logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

CD czy DVD do archiwizacji danych? Trwałość i polecane marki nośników

foraq 05 Sie 2007 21:04 3876 26
REKLAMA
  • #1 4149218
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Od jakiegoś czasu planuje zrobić gruntowną archiwizację moich danych (zdjęcia, muzyka, itp.). Są to dla mnie dane wręcz bezcenne i chce zrobić wszystko aby zachowały się jak najdłużej, i abym nie miał problemów z odczytem za kilka lat. Mam więc kilka pytań:
    - czy lepiej archiwizować na CD czy DVD? Która płyta ma większą trwałość?

    - jakie nośniki polecacie? Zawsze miałem bardzo dobre zdanie o Verbatimie (Super Azo albo coś podobnego), ale gdy czytałem różne testy na necie, można trafić na bardzo różne wyniki... Mam na myśli jednak markowe nośniki, bardzo dobrej jakości. Podawajcie też producentów (jak wiadomo, każda firma ma kilka producentów i to od nich zależy jakość...). Napiszcie też, jaka wersja danego producenta (np. Super Azo, Pastel, itp.)

    Płyty będą przechowywane w materiałowym etui, nie będą praktycznie używane, będą tylko leżeć i czekać:). Brak kontaktu ze światłem czy wilgocią...

    Napiszcie, jakie macie doświadczenia z CD/DVD, i co byście mi polecali. Zdaje sobie sprawę, że jeśli wybiorę CD to muszę tych płyt mieć znacznie więcej, lecz jeśli przełoży się to na wyższą trwałość, to nie jest to
    problemem...


    Proszę nie używać wielokrotnie ??, to nie są ozdobniki.
    Poza tym, przecinki czasem się przydają...
    charm_spider
  • REKLAMA
  • #2 4149244
    K!lleR
    Poziom 39  
    Posty: 4848
    Pomógł: 456
    Ocena: 131
    Jak najbardziej polecam DVD, to już dzisiaj standard; prawie. No i zawsze to 4.7 GB (4.4GB) a nie 700 czy 800MB. Co do producenta, to każdy ma swój gust i o tym się raczej a nawet napewno nie rozmawia. Niemniej jednak polecam płyty DVD Supratec oraz Omega. Sprzedaję je naprawdę można powiedzieć tonami i ani razu nie miałem żadnego zwrotu. Naprawdę polecam.
  • #3 4149259
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 4149301
    K!lleR
    Poziom 39  
    Posty: 4848
    Pomógł: 456
    Ocena: 131
    Marcin230 napisał:
    DVD, ale w żadnym wypadku polecane przez K!lleR'a. Też sprzedaję je na tony, zapewne z racji ceny.


    Zaopatruje się u mnie urząd gminy jak i ratusz i nikt nie ma nic do tych płyt. Cena 0.75 PLN
    Sam ich używam i nie mam żadnych niespodzianek ze strony tych płyt. Jeśli ktoś woli to polecam droższe Platinum.
  • #5 4149347
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Ale mi zależy na archwizacji na lata... Z tego co się orientuje (po kilku niezbyt przyjemnych doświadzeniach używałem lepszych płyt) tańsze płyty tj. Omega czy Supratec nie mają długiej trwałości...
    Dla mnie nie liczy się pojemność ale trwałość!
  • #6 4149394
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Absolutnie nie Omegi, za to nie mogę złego słowa o Verbatimach czy TDK powiedzieć.
  • REKLAMA
  • #7 4149501
    darek-stasiak
    Poziom 24  
    Posty: 923
    Pomógł: 8
    Ocena: 77
    Mnie do archiwizacji zdjęć rodzinnych i innych polecono płytki cd-r 700MB Verbatim Super Azo Crystal DL+ ;Co WY na to?
  • #8 4149555
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #9 4149591
    iron64
    Poziom 41  
    Posty: 6197
    Pomógł: 648
    Ocena: 312
    Płyta dobra, ale pojemność śmieszna. Twój wybór, ale ja bym sobie głowy cdr już nie zawracał.
  • REKLAMA
  • #10 4149606
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Ale z tego co czytałem CD ma więszką trwałość niż DVD ze względu na mniejsze "upakowanie" danych...

    Ja nagrywam zawsze na najmnijeszych prędkościach jakie mam tylko do dyspozycji na nagrywarce.
  • #11 4149626
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 4149899
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    Na lata to moze lepiej dysk twardy. Nie wiadomo kiedy plyta splesnieje lub zalapie inne utlenianie.
  • #13 4150352
    charm_spider
    Poziom 22  
    Posty: 541
    Pomógł: 39
    Ocena: 13
    Witam.

    Proponuję DVD, z racji rozmiaru.
    Poza tym zawsze można zrobić 2-3 kopie na płytach różnych producentów.
    Z własnego doświadczenia polecam AXE - jakościowo bardzo dobre, zużyłam ich na prawdę dużo, i nie ma żadnych problemów. Nie polecam płyt "z dolnej półki", są tańsze, ale mniej trwałe.
    Ważne, żeby producent nie oszczędzał na materiałach, takie płyty często pleśnieją, itp.

    Za parę lat można je przegrać ewentualnie na nowy nośnik, a może do tego czasu będą pewniejsze metody archiwizacji danych. ;-)
  • #14 4150485
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    CD - dobre do audio, nagrasz na najmniejszej predkosci = super jakośc odtwarzania. nagrywałem na tdk, verbatim i tak dalej... i do żadnej z płyt nie miałem zastrzeżeń

    DVD - Rozmiar, dobre do "zgrania" całego dysku na kilka płyt DVD. Minusem jest to że nagrasz 4,7GB a płyta sięuszkodzi to masz prawie 5gb w plecy a nie 700mb

    P.S. zasada działania/odtwarzania/nagrywania i produkcji płyty ciągle jest taka sama tylko firma się zmienia. różnica jakości jest znikoma... zależy kto jak na to patrzy... dobry przykłąd kable do głośników :) niby droższe to lepszy dzwięk...
  • #15 4150667
    Bogdanor
    Poziom 27  
    Posty: 833
    Pomógł: 78
    Ocena: 32
    Dodam jeszcze ze jesli plyty nie maja byc uzywane przez dlugi czas i sluzyc jako archiwum to warto zapakowac je prozniowo w folie termozgrzewalna. Napewno zapobiegnie to utlenianiu i zwiekszy czas po jakim bedzie mozliwy odczyt tak zapisanych danych. Ale jak juz pisali starozytni Rzymianie "zadna plyta nie jest wieczna".
  • #16 4150707
    gacekm
    Poziom 18  
    Posty: 241
    Pomógł: 18
    Ocena: 5
    Jak dane są bezcenne to warto, jak już ktoś wcześniej wspomniał, zrobić kopie tych samych danych na różnych nośnikach nie wyłączając płyt RW, bo nie występuje w nich krawędź ścieżki, jak w zwykłych płytkach, podatna na utlenianie. Jakość zapisu ma więc niewiele wspólnego z trwałością danych i ważne jest zapakowanie i przechowywanie płyty (gdyby tak zapakować płytki próżniowo...? sprzętem do produktów spożywczych),
  • #17 4151504
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Co do próżniowego przechowywania płyt to może być ciekawe;)

    A więc płyty jakiego producenta polecacie najbardziej i jaką wersję (wiadomo, że każdy producent ma kilka)?

    Po waszych opiniach chyba zdecyduje się na DVD bo do archiwizacji mam dane w postaci zdjęć, muzyki (ale nie wave tylko mp3 albo flac) i nie będą odtwarzane na niczym poza PC :)

    A co do przechowywania ważnych danych na CD to też nie polecam;)
  • #18 4151588
    matel001
    Poziom 20  
    Posty: 518
    Pomógł: 13
    Ocena: 8
    darek-stasiak napisał:
    Mnie do archiwizacji zdjęć rodzinnych i innych polecono płytki cd-r 700MB Verbatim Super Azo Crystal DL+ ;Co WY na to?
    .

    Potwierdzam. Rzeczywiście są to bardzo dobrej jakości płyty.

    -----

    Jeżeli pieniądze to dla Ciebie żaden problem to zastanów się nad płytami DVD, ScratchProof Verbatima. Posiadają one dodatkową warstwę ochronną dzieki czemu są o wiele odporniejsze od zwykłych.
  • #19 4151591
    adyrian
    Poziom 23  
    Posty: 460
    Pomógł: 61
    Ocena: 34
    Jeżeli chodzi o płyty DVD to nigdy nie zawiodłem się na Sony, TDK. Wiele takich płyt nagranych 4 lata temu cały czas jest w użyciu. Nigdy nie miałem zastrzeżeń do Verbatiam ale używałem ich rzadko.
    Jeżeli chodzi o tańsze płyty to Esperanza już nie dają się odtworzyć... na szczęście szybko przezuciłem sie na lepsze więc straty nie są duże.
    Przestrzegam przed Emtec- u mnie często już krótko po nagraniu przeskakiwały lub nie dawały sie otworzyć.
    Przeprowadziłem kiedyś testy płyt CD. Na mojej bardzo starej wieży nagrywanych płyt CD-R albo nie dawało się w ogóle odtworzyć albo jeżeli juz poszły to trzeszczały. Nagrywałem ten sam materiał na płycie jako audio CD, z tą samą, niewielką prędkością.
    Najlepsze okazały się Verbatim- trzaski były minimalne; wyraźnie słabsze (ale tez sporo wówczas tańsze) były Sony- tu trzaski były już wyraźniejsze. Na Platinum i Emtec trzeszczało juz mocno...
  • #20 4151917
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Ale to co w końcu lepsze DVD czy CD?? Wygoda mnie nie interesyje tylko trwałość...

    Jeśli chodzi o CD to zastanawiam się nad takimi:
    http://www.allegro.pl/item219104079_cd_r_verbatim_crystal_azo_100szt_.html

    A jeśli o DVD to nad takimi:
    http://www.allegro.pl/item222300198_verbatim_dvd_r_c_50_cdlandplus_po_prostu_najtaniej.html

    A co do ScratchProof to takie płyty widziałem tylko produkcji TDK... Ale cena faktycznie zabójcza;) Ciekawe tylko czy faktycznie takie dobre.
  • #21 4152608
    Bogdanor
    Poziom 27  
    Posty: 833
    Pomógł: 78
    Ocena: 32
    Coz jasne ze CD jest pewniejsze.(to oczywiste -mniejsza gestosc zapisu na CD)Ale bladego pojecia nie mam jakie moze byc przelozenie tego na czas po jakim moga sie "zepsuc", byc moze to nie istotne roznice, dodatkowo ale tego nie wiem na plytach DVD moga byc lepsze systemy korekcji bledow, ale to juz niech fachowiec sie wypowie.A te TDK ScratchProof sa po okolo 3-4 zl w MM. Musisz ich potrzebowac bardzo duza ilosc ?
    PS. jednak korekcja bledow to domena napedow.
    Tu masz sporo wiedzy na ten temat.
    http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/printversion/printversion_119569.html
  • #22 4152878
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Posty: 615
    Pomógł: 23
    Ocena: 15
    zdjęcia nagraj na cd-rw i na cd na wszelki wypadek a muzykę na DVD np verbatima to powinno załatwić sprawe :)
  • REKLAMA
  • #23 4174721
    foraq
    Poziom 17  
    Posty: 302
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Dziękuje Wam wszystkim za porady. Ostatecznie wybór padł na Verbatim DVD+R Advanced Azo. Mam nadzieje że dobrze wybrałem:)

    Dodano po 4 [minuty]:

    Aha, mam pytanie: z jakimi prędkościami najlepiej wypalać te płyty? Zależy mi na mniejszej ilości błędów. Przywykłem już, że przy wypalaniu CD im wolniej tym lepiej ale DVD wypalałem dość rzadko i nie jestem pewien... Co sądzicie?
  • #24 4175122
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  
    Posty: 770
    Pomógł: 13
    Ocena: 47
    Ja bym brał TDK ale Werbatim-y tez ok.

    Polecam tak na gry prędkość może być nawet do 16x

    Muzyka i programy + zdjęcia spokojnie 8x


    Bynajmniej ja tak robie.

    A z K!lleR -em pogadamy za parę latek co do jego płytek czy będą tak ładnie sie dawały odczytać :)
  • #25 4188591
    Alchemik2600
    Poziom 22  
    Posty: 484
    Pomógł: 39
    Ocena: 14
    K!lleR napisał:
    Jak najbardziej polecam DVD, to już dzisiaj standard; prawie. No i zawsze to 4.7 GB (4.4GB) a nie 700 czy 800MB. Co do producenta, to każdy ma swój gust i o tym się raczej a nawet napewno nie rozmawia. Niemniej jednak polecam płyty DVD Supratec oraz Omega. Sprzedaję je naprawdę można powiedzieć tonami i ani razu nie miałem żadnego zwrotu. Naprawdę polecam.


    To sklepy przyjmują zwroty płyt CD i DVD? Bo mnie gość nigdy nie chce przyjąć zwrotu, jak trafię na jakąś ryśniętą czy coś.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Marcin230 napisał:
    Z tym upakowaniem to nie jest tak jak sądzisz.

    foraq napisał:
    Ja nagrywam zawsze na najmnijeszych prędkościach jakie mam tylko do dyspozycji na nagrywarce.

    A to akurat pozbawione jest troszkę sensu.


    Jeśli masz na myśli, że prędkość zapisu nie ma sensu, to jesteś w błędzie. Im szybciej nagrywana płyta, tym więcej może pojawić się błędów, a potem jest większe prawdopodobieństwo problemów z odczytaniem takiej płyty. Na ten temat były już artykuły w prasie o tematyce komputerowej.
  • #26 4188628
    lelekx
    Poziom 30  
    Posty: 1220
    Pomógł: 158
    Ocena: 90
    Ja jednak obstawiam za nośnikami DVD. W odróżnieniu od CD nośnik jest zamknięty między dwoma zgrzanymi poliwęglanowymi krążkami - w nośnikach odpowiedniej jakości nośnik się nie utleni. Z płytami CD jest różnie, nośnik jest przykryty warstwą (chyba) aluminium, kilka razy w Verbatimach widziałem, jak zaczyna się nośnik od brzegu utleniać.
  • #27 4267326
    McGod
    Poziom 14  
    Posty: 149
    Ocena: 5
    Archiwizowaniem danych na CD zajmuję się już od około 12 lat, dlatego chciałbym się w tym wątku podzielić kilkoma praktycznymi refleksjami; w ten sposób potwierdzę też już wcześniej poczynione uwagi.

    1) Od zawsze preferowałem zapis CD-R (a obecnie także DVD±R) w najniższych prędkościach (w miarę możliwości), zwłaszcza przy archiwizacji bardzo ważnych danych; uzyskujemy wówczas wyższą jakość fizycznego zapisu - to oddzielny długi temat.
    2) Do zapisu cennych danych wybieram markowe nośniki z wyższej półki (TDK, SONY, Maxell), ale tutaj UWAGA: od pewnego czasu firmy te wypuszczają na rynek nośniki o takim samym oznaczeniu, ale produkowane przez różnych podwykonawców w różnych krajach, z czego może wynikać (choć nie powinna) różna jakość nośników.
    Przykład: Kupujesz płyty DVD±R TDK 4.7GB z błękitną okładką wyglądające z zewnątrz identycznie, opatrzone napisem "Made in Japan" (partie z 2005 roku) - jednak odczytując na płytach tzw. Unique Disc Identifier okazuje się, że jedna jest wyprodukowana przez TDK Corp., a druga przez Taiyo Yuden Co. Ltd.
    3) Z moich doświadczeń wynika, że zdarzały się problemy z odczytem danych z płyt posiadających niejednolite nadruki na wierzchniej warstwie nośnika (dotyczyło to nawet płyt marki Dysan).
    4) Myślę, że oczywiste jest, aby nośniki zapisywalne CD/DVD przechowywać w miejscach ciemnych, w miarę chłodnych, ale o niskim poziomie wilgotności. Osobiście nie praktykuję opisywania płyt markerami oraz przechowywania płyt z ważnymi danymi w papierowych kopertach (najlepsze do tego są opakowania typu DVD-Box, chociaż zajmują najwięcej miejsca na półkach).
    5) Wiele osób (a nawet firm) w ogóle nie zdaje sobie sprawy z wartości swoich danych zgromadzonych i przechowywanych na nośnikach oraz w ogóle nie potrafi oszacować ich wartości. Nawet u przeciętnego użytkownika szacunkowa wartość danych może być kilkadziesiąt razy większa niż cena nowego dysku twardego! Stąd, wbrew pozorom, alternatywnym rozwiązaniem może być archiwizacja danych na oddzielnym HDD.
    6) Ostatnio odczytywałem dane z płyt wypalonych przeze mnie 12 lat temu: nie było żadnych problemów, były to nośniki PHILIPS 650 MB z zielonym barwnikiem, które w 1996 roku kosztowały mnie 35 zł/szt. (przywożone z Niemiec, w Polsce były jeszcze droższe). Problemy z odczytem pojawiają się na płytach Samsung z 1999 r., powstały odbarwienia w wewnętrznej części obszaru zapisu. Wszystkie nośniki przechowują w bardzo podobnych warunkach.
    7) Poza nośnikami danych pewne znaczenie ma również sprzęt zapisujący. Przykład: 3 lata temu korzystałem jednocześnie z 2 nagrywarek DVD±R (LG i LiteOn). Aktualnie mam problemy z odczytem płyt DVD±R zapisanych wówczas w napędzie LiteOn.
    8) Bardzo cenne dane można archiwizować równolegle na nośnikach różnych typów powtarzając backup co kilka miesięcy. Przykład: co pół roku część swoich danych wypalam jednocześnie na płytach DVD±R i CD-RW, a dodatkowo kopie przechowuję w dwóch lokalizacjach.
    9) Każdy użytkownik powinien sam wypracować sobie optymalną strategię archiwizacji danych w zależności od potrzeb i określonych preferencji. Należy jednak pamiętać, że każdy z rodzajów nośników danych charakteryzuje się określonymi zaletami, ale też wadami!

    To na razie tyle wskazówek i refleksji. Wszelkie głosy w dyskusji mile widziane.

Podsumowanie tematu

✨ Do archiwizacji danych o wysokiej wartości zaleca się stosowanie nośników DVD ze względu na większą pojemność (4,7 GB) oraz konstrukcję dwuwarstwową, która ogranicza utlenianie i zwiększa trwałość w porównaniu do CD. Jednakże trwałość nośnika zależy nie tylko od typu płyty, ale także od jakości materiałów użytych przez producenta oraz warunków przechowywania (niska wilgotność, brak światła, stabilna temperatura). Nagrywanie z niską prędkością jest kluczowe dla minimalizacji błędów zapisu i zwiększenia trwałości danych. Wśród polecanych marek dominują Verbatim (w wersjach Super Azo, Advanced Azo, ScratchProof), TDK, Sony oraz Maxell, które oferują nośniki wysokiej jakości i stabilności. Należy unikać tańszych marek takich jak Omega, Emtec czy Esperanza, które wykazują problemy z trwałością i odczytem. Dodatkowo, dla maksymalnej ochrony, sugeruje się przechowywanie płyt w próżniowo zamkniętych opakowaniach lub folii termozgrzewalnej, co ogranicza utlenianie i degradację. Zaleca się także tworzenie kopii zapasowych na różnych nośnikach, w tym na płytach RW, które mają inną strukturę zapisu mniej podatną na utlenianie. Ostateczny wybór między CD a DVD powinien uwzględniać priorytet trwałości danych, przy czym CD cechuje mniejsza gęstość zapisu, co może przekładać się na nieco większą stabilność, ale mniejszą pojemność. W praktyce jednak wysokiej jakości DVD z odpowiednim przechowywaniem i niską prędkością nagrywania są rekomendowane do długoterminowej archiwizacji zdjęć, muzyki i innych danych cyfrowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA