Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję programu do skanowania negatywów.

24 Maj 2007 22:06 12090 17
  • Admin grupy GSM
    Scaner to Mustek 1200CU plus mam też do niego taką lampę która służy do skanowania negatywów, brak mi tylko jakiegoś programu. Ściągałem już z sieci wiele i nie chcą działać np. Vuescan nie widzi scanera.
    Potrzebuję zeskanować tylko jedną klatkę z filmu :(
    Jeżeli ktoś ma jakiś działający program to bardzo proszę o zamieszczenie lub link do niego.
    Mam nadzieję, że we właściwym dziale napisałem temat ;)
    pozdr
  • Poziom 20  
    a w jakim programie obrabiasz skany? na pewno jest tam funkcja pobierz z... i wybierasz sterownik skanera a potem rodzaj skanu, chuba ze nie masz sterownika do skanera to wtedy idz na strone producenta skanera i sciagnij, z tego co pamietam jest tam tez program do edycji skanowanych materialow (www.mustek.com)
  • Poziom 19  
    skanuj normalnie a potem w chocby paincie zrob negatyw z tego negatywu chociaz jakosc skanow negatywow przy nie robieniu tego sprzetem specjalizowanym do tego (wazna jest wysoka rozdzielczosc i dobre oswietlenie) jest dosyc niska
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podaj DOKŁADNĄ nazwę (oznaczenie) tego skanera oraz tej "lampy".
    Adapter ten jest sprzedawany ze skanerem 1200ED+. Czy pracował on kiedykolwiek z posiadanym przez kolegę skanerem? Producent skanera twierdzi że:
    Q: CZY DO MUSTEK 1200 CU PLUS MOŻNA DOKUPIĆ PRZYSTAWKĘ DO SKANOWANIA SLAJDÓW . JEŚLI TAK TO GGZIE W ŁODZI
    --------------------------------------------------------------------------------
    A: Skanery wyposazone w optykę typu CIS - tak jak ten skaner - nie wspolpracują z przystawkami do slajdów.
  • Admin grupy GSM
    Ten adapter z moim skanerem nigdy nie pracował, pożyczyłem go z zamiarem zeskanowania jednej klatki filmu, ale widzę, że to jest trudniejsze niż myślałem bo nikt nie ma żadnego programu z opcją skanowania negatywów, bo tak naprawdę to potrzebuję tylko ten program i dopiero wtedy będę mógł sprawdzić czy to działa czy też nie.
    TINO2003, najwyraźniej kolega NIE PRZECZYTAŁ mojego poprzedniego postu. Skaner, który kolega posiada NIE JEST przystosowany do pracy z przystawką do skanowania slajdów. Zatem pożyczenie jakiejkolwiek przystawki nic nie zmieni. W funkcjach sterowników tego skanera kolega NIE BĘDZIE miał możliwości skanowania negatywów. Proszę wykonać skanowanie negatywu na tym skanerze, od którego przystawkę kolega pożyczył.
    Wytłumaczę koledze raz jeszcze:
    1. Nie ma programów do skanowania. Skaner obsługują specyficzne dla niego sterowniki współpracujące z każdym programem do obróbki plików bitmapowych.
    2. Jeżeli skaner nie był przystosowany do skanowania materiałów przezroczystych, to sterownik nie ma wbudowanej tej funkcji.
    3. Przy skanowaniu materiałów przezroczystych skaner zapala lampę w przystawce znajdującej się nad slajdem, a nie lampę umieszczoną na wózku. Takie polecenie wydaje skanerowi sterownik, na podstawie wyboru opcji skanowania.
    4. Teoretycznie możliwe jest wymuszenie zapalenia lampy w przystawce i odłącznie kabla od świetlówki znajdującej się w wózku skanera. Niemniej materiał przezroczysty zeskanowany w taki sposób nie da poprawnego obrazu bez dodatkowej obróbki programowej. Skaner kolegi potrafi skanować w świetle odbitym (materiały nieprzezroczyste), a nie w świetle przechodząym (materiały przezroczyste). Stąd wynika konieczność korekty barwy. Osobiście nie robilem takiego eksperymentu, więc nie zagwarantuję koledze, że końcowy efekt będzie zadawalający.
  • Admin grupy GSM
    Ja wiem doskonale, że skaner powinien mieć taką opcję aby coś można zrobić. Moja lampa wcale nie jest podłączona do skanera tylko normalnie jest włączona pod 230V zapalona i przykrywa negatyw który leży na skanerze. Ale są programy w których mamy do wyboru opcję skanowania negatywów.
    Posiadam kilka programów i na nieszczęście w żadnym z nich nie ma tej opcji.
    Widzę, że trudno nam się porozumieć, niech to działa lub nie działa ale, proszę o program z tą opcją nic więcej nie potrzebuję.
    Lampę zapalę sam i tą drugą odłączę :)
  • Poziom 24  
    Nie robiłem czegoś takiego, bo nie mam skanera, i może to co zaproponuję będzie głupie, ale tak mi przyszło do głowy, czy Irfan View nie da radę czegoś takiego zrobić. Jest w nim opcja przechwytywania obrazu ze skanera i późniejszego przekształcenia go w negatyw. Moja wersja IV 4.0
    Plik/Przechwyć (skanuj)
    Obraz/Przekształć w Negatyw
    Coś podobnego zaproponował kolega jacekowski, tylko tu jest to jednym programem i może jest większa szansa, że to zadziała.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam.
    Ja chciałem kiedyś skanować przeźrocza (slajdy) i pożyczyłem skaner z przystawką Mustek BearPaw 2400. Wyniki były nędzne i zacząłem robić reprodukcje slajdów za pomocą aparatu cyfrowego (w trybie makro). Wyszło o niebo lepiej, dobre jakościowo slajdy po szybkiej obróbce wyglądają jak zdjęcia. Można też w ten sposób robić negatywy, ale największy kłopot jest z usunięciem maski. O tym przeczytaj tu:
    http://www.npm.pl/artykul.php?art=205
    http://www.signs.pl/ftopview.php?topic=132&forum=15
    Ponieważ zainteresował mnie ten temat, to poszukałem trochę i znalazłem to:
    http://forum.olympusclub.pl/topics7/sposob-wykonania-reprodukcji-zdjec-filmowych-negat-i-dia-vt7470.htm
    W warunkach amatorskich nie ma sensu skanowanie filmów, najlepsze wyniki (łącznie z usunięciem maski negatywu) osiąga się przy pomocy aparatu.
  • Spec od komputerów
    tino2003 - ty chyba jestes niepelnosprytny, bo po tylu postach jakie naprodukowal jankolo, nadal nie rozumiesz, ze sie nie da. Nie ma "programu do skanowania negatywu". Jest sterownik twain lub WIA - i sa opcje negatywów lub nie ma.

Zreszta nawet jak masz taka opcje, to skany sa bardzo slabe - lepiej zrobisz wybierajac sie do zakladu foto i tam oddajac negatyw do skanowania.
  • Poziom 27  
    po prostu gdyby ten skaner miał taką możliwość - to po normalnym przeskanowaniu byś nie miał biało tylko negatyw i wtedy by wystarczył choćby Paint.

Twój skaner nie ma takiej możliwości i tyle. Gdyby miał to na pewno by została taka funkcja zaimplementowana do starowników i już nawet Painta byś nie musiał otwierać.
  • Admin grupy GSM
    To się doczekałem "niepełnosprytny" Zrobić to w zkładzie foto to każdy potrafi, ja chcę t o zrobić w celach edukacyjnych i nie jest ważna jakość itd.
    Doskonale rozumiem co pisał jankolo i wiem, że skanuje skaner a nie program.
    Widzę, że szkoda dalej pisać więc zamykam temat.
    Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc ;)
    pozdr