Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do radia

komornik12 07 Kwi 2007 16:13 1488 3
  • #1 07 Kwi 2007 16:13
    komornik12
    Poziom 21  

Cześć

Widziałem ostatnio radiodbiornik UKF/AM firmy Radmor (chyba 5102) i widziałem, że ma miernik częstotliwości zrobiony z wzkazówki magnetycznej. Słyszałem od znajomego elektronika, że głowica tego radia jest przestrajana warikapem, czyli zmianą napięcia na tej diodzie pojemnościowej i zmiana tego napięcia powoduje zmianę wychylenia wskazówki.

Moje pytanie to czy ma ktoś schemat takiego wskażnika??

Pozdro i z góry dzięki za odpowiedzi

0 3
  • ambtechnic
  • Pomocny post
    #2 07 Kwi 2007 16:21
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Zwykły woltomierz mierzący napięcie na warikapach (przestrajające), wyskalowany w megahercach.

0
  • ambtechnic
  • #3 07 Kwi 2007 16:58
    komornik12
    Poziom 21  

Czyli to zwykły woltomież podpięty pod warikap??
    A jak teraz wyskalować taki miernik??

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #4 07 Kwi 2007 17:38
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Dokładnie tak. Zwykły woltomierz pokazujący wartość napięcia przestrajającego.

Jeżeli masz generator z miernikiem częstotliwości, to nie ma problemu.
    Podajesz na wejście odbiornika sygnał o znanej częstotliwości i taki nanosisz na skalę miernika . Najlepiej na początku i na końcu zakresu pomiaru.
    Jeżeli nie masz generatora, to na podstawie odbieranych stacji. Na jakiej częstotliwości pracują ? zobacz na innym radiu. Odbierasz jakąś stację, sprawdzasz na innym radiu częstotliwość i nanosisz ją na skalę miernika.
    Czułość (zakres wskazań) miernika ustawisz potencjometrem włączonym w szereg z miernikiem.
    Oczywiście będą to tylko orientacyjne wskazania, a nie dokładny pomiar częstotliwości.
    Tą metodą nie otrzymasz nigdy dokładnych pomiarów.

0