Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebuje instruckje obsługi BEHRINGER MULTICOM MDX 4600

12 Cze 2007 14:38 3478 4
 • Poziom 10  
  Potrzebuje info co to za urządzenie, do czego służy, od czego są poszczególne potencjometry, ile kosztuje i czy opłaca się to kupić, jestem początkujący więc proszę o łagodne potraktowanie
 • Poziom 15  
  Jest to procesor dynamiki. Zawiera w sobie expander, bramkę, kompresor, limiter. Słuzy do obróbki dynamiki sygnału (kompresji wokalu itd.)
  Bramka jest to urządzenie pozwalające wyeliminować zakłócenie i przydźwięk sieciowy w momentach braku użytecznego sygnału. Jest to urządzenie działające na zasadzie włącz-wyłącz kanał! Chodzi o to, że np. bardzo często wzmacniacze gitarzystów używających przester (efekt gitarowy) bzyczą. Jest to nie fajne w momencie, kiedy muzycy przestają grać, a zamiast ciszy słychać właśnie bzyczenie/brum. I wtedy warto użyć bramki, która wyłączy kanał gitarzysty do czasu rozpoczęcia gry. Oczywiście, aby uzyskać przewidywalny efekt mamy do dyspozycji kilka regulacji. Przede wszystkim mamy TRESHOLD – próg zadziałania. Ta nastawa reguluje poziom dźwięku wejściowego powyżej, którego bramka się włącza, a wyłącza poniżej. Następnie mamy ATTACK i RELEASE, czas ataku i czas opuszczenia. Te regulacje nadają bezwładność urządzeniu, tj. powodują opóźnienie we włączaniu (attack) bądź wyłączaniu (release) bramki. Daje to bardziej płynne działanie układu w ten sposób, że np. przypadkowy pik zakłócenia nie włączy kanału, lub też wybrzmiewanie instrumentu nie zostanie brutalnie przerwane. Z drugiej strony obcinanie może być świadomie używane, np. przy perkusji daje to ciekawszą dynamikę.
  Dedykowane bramki często mają jeszcze RANGE – regulacja ta umożliwia regulację poziomu sygnału przepuszczanego, gdy bramka nie działa - w wstanie blokowania. Po prostu zamiast całkowicie blokować kanał dopuszczamy pewną zmniejszoną ilość sygnału. HOLD TIME opóźnia moment wyłączenia bramki o pewną stałą wartość czasu.  potrzebuje instruckje obsługi BEHRINGER MULTICOM MDX 4600

  Rys.1. Wpływ bramki na kształt sygnału – zielony kolor obrazuje wpływ nastaw attack i release

  Kompresor jest to urządzenie zmniejszające dynamikę sygnału wejściowego w celu np. uniknięcia przesterowania kanału lub sumy bądź w celu wyrównania dynamiki instrumentu. Kompresor jest to wzmacniacz z elektronicznie regulowanym wzmocnieniem, który po przekroczeniu zadanej wartości sygnału wejściowego TRESHOLD zmniejsza swoje wzmocnienie do wartości zgodnie z nastawą RATIO. RATIO (z ang. zakres) jest podawany 1:1 – brak zmiany wzmocnienia, 1:2 – wzmocnienie powyżej progu spada dwukrotnie, 1:5 – pięciokrotnie, 1:  - amplituda sygnału wyjściowego nie przekracza progu. Podobnie jak bramka, kompresor ma możliwość regulacji czasu ATTACK’u i RELEASE’u – daje to możliwość dostosowania tych czasów do obwiedni sygnału.
  potrzebuje instruckje obsługi BEHRINGER MULTICOM MDX 4600

  Rys.2. Kompresor – po lewej charakterystyka przenoszenia, po prawej schemat blokowy

  Dodatkową regulacją jest GAIN – wzmocnienie końcowe. Ponieważ przy kompresji ograniczamy amplitudę musimy skompensować te straty za pomocą wzmacniacza wyjściowego. Ponieważ taki kompresor powoduje słyszalne zmiany przy przejściu sygnału przez próg, wprowadzono tzw. SOFT KNEE, czyli wygładzono kańciatą charakterystykę w celu płynnego działania układu. Niektóre urządzenia mają możliwość wyboru pracy detektora poziomu między RMS i PEAK, chodzi oto czy kompresor reaguje na ogólny poziom dźwięku czy też na amplitudę. Warto też wspomnieć o tym, że kompresja sygnału stereo musi angażować kompresor z opcją linkowania kanałów (LINK, COUPLE). Dzięki temu zachowujemy obraz stereofoniczny, w innym razie głośniejszy kanał przechodziłby w centrum planu dźwiękowego!!!

  Limiter jest to kompresor o RATIO 1:  i bardzo krótkim czasie attack’u i release’u. Służy on głównie do zabezpieczenia wejść urządzeń przed za dużą amplitudą sygnału, która spowodowałaby przesterowanie – zniekształcenie sygnału. Szczególnie przydatne urządzenie przy zabezpieczaniu kocówki mocy i głośników do niej podłączonych. Współczesne wzmacniacze dobrej klasy mają wbudowane limitery!


  CENA OK.: 620 Zł
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie.
  Najmocniej przepraszam ale jestem początkujący.
  Jak to sie podłacza ?
  Miedzy mikser a końcówke czy? np mikrofon mikser?
  mikser----MULTICOM -----Wzmak
  mikrofon----MULTICOM----mikser

  Proszę o pomoc
 • Poziom 14  
  Efekty dynamiczne wpina się szeregowo w tor sygnału, miejsce zależne od tego który sygnał chcesz kształtować pamiętając o dopasowaniu poziomów, tak więc połączenie mikrofon-> multicom -> mikser raczej odpada chyba że zastosujesz preamp mikrofonowy. Generalnie wpina się w inserty na kanałach, grupach, sumie albo pomiedzy mikserem a koncowkami mocy. To tak pokrótce.
  W manualu masz przyklady zastosowań i sposoby połączeń.