Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator z regulowanym wypełnieniem sterowany napięciowo

06 Maj 2007 01:21 2876 4
  • Poziom 11  
    Skonstruowałem sterownik wentylatora 12VDC do radiatora sterowany czujnikiem temp. LM35 jak na schemacie poniżej.

Układ działa poprawnie ale wentylator sterowany napięciowo startuje dopiero przy ok. 6-6,5V a odpada przy ok. 4-4,5V
    Wydaje mi się, że sterowanie wentylatorem za pomocą tego samego tranzystora T1 ale napięciem 12V kluczowanym ze zmiennym wypełnieniem 0-100% poprawi kulturę pracy silniczka.

Potrzebował bym zatem pomysłu na generator prostokąta o stałej częstotliwości ze zmiennym wypełnieniem sterowany napięciem z wyjścia US2/1 i sterujący tranzystorem T1, mile widziany NE555.

Oczekuję propozycji.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    To zamiast wentylatora zastosuj przekaźnik który bedzie włanczać ten wentylatorek. Albo wysteruj wstępnie wejście tego wzmacniacza np. przez dzielnik z rezystorów i odseperuj czujnik diodą ...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    PAWEŁ74 napisał:
    To zamiast wentylatora zastosuj przekaźnik który bedzie włanczać ten wentylatorek.

Odpada. Generator ma pracować z f=4kHz

PAWEŁ74 napisał:
    Albo wysteruj wstępnie wejście tego wzmacniacza np. przez dzielnik z rezystorów i odseperuj czujnik diodą

Wyjaśnij proszę skąd tu prostokąt o zmiennym wypełnienu?

Bonkot napisał:
    Tu masz taki regulator oparty na kostce 555 (regulator PWM 506-k): http://www.ne555.com/

Taką właśnie miałem koncepcję, jak poniżej.
    RH+RL=CONST
    TH się otwiera o tyle o ile TL sie zamyka - regulacja wypełnienia przy stałym f
    Czy ktoś potrafi ocenić czy to będzie działać? Jakie dobrać elementy?
    A może da się całkiem prościej problem rozwiązać? Są jakieś dedykowane układy do sterowania takimi wentylatorami?
  • Poziom 27  
    A Ty chcesz mieć stabilizację tem. czy gdy za gorący ma się włączyć wentylator...? I raczej chodziło mi o regulator napięcia a nie o generator... Ale zdaje się że już masz problem rozwiązany... Powodzenia