuleczka" to do niej podlaczasz pozniej na schemacie Wire wiec musi byc zawsze na zewnatrz elementu.
    Mam nadzieje ze to jest zrozumiale . Z poczatku jest to zawile ale pozniej idzie dosc szybko. Przez gg/skype udalo mi sie nawet kiedys nauczyc jednego elektrodowicza obslugi protela
  • Poziom 23  
    Spróbuje na początku coś z tym zrobić.
    A czy mogę Cię poprosić o pomoc w stworzeniu bibloteki. Pomógłbyś mi z jednym elementem a potem to chyba dam radę.
    Jak skopiować dany element z jednej bibloteki i umieścić w swojej zmieniając go do własnych potrzeb
  • Poziom 38  
    Kopiujesz (copy) jeden element ktory ci jest potrzebny (podczas edycji) przenosisz do swojej biblioteki i wklejasz (paste). jesli masz te biblioteki z EdW powinny ci wystarczyc do tego dolacz biblioteke MiscellaneousDevices.ddb z protela (znajduje sie w libary/sch i to bedzie wystarczajace na poczatek bez edycji. Zapoznaj sie z ta biblioteka masz tam wiekszosc elementow dyskretnych
  • Poziom 23  
    Kożystałem z tej biblotwki z edw i chyba tam był błąd poniewaź tam się znalazł ten element optotriak z tym błędęm?

A możesz mi powiedzieć jak poprawiłeś ten błąd w tym optotriaku z tą pływająca bazą?

A jeszcze, czy to normalne że Portel jako program dziwnie się zachowuje. Zdażył omi się dzisiaj że się kilka razy powiesił w pojawił błąd access validation at... .
    Zdażyło mi się też że ten mój schemat próbowałem zrobić Update PCB i wyświetloło mi się cannot execute netlist macros. Do you want to continue. Jak kliknąłem YES to cos się na płytce pojawiło ale jakby nie popodłączne. Próbowałem przeciągnąc element i wyskoczył błąd ACCESS VALIDATION, i pytanie czy zignorować, czy zamkąć o co tu chodz?
  • Poziom 28  
    Co do drukowania
    Do schematów wystarczy to że w menu File jest SetupPrinter a w nim można odhaczyć Scale_to_fit_page.
    Na wielkość wpływają też ustawiane tam 4 marginesy.
    Jeżeli schemat nie wypełnia ramki to mozna zmienić ramkę
    menu Design > Options >Sheet_Options > Standard_Style
    najmniejsze to A i OrCAD_A.

Jeśli chodzi o PCB to w menu File jest Print/Preview który pokazuje przewidywany wygląd wydruku i w lewej zkładce klikając na model drukarki można wejść w Properties (okno ma aż dwa tytuły PCB Print Options i Setup) gdzie można ustawić Print_Scale, X_Correction, Y_Correction i zdecydować czy Landscape czy Portrait.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    masz bledy przy przenoszeniu na plytke . Jesli masz "craka" do protela to niestety moga byc bledy choc nie koniecznie . cos zle robisz. Masz SKYPE ? bede za jakies 2 godziny jesli tak to napisz do mnie na gg lub popiszemy sobie na gg bedzie szybciej niz na forum.

Ps. Wyslij mi swoj projekt na Janekczewa(malpa)o2.pl