Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie tranzystory są najlepsze do wzmacniaczy audio?

29 Mar 2007 16:04 4569 4
 • Poziom 15  
  Witam
  Jestem poczatkującym elektronikiem i chciałbym się dowiedzieć jakimi parametrami się kierować w doborze tranzystorów sterujących i mocy przy wzmacniaczach audiu. Maksymalny prąd i napięcie to są oczywiste sprawy, chodzi mi o bardziej szczegółowe informacje np. jaki parametr określa wzmocnienie tranzystora i jakimi cechami powinien się charakteryzować tranzystor sterujący a jakimi tranzystor mocy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Feszczuk to fajna ksiazka ale wcale nie ma w niej wszystkiego tak dokladnie jak sie niektorym wydaje.. Pisze tam o pradach hfe i pojemnosci BE czyli paśmie.
 • Poziom 22  
  Niestety temat jest bardzo szeroki, aby zrozumieć najważniejsze parametry potrzeba wiedzy "dookólnej" że tak powiem (np czwórniki przy badaniu wzmocnienia) i bez sporej lektury raczej się nie obędzie. Patrząc w katalog przeraża w pierwszej chwili kilkadziesiąt parametrów i faktycznie bez odpowiedniej wiedzy ciężko coś z tego wyciągnąć ale żeby projektować własne układy trzeba poznać je wszystkie i zależnie od aplikacji można pominąć te które nas nie interesują, ważna jest też praktyka aby ocenić jaki wpływ ma konkretny parametr na pracę układu. W sieci nie znajdziesz nic konkretnego więc pozostają książki i godziny spądzone na składaniu prostych układów, badanie tego co wyszło, zmiana podzespołów, kolejne pomiary itd.... Kiedyś uczyli w technikach 5lat elektroniki a to były tylko podstawy i trzeba było to podbudować sporą praktyką, teraz to już totalna porażka bo nic nie uczą.
 • Użytkownik usunął konto