Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensatory - napięcie pracy...

17 Lip 2007 11:01 4586 9
  • Poziom 10  
    Witam. Nie jestem specem od elektroniki, stąd chciałem się was o cos zapytać.

Otóż na płycie głównej komputera znalazłem przepalone kondensatorki. Wylutowałem je i chciałem wymienić na nowiutkie, ale w żadnym sklepie nie mają takich samych (470uF, 6,3V)

Powiedzieli że takie pojemności mają, ale najbliższe napięcie to 25V.
    Stąd moje pytanie czy mogę takie wlutować w płytę główną, czy to może jej zaszkodzić. Wiem że to jest podane napięcie maksymalne które może przejść przez kondensator a ważna jest tak naprawdę pojemność, ale może na płycie kondensator pełni jeszcze inną rolę (np. gdy napięcie będzie większe niż to 6,3V to on sie spali a nie płyta)

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
    pozdrawiam gorąco
  • Poziom 23  
    Kup takie kondensatory na allegro. Ja kupiłem i wlutowałem i płyta póki co śmiga bez problemu. Ja musiałem kupić na allegro bo w moim zabitym dechami mieście nie ma czegoś takiego w sprzedaży.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nie tylko ważne jest napięcie w tych kondensatorach.
    Podstawowa sprawa to to , że muszą to być kondensatory LOW ESR.
    I te kondensatory mają też oznaczenie 105 °C i występują na różne napięcia poczynając już od od najniższych napięć, ale kondensatory na wyższe napięcie a taką samą pojenność różnią się wymiarami tegoż kondensatora ( h - wysokość i l - średnica), także rozstawem nóżek i GRUBOŚCIĄ WYPROWADZEŃ co jest istotne dla płyt komputerowych , które są wielowarstwowe, i nie można bez uszkodzenia metalizacji w przelotkach lutowniczych (otworach do wlutowania kond.) wlutować kondensatorów o średnicach wyprowadzeń większych niż tam są.

Tak ze polecam zakup tychże kondensatorów na odpowiednie napięcie, tzw. LOW ESR albo pytać o kondensatory do PŁYT KOMPUTEROWYCH.

Poza tym najlepiej wymienić wszystkie kondensatorki w tej linii zasilania, w której są te spuchnięte, na taką samą serię, tzn. identyczne.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    kupiłem te o których pisałem, rzeczywiście mają trochę większy rozstaw, ale są to te same pojemności oraz oznaczone 105°C

czyli szerokość wyprowadzeń jest na tyle istotna że nie można wlutować ich zastępczo?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Rozstaw wyprowadzeń nie jest istotny, przy rozstawie otworów w płycie np 5 mm da sie wlutować kondensator o rozstawie np 7,5 mm, najistotniejsze są średnice wyprowadzeń, jeśli przykładowo mają
    0,6 mm to można wlutowac o takiej samej średnicy lub o mniejszej, np 0,5 mm; 0,4 mm ale problemem bedzie wlutowanie kondensatorów o średnicy wyprowadzeń np 0,7 mm czy wiekszych , bo np rozwiercając odpowiednim wiertłem uszkodzimy przelotkę metalizowaną, która łączy np 4 warstwy płyty i możemy stracić połączenie galwaniczne z jakąś warstwą i cała operacja może sie zakończyć niepowodzeniem.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    generalnie już wszystko wiem co chciałem sie dowiedzieć, dzięki za wasze odpowiedzi, pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam,nie chcę specjalnie nowego tematu zakładać więc spytam tutaj,mam na płycie napuchnięte kondensatory o pojemności 1000 i napięciu 6,3v,nigdzie w sklepach takich samych dostać nie mogłem,czy mogę wstawić kondensatory o pojemności 1500 6,3v?czy to 500 więcej ma kolosalne znaczenie?
  • Poziom 17  
    no tak jakby ma znaczenie bo to o połowe więcej... ważna jest pojemność, tolerancja napięcia nie jest ważna, byle by była równa lub wyższa niż oryginał. poza tym piszesz o pojemności 1000... ale czego? uF, nF, pF? zresztą w każdym wypadku to 1500 zamiast 1000 to za duża różnica. sądze że w sprzęcie komputerowym to raczej nie powinno się zmieniać wartości o taki %. jakkolwiek by nie było to ten 1000 znajdziesz w szeregu więc poprostu niech ci go sprowadzą w twoim sklepie z bebechami
  • Poziom 13  
    pojemność 1000uF,muszę wymienić 9x1000uF i 1 1500uF wszystkie 6,3v,czyli w sumie pojemność 10500,mogę zamiast tego dać 7x1500uF?
  • Poziom 19  
    Witam.
    Hm...dobre! A jak wybierzesz, którego nie będziesz wlutowywał? :-) Przecież one nie są w jednej gałęzi, nie można tak kombinować. Zamów w jakimś sklepie internetowym, albo na allegro cały komplet, to przecież grosze kosztuje.