Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor się wyłącza

wowka 24 Sie 2002 01:49 2117 16
  • #1 24 Sie 2002 01:49
    wowka
    Poziom 28  

Miałem uszkodzony monitor, wymieniłem w nim tranzystor od odchylania,
    ale monitor jak za pierwszym razem (na oryginalnym tranzystorze) się wyłaczył. Najprawdopodobniej spowodowało to jakieś zwarcie bo kontrolka gaśnie, wogule zachowuje sie tak jak na oryginalnym zepsutym tranzystorze ktory mial zwarcie. tylko ten stary tranzystor przetrwał tyko jedno wyłączenie a ten co teraz mam przetrwał juz 2. Co może być przyczyną wyłaczania sie czyli najprawdopodobniej zwarcia. Podejrzewam elektrolity jutro je wymienie na nowe.

Jak ktoś wie co jeszcze trzeba by było wymienic to prosze o pomoc. Wogule jezeli ktos cos wie na ten temat to niech napisze

Dzieki

• #2 24 Sie 2002 02:21
    wowka
    Poziom 28  

przed chwila rozkrecilem monitor i okazalo sie ze radiator na ktorym jest tranzystor jest bardzo goracy ze nie da sie reka dotknac. Nie wiem co jest tego powodem. Byc moze tranzystor ktory wstawilem, oryginalny to byl BU4522 a ja wlutowalem BU2508. Nie wiem czy to wina tranzystora (byc moze ma za mala czestotliwosc graniczna i sie tak grzeje). Jakby ktos wiedzial co to moze byc to prosze o odpowiedz
    Monitor chodzil z najwyzsza mozliwa czestotliwoscia odswiezania ae mysle ze nie przez to sie tak grzal. Aha na razie nie moge katalogu tranzystoruf wlaczyc wiec nie moge porownac tych 2 trabzystoruf

jutro pojde do serwisu i mam nadzieje ze oryginalny dostane. Jak sie bedzie dalej grzal i wylaczal to co mam wymieniac ???

Za kazda odpowiedz WIELKIE DZIEKi

Ok teraz musze isc juz spac bo jest 02:20 pm

czekam na odpowiedzi

NaRa

• #3 24 Sie 2002 09:42
    zegar 32
    Poziom 15  

Nie napisałeś co to za monitor więc mo,zna ci tylko poradzić byś przede wszystkim sprawdził sterowanie tego tranzystora .Elektrolit w zasilaniu trafa sterującego ,elektrolity na wyjściu trafopowielacza,kondensatory styrofl.przy BU .(najlepiej wymienić) .no i wstawić org.tranzystor.W zasilaczu mam nadzieje,ze elki już wymienileś.

• #5 24 Sie 2002 11:23
    LUCOM
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na początek sprawdź zasilacz.
    Wstaw oryginał na Hot-a, sprawdź tranzystor sterujący Mosfet jeśli taki tam jest, wymień elka tak jak napisał kolega, szczegolnie filtrujące końcówkę linii. Sprawdź-wymień gasik, wyczyść i przesmaruj pastą przewodzącą ciepło powierzchnię styku z radiatorem HOT-a.
    Pobaw się z żarówką...

A najlepiej poczytaj wcześniejsze posty...jest to najczęstsza usterka w monitorach i było tego tutaj b. dużo...i dokładnie opisane :wink:

• #6 24 Sie 2002 11:55
    wowka
    Poziom 28  

asilacz jest na 100% dobry bo wymienjialem w nim mosfeta mocy o scalaka sterujacego 3842

• #7 24 Sie 2002 12:03
    wowka
    Poziom 28  

zna ktos jakis dobry sklep internetowy z czesciami bo nigdzie nie moge znalezc BU4522
    Nie mam go w katalogu i nie wiem jaki zamiennik zastosowac. Moze mi ktos napisac ???

BU2508 wylutowalem ze starego monitora tylko po to zeby sprawdzic czy jeszcze cos nie jest padniety

To jest pierwszy monitor ktory naprawiam wiec prosze mi napisac co to jest gasik i jak wyglada i do czego sluzy

co to kondensatora konca linii - chodzi o kondensator za trafem zasilacza czy ten od trafopowielacza

Jak juz pisalem to jest 1 monitor ktory naprawiam wiec nie jestem obeznany w nazewnictwie niektorych rzeczy np "kondensator konca linii"

Aha wymienilem mosfeta i scalak 3842 a nie mosfeta o scalak 3842 - literufka

czekam na odp

dzieki

• #8 24 Sie 2002 12:58
    LUCOM

gasik to kondensator 5,1-11nF/1600-2000V w kolektorrze HOT-a (tranzystora odchylania pionowego np: BU..., 2SC itp...) - pady po 5 - 10 minutach.

Kondensator filtrujący często odpowiedzialny za grzanie i padanie HOT-a to 22uF-100uF/160-200V i szukaj go na gałęzi odpowiadającej 2/3 wartości napięcia podanego na kondensatorze, jeśli jest ono prawidłowe.

To iż wymieniłeś UC i Mosfeta o niczym nie świadczy, wylutuj BU...i między kolektor i emiter wstaw żarówkę 60W, odpal minitor i pomierz napięcia po wtórnej stronie przetwornicy w zasilaczu.
    Napięcie mierzy się na diodach lub elkach po wtórnej,
    Jak wyżej napisałem, po oznaczeniach na elkach można się skapnąć jakie powinno być napięcie na danej gałęzi - oczywiście jeśli przywiera elka lub dioda to może być różnie...i trzeba wieszać diody...

PODAJ NAZWĘ MONITORA I JEGO INNE OZNACZENIA
    JAK PROSI ZEGAR 32 !!!
    BĘDZIE DUŻO DUŻO ŁATWIEJ.....

Sory że krzyczę...ale czytaj i stosuj się do porad to Ci pomożemy...

• #9 24 Sie 2002 14:41
    wowka
    Poziom 28  

Monitor to PHILIPS 105s21
    Nr plyty gl (bo na tych service manual co mam to jest model plyty napisany a nie typ monitora, ale do mojego monitora nie mam schematu)
    to: CX050037s

Dzieki za wyjasnienie z ta zarowka bo wczesniej zbytnio nie wiedzialem gdzie ja podlaczyc. Teraz juz wiem

• #10 24 Sie 2002 14:50
    wowka
    Poziom 28  

I JESZCZE JEDNO:

ID A3KM078
    CHASIS CM2315

mASZ MOZE JAKAS DOBRA STRONKE SKAD MOZNA SCHEMATY SCIAGNAC ? czy moze na stronie produsenta beda ??

• #11 24 Sie 2002 16:43
    LUCOM

Akurat z tym chassis nie mam, jednak wszystkie są bardzo podobne...

ale w Philipsach zimne luty przy TDA i w miejscach lutowania elementów mocowanych do dużych radiatorów,

lupa w dłoń...i przelutuj :lol:

Następnie podaj wszystkie napięcia na wtórnej - przy żarówie na gałęzi B+

• #12 24 Sie 2002 18:55
    wowka
    Poziom 28  

Napiecia mierzylem. Wydaje mi sie ze sa ok
    Wzgledem masy:
    dodatnie: 12,4V
    ujemne: 12,7V

na kond. wys okiego napiecia: 102.6
    tzn jak mierzylem wzgl masy to bylo na jednej koncowce 81 a na drugiej 183 czyli jedno jest ujemne co daje wynik 102V
    kond. ma napiecie max 160v czyli ok 1/3 tak jak pisales

Kondensatory z 12V maja napiecie max 16v

Wydaje mi sie ze zasilacz jest OK

Najwiekszy problem mam z tym ze nie moge czesci dostac
    Jak dostane taki jak oryginalny byl lub podobny zamiennik to zobacze czy sie dalej bedzie grzal i napisze

• #13 24 Sie 2002 20:04
    LUCOM

Dla pewności powygrzewaj na żarówce monitor ponad 1h, i sprawdź wtedy napięcia...
    Jesli są OK to naprawiaj koniec linii i WN.

• #14 24 Sie 2002 22:44
    wowka
    Poziom 28  

dalej nie wiem o co chodzi z tym koncem linii
    Co to jest koniec linii ???

• #15 25 Sie 2002 22:25
    wowka
    Poziom 28  

Wymienilem tranzystor a monitor dalej mi sie wylacza
    co to moze byc 8O

• #16 26 Sie 2002 14:34
    Displays
    Poziom 13  

Tak czy tak nie ma prawa wyłączać się po sek. działania. Twó tranzystor jest połączony z fetem (np IRF730). Wymieniłś (sprawdziłeś) go? Często byw atak że po przebiciu HOT-a pada też FET. Może tu tkwi twój problem. Wstawienie za słabego tranzystora nie może spowodować od razu wyłączenia monitora.

• #17 26 Sie 2002 18:23
    wowka
    Poziom 28  

tznon dziala ale die czasami wylaczy
    teraz jeszcze nie mam oryginalu ale wstawilem wentylatorek i jak na razier tylko jeden raz sie wylaczyl
    jak dostane orginalny tranzystor to zobacze

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME