Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z regulatorem CVA218 w pralce SL 010X

30 Wrz 2003 22:41 4485 13
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie !
    Problem mój polega na ty że silnik nie stabilnie pracuje podczas prania ( czasami ma nawet problem ze startem).
    Podczas wirowania jest jak najbardziej w porządku.
    Zastanawiam się czy to typowa usterka w tych pralkach , czy podejmować próbę naprawy regulatora czy może kupić nowy ( ale z tym może być problem ).

Z góry dziękuje za pomoc
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Jeżeli jest tam silnik komutatorowy to sprawdz jego komutator i szczotki.
  • Poziom 10  
    to było pierwsze podejrzenie, sprawdzone jest ok.
  • Poziom 10  
    Może jeszcze ma ktoś jakiś pomysł :?:
    był by bardzo wdzięczny.

Może ktoś wie gdzie można kupić taki regulator i jak była by przybliżona jego cena :?:

z góry dziękuje
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Napisz dokładniej o niestabilnej pracy silnika.
    Na czym polega ta niestabilna praca.
    Przy okazji sprawdz naciąg paska klinowego.
  • Poziom 10  
    Pasek wydaje się być ok. nie stabilna praca- tz. bardzo ciężko rusz lub jak ma duże obciążenie tylko „buczy” , dopiero pomoc wprawia ją w ruch, zauważyłem (przypadkowo zresztą) że jak odłączę tacho za każdym razem rusza bez problemu ale wiadomo „rozpędza” się, dlatego myślałem że może coś nie tak w układzie wejściowym tacho w regulatorze ale nie mam pewności

pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Masz rację coś jest z regulatorem
    Odłączenie tacho daje pełne wysterowanie triaka i
    dlatego silnik się rozpędza .Brak jest wtedy ujemnego sprzężenia zwrotnego.Jeżeli jest układ na kości TDA 1085 to sprawdz napięcie zasilania na nodze 9 powinno być około 15V.
  • Poziom 10  
    regulator CVA218 zbudowany jest w oparciu o BITRONCM04,
    może orientuje się kolega ile może kosztować taki regulator i gdzie go można kupić? a może można go czymś zamienić? czy próbować naprawiać?

pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc
  • Poziom 10  
    POL02 jak możesz to podpwiedz mi co robić ?

pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Jak masz oscyloskop to sprawdz napięcie na triaku lub na silniku.Chodzi mi o to jak jest wysterowany wtedy triak.
    A regulatora szukaj w sklepach AGD.Koszt w granicach 50 - 150zł zależy jakiej firmy.
  • Poziom 10  
    Witam
    Problem rozwiązany :) , po wymianie diody 1N4148, tranzystora BC547 w układzie wej. TACHO oraz elek ( 1u/50V i 2,2u/50V) wszystko pracuje poprawnie.

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dudusławie. Nie oszczędzaj nam najważniejszego.Jak na to wpadłeś.Z twego ostatniego postu może wynikać że robotę wykonał spec od modułów pralek.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Mnie to też wygląda na trochę mało wiarygodne.
    Uszkodzenie diody i tranzystora w obwodzie niskonapięciowym oi bardzo małych prądach - zagadka.To nie jest przetwornica w TV.
  • Poziom 13  
    Witam!

Miałem bardzo podobny problem co kolega , też padł tranzystor.Znalazłem uszkodzenie bardzo banalnie sprawdzając wszystkie elementy.
    Pozdrawiam....