Od jakiegoś czasu planuje zrobić gruntowną archiwizację moich danych (zdjęcia, muzyka, itp.). Są to dla mnie dane wręcz bezcenne i chce zrobić wszystko aby zachowały się jak najdłużej, i abym nie miał problemów z odczytem za kilka lat. Mam więc kilka pytań:
- czy lepiej archiwizować na CD czy DVD? Która płyta ma większą trwałość?
- jakie nośniki polecacie? Zawsze miałem bardzo dobre zdanie o Verbatimie (Super Azo albo coś podobnego), ale gdy czytałem różne testy na necie, można trafić na bardzo różne wyniki... Mam na myśli jednak markowe nośniki, bardzo dobrej jakości. Podawajcie też producentów (jak wiadomo, każda firma ma kilka producentów i to od nich zależy jakość...). Napiszcie też, jaka wersja danego producenta (np. Super Azo, Pastel, itp.)
Płyty będą przechowywane w materiałowym etui, nie będą praktycznie używane, będą tylko leżeć i czekać
. Brak kontaktu ze światłem czy wilgocią...
Napiszcie, jakie macie doświadczenia z CD/DVD, i co byście mi polecali. Zdaje sobie sprawę, że jeśli wybiorę CD to muszę tych płyt mieć znacznie więcej, lecz jeśli przełoży się to na wyższą trwałość, to nie jest to
problemem...
Proszę nie używać wielokrotnie ??, to nie są ozdobniki.
Poza tym, przecinki czasem się przydają...
charm_spider
- czy lepiej archiwizować na CD czy DVD? Która płyta ma większą trwałość?
- jakie nośniki polecacie? Zawsze miałem bardzo dobre zdanie o Verbatimie (Super Azo albo coś podobnego), ale gdy czytałem różne testy na necie, można trafić na bardzo różne wyniki... Mam na myśli jednak markowe nośniki, bardzo dobrej jakości. Podawajcie też producentów (jak wiadomo, każda firma ma kilka producentów i to od nich zależy jakość...). Napiszcie też, jaka wersja danego producenta (np. Super Azo, Pastel, itp.)
Płyty będą przechowywane w materiałowym etui, nie będą praktycznie używane, będą tylko leżeć i czekać
Napiszcie, jakie macie doświadczenia z CD/DVD, i co byście mi polecali. Zdaje sobie sprawę, że jeśli wybiorę CD to muszę tych płyt mieć znacznie więcej, lecz jeśli przełoży się to na wyższą trwałość, to nie jest to
problemem...
Proszę nie używać wielokrotnie ??, to nie są ozdobniki.
Poza tym, przecinki czasem się przydają...
charm_spider