Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator Arctic Cooling Fan 8 PWM - problem

undertaker85 30 Maj 2007 18:41 1995 6
  • #1 30 Maj 2007 18:41
    undertaker85
    Poziom 9  

Witam,
    mam problem, mianowicie zakupiłem w/w wentylator i okazało się że moja płyta główna nie ma złącza 4 pin dla wentylatora (zdawałem sobie sprawę, że typ złącza to 4 pin, ale myslałem że chodzi o zwykły molex zasilaczowy!). Jest na płycie złącze 4 pin ale podpisane jest jako ATAPI CD-ROM. Czy moge podłączyć pod to złącze mój wentylator?

W załączniku zamieściłem schemat mojej płyty (Intel Desktop Board D845PESV)

Jeśli nie mogę podpiąc to co mogę zrobić?
    Szukałem adapterów, ale z 4 pin do 3 pin lub molexa nie znalazłem:/ mogę spróbować wykonać taki adapter samemu, tylko nie wiem które przewody jak mam podłączyć:/ (Jest czerwony, czarny, niebieski i żółty)
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Wentylator Arctic Cooling Fan 8 PWM - problem
    Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

Przypomnę jeszcze koledze ...... że nie interesuje nas co kolega ma na pulpicie :!:
    Fotka przed zamieszczeniem na forum powinna być jeszcze odpowiednio z kadrowana !
    Następnie zaś dopiero umieszczona na forum :idea:
    TONI_2003

0 6
  • Pomocny post
    #2 30 Maj 2007 19:05
    skaktus
    Poziom 37  

Skoro pisze atapi-CDROM to znaczy że jest to złącze pod CD rom a nie jakiś wentylator !! !! !! przecież to logiczne kolego ;)

Znajdź plus i minus na wtyczce od wentylatora i podłącz pod 12 v aby chodził na pełnych obrotach lub pod 5 aby tak sobie gmyrał ;)

Jeśli nie masz pojęcia jak rozebrać wtyczkę itp,to daruj to sobie i idź do serwisu rtv lub innego
    Popraw post !
    - stosuj duże litery zaczynając zdanie
    Zwyczajowo używamy po jednym znaku (?) czy (!) to nie są ozdobniki ...
    TONI_2003

0
  • #3 30 Maj 2007 19:20
    undertaker85
    Poziom 9  

dzięki - jestem laikiem, więc nie dziw się, że zadaje takie głupie pytania:)

0
  • Pomocny post
    #4 30 Maj 2007 20:51
    Dydzio
    Poziom 30  

Czerwony plus (do żółtego w molexie), czarny minus (do czarnego) i po krzyku...

0
  • #5 01 Cze 2007 17:51
    undertaker85
    Poziom 9  

Dydzio napisał:
    Czerwony plus (do żółtego w molexie), czarny minus (do czarnego) i po krzyku...

Super, extra, dzięki:), ale teraz sie zastanawiam czy nie będzie mi prościej poprzepinać kabelki z 4 pin do 3 - z tego co zauważyłem to roboty jest na jakieś 5 minut:) - jeśli orientujesz sie, jak powinienem przepiąć owe kabelki do złącza 3 pin byłbym bardzo wdzięczny:)

0
  • #6 01 Cze 2007 18:06
    skaktus
    Poziom 37  

undertaker85 napisał:
    - jeśli orientujesz sie, jak powinienem przepiąć owe kabelki do złącza 3 pin byłbym bardzo wdzięczny:)

Patrz na gniazdo 3 pinowe na płycie głównej. W jedym miejscu masz listek z plastiku który blokuje odwrotne włożenie wtyczki. teraz jeśli ten plastik jest na górze gniazda to pierwszy pin od lewej to sygnał ile wentylator robi obrotów na minute,potem plus zasilania a potem minus

Z tym że ty masz wentylator pwm i masz dodatkowy przewód do jego sterowania a że każdy producent inaczej oznacza to albo możesz szukać który jest który albo podłączyć jedynie plus i minus

0
  • #7 02 Cze 2007 09:18
    undertaker85
    Poziom 9  

Dzięki wielkie!

0