Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7-200, VersaMax Micro, instrukcje operacji na przerwaniach.

23 Maj 2007 18:23 1856 3
  • Poziom 10  
    Witam,
    Nie rozumiem na czym polega instrukcja ATCH i ENI. Czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić, podać jakiś mały przykład użycia i zastosowania :?: Czy istnieje odpowiednik ATCH i ENI dla sterownika GEFanuc VersaMAx Micro :?:

Pozdrawiam.
  • SterControl
  • Poziom 27  
    Witam!
    ATCH - Blok funkcyjny łączący określony numer zdarzenia "EVENT" z wybranym numerem przerwania "INT". Operacja zostanie wykonana, gdy do wejścia "EN" podany zostanie sygnał. W momencie, w którym warunki określone numerem zdarzenia są spełnione zostanie automatycznie rozpoczęty proces wykonania fragmentu programu, któremu zosta! przydzielony numer przerwania "INT". Można przyporządkowywać temu samemu numerowi przerwania różne rodzaje zdarzeń "EVENT korzystając z kilku bloków ATCH. Natomiast wykluczony jest proces odwrotny, tzn. przydzielenie jednemu zdarzeniu "EVENT" kilku przerwań programowych. (Attach Interrupt).
    DUCH - Blok funkcyjny o działaniu odwrotnym do funkcji ATCH. Powoduje przerwanie połączenia między określonym zdarzeniem "EVENT", a wybranym przerwaniem programowym określonym parametrem "INT" w bloku funkcyjnym ATCH. Tym samym przerwanie programowe określone parametrem "INT" bloku ATCH nie będzie wykonywane mimo wystąpienia zdarzenia "EVENT" Operacja zostanie wykonana, gdy do wejścia "EN" podany zostanie sygnał. (Petach Interrupt).

Przykłady znajdziesz w dokumentacji siemens’a.
    Czy jest odpowiednik w VersaMAX Micro nie wiem nie jestem specjalista od GE FANUC
  • SterControl
  • Poziom 10  
    to może zamieszczę fragment programu w LAD ponieważ nadal nie rozumiem o co w nim chodzi, czy mógłby ktoś mi wyjaśnić co tam jest realizowane :?:

Oto fragment w którym występuje ATCH:

A to początkowy fragment przerwania Q_0

(bloczki move mul itp rozumiem ;) ) za to mam wątpliwości do zadeklarowanych do góry zmiennych... o co chodzi :?: co to LW0, LD2, LD6, LD10 :?: dlaczego TEMP :?:
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam
    Mam pytanie czy zechciano Ci się zajrzeć do dokumentacji S7-200?
    Pierwszy fragment.
    W czasie wykonywania pierwszego obiegu pętli po uruchomieniu sterownika (SM0.1) następuje powiązanie (ATCH) zdarzenia nr 0 (przerwanie od pojawienia się 1 na I0.0) z przerwaniem Q_0 (INT 0). ENI odblokowuje wszystkie przerwania.
    Drugi fragment:
    S7 – 200 posiada 64 bajty Local Memory „L”. Jest to pamięć podobna do Variable Memory „V”.
    To o co pytasz to deklaracja parametrów formalnych. LW0 oznacza słowo 0 w obszarze L itp. Dlaczego TEMP. Widocznie są to dane które są istotne tylko w czasie wykonywania Q_0. Temp od temporary – czyli chwilowy. Oczywiście można by zamiast tych elementów użyć globalnie obszaru V ale widocznie programista tak sobie wymyślił.