Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samsung syncmaster 997mb padł

Winciu 07 Apr 2007 11:04 4218 6
    Winciu
    Level 14  
    Witam, problem polega na tym ze podczasz przelączania okien o róznej rozdzielczosci monitor wyłaczył sie poczułem zapach spalonego krzemu... teraz gdy podlacze napięcie do monitora to zielona dioda mruga i co jakis czas slychac cos jakby zalaczenie przekaźnika, mam schemat serwisowy o 793 i niby elementy sa podobne... prosze o wskazanie gdzie moge szukac usterki, dodam ze nie naprawialem monitorow nigdy.. ale pojecie o elektronice jakies tam mam.. ;) pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedzi , z góry dzięki
    lisek
    Service technician RTV
    Samsung 997MB >> na chasis nowej serii LE17/ 191/M993
    b.niwdzieczne do naprawy
    na PK: były dwie wersje? takie widziałem
    1)- scalaki LM2480NA, AMP/OSD:LM1236DEM,LE, LM2470TA
    2)- NT6813, STV9586 (LM2463TA)

Skoro poczułeś zapach...rozkręc i obejrzyj ,moze zobaczysz co sie spaliło
    - zacznij od zasilacza robiony był na DP904/ lub 906
    - sprawdz nap.+6.3V oraz +5V
    *był problem z diodą D1616 (wymień bez mierzenia )z +7V robi zarzenie i +5V > oba ida na PK

zobacz ...pomierz..podaj na Forum
    bowiem "ciężko"monitor jest "leczyc " na odległość..........!

p.s.
    poczytaj o Samsung 795DF (LE17JSBB) zbliżony układowo
    do 997 schematu nie mam
    Winciu
    Level 14  
    Rozebrałem monitor nie widac zeby cos było nie tak, jak włacze to slychac jak jakby sie wlaczał tzn nawet się jakby "polaryzowal" kineskop moment i cyk dioda miga i przekaźnik przy zasilaczu co parę sekund tyka..
    na plycie jest napisane
    REV No. MP3.0 (2004.06.27)
    CODE No. BH-41-00270A
    MODEL NAME |LE17|
    |LE19|
    M993s

Sciagłem taki schematcik od 793 http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=21596 i wydaje sie byc zbliżony
    w monitorach jestem zielony które układy sprawdzic, jeden duzy a drugi mniejszy z ekranem nad calym układem, trafo wydaje sie byc dobre bo niby slychac jak kinespokp zaczyna dzialac... nie wiem za bardzo jak to powinno wszystko dzialac... bede szukal jak cos znajde dam znac.

Dodano po 3 [godziny] 10 [minuty]:

Wymontowałem płytke i jest spalona dioda D622 odczytałem z niej ze to UG2 czy cos takiego na tym schemacie wlasnie taka jest.. jest to zasilanie +7V, wymienie na UF5404 bo mam taka z innego montora chyba moze byc ?
    Winciu
    Level 14  
    Wydaje mi sie ze coś jest nie tak z zasilaniem +7 przy trafie mam DP906C i STV9325... Bo jak wymieniłem diode to kondensator obok zaczal sie wybrzuszac.... i monitor nawet sie nie wlaczal a bez diody chodzil tak jak opisalem wyżej
    lisek
    Service technician RTV
    namiar na datasheet diody
    http://www.ortodoxism.ro/datasheets/vishay/ug2a.pdf.pdf
    *szybka dioda 2A/200V
    przegrzewa sie czesto z winy slabego odprowadz. ciepla /cienkie koncowki

Twoja dioda
    31DF4 400V 3A 30nS <-UF5404
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/86436/NIEC/31DF4.html

-jesli kondek puchnie to masz za duze nap. na nim ...moze wina zasilacza
    (lub wczesniej "wyschnal" ) zasilacz sprawdz na zarowke ...
    -sprawdz ukl.zasilacza pom.+12V na q614
    diody D628 D626 i kondki 633 626 wymien bez sprawdzania!
    Winciu
    Level 14  
    tutaj zamieszczam czesc schematu
    samsung syncmaster 997mb padł

zaznaczona dioda byla spalon po wymianie wybrzuszyl sie zaznaczony kond. Które napięcie mam zostawić zeby sprawdzić zasilke to +14V ?
    Winciu
    Level 14  
    wylutowalem diody i mierzac za nimi napięcia brak, po za 30v w miejscu 40... a pierwotnej stronie trafo jest wszedzie 310V wyglado na to ze ten DP906C jest padnięty, jaki jest zamiennik bo nigdzie nie moge znaleźć...