Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linkworld model: LPQ6-300W nietypowy na układzie scalonym TL3854P...

06 Paź 2003 02:12 3362 5
  • Poziom 17  
    Linkworld model: LPQ6-300W nietypowy na układzie scalonym TL3854P...
    Witam...
    Mam uszkodzony zasilacz model jak w temacie...
    Jeszcze nie rozpoczolem diagnozowania ale rozebralem go i ... w sumie jestem w szoku jak dla mnie calkowicie niekonwencjonalna konstrukcja...

Na stronie pierwotnej rzuca sie w oczy układ scalony! (8 nozek) TL3854P ... na radiatorze tylko 2 tranzystory mocy ... mosfet 07N70CP i bipolarny (jak sie nie myle) C5027.
    2 transformatory izolujace 1 klasycznie na przetwornicy glownej drugi chyba steruje tranzystorami ... zauwazyć się też da 3 elementy 4 nozkowe ( chyba transoptory) łaczżce strone pierwotną i wtórną 2x L0233 i EL817

Na stronie wtórnej nie ma TL494 !! jest tylko sukład scalony ( 8 nozek) TP5351OP...

Posiada ktoś jakiś schemat do tego cuda?
    Bo nie chce bladzić na ślepo :)

Pozdro RZezniol

PS.
    Rano dam znac jakie są objawy uszkodzenia o ile będą tak nietypowe jak zasilacz :)
  • Poziom 20  
    Ze schematem może być lipa.
    Podejdź optymistycznie do tematu.Nikt nie powiedział że przetwornica musi być na TL 494.
    Sprawdź na czym jest STANDby zrobiony(chyba to drugie trafko).Najczęściej pada ten mały zasilacz (SBy).Sprawdź tam elektrolity,najpierw bezpiecznik,obmierz czy nie ma gdzieś zwartego półprzewodnika np.diody po stronie wtórnej.
    A tak na dobrą sprawę to piszesz post nic wcześniej nie sprawdzając i chcesz żeby ci go na odległość zdiagnozował ktoś(bez obrazy-nie piszę tego złośliwie ale z tego co napisałeś niewiele da się wywnioskować ani konkretnego podpowiedzieć)
  • Poziom 17  
    Witam
    Pozwólcie że dołączę się do tematu (po co zaczynać nowy)
    Otóż posiadam dokładnie taki sam uszkodzony zasilacz w moim padły wszystkie 4 diody w mostku na sieci(zwarte), bezpiecznik i ów mosfet 07N70CP - czy może ktoś wie czym to zastąpić?
  • Poziom 18  
    ... a kto powiedział, że każdy zasilacz impulsowy musi być na przetwornicy przeciwsobnej? Ten TL494 też dawno powinno się wymienić co coś nowocześniejszego. Przecież ten układ opracowano grubo ponad 20 lat temu!
  • Poziom 17  
    Witam
    Panowie nie chodziło mi o krytykę tego zasilacza tylko o to czy ktoś wie czym zastąpić mosfeta 07N70CP albo może ktoś posiada pdf od niego (bo jakoś nie mogę znaleźć w necie)

Zasilacz jest jaki jest ja zamierzam go naprawić

Pozdrawiam Marek
  • Poziom 13  
    Ten mosfet "robi" za dwa zwykłe w tradycyjnych rozwiązaniach. Na próbę można wstawić każdy inny, ale do obciążeń musi być 7A/700V.