Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia Traveller Live Time RC40

21 Sie 2007 22:43 2217 5
  • Poziom 11  
    WItam!
    Znalazłem przy okazji remontu na strychu parę radioodbiorników i stwierdziłem że żadne z nich nie posiada używanych częstotliwości CCIR natomiast posiadają OIRT. Z reszta sobie jakoś poradziłem i został mi właśnie Traveller RC40 jednak nie znalazłem nigdzie opisu jak przerobić to radio na bardziej aktualne fale:) Jedyna stronę która by cokolwiek opisywała to http://radiopolska.pl/portal/article.php?story=20041218032413817 i są to tylko opinie na temat tego radio budzika:) spotkał się kiedyś ktoś z próba przerobienia jego?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 20  
    Witam, według tego opisu powinieneś sobie poradzić z tym radiem, mimo że to produkcja NRD, to same radioodbiorniki raczej dużo się nie różnią od naszych krajowych, ponieważ nasze były robione na wzór zachodnich ;]
    http://www.elektronika.owg.pl/?choice=2
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    znam ta www:) jest tylko problem ze to radyjko niema wydzielonej glowicy UKF... i elementy sa zlane na plycie wiec dlatego prosilem o jakis opis... wiem jedno kondensatory na wejsciu maja byc pomniejszone o polowe a z reszta bedzie juz gorzej:) ide kombinowac jak znajde sposob... umieszcze na forum:)
  • Poziom 9  
    Witam.Temat trochę stary ale warty kontynuacji Posiadam również taki odbiornik RC40 na pasmo OIRT(wersja Europa wchodnia) produkcji dawnej NRD. Czy ktoś może podpowiedzieć na które elementy powinienem zwrócić uwagę w głowicy ukf przy przestrajaniu. Posiadam oryginalny schemat z wartościami elementów na pasmo CCIRT.

Przestrojenie radia Traveller Live Time RC40
  • Poziom 17  
    Witam Kolege ja bym usunol C1013 natomiast w miejsce C 1008 wstawil bym kondensator 3-4 p . C 1050 zmniejszyc lub usunac natomiast cewke oscylatora L 1006 odwinac jeden zwoj .
  • Poziom 9  
    Witam kolegę. Dziękuję za zainteresowanie tematem i cenne wskazówki. Niestety nie mogę przestroić głowicy w ten sposób ponieważ posiadam radyjko na pasmo stare OIRT, a schemat jest od odbiornika CCIRT na nowe pasmo. Postanowiłem porównać głowicę ze schematem. Okazało się to bardzo trudne ponieważ brakuje opisu elementów na płytce drukowanej. Po demontażu obudowy urywają się również wszystkie przewody.
    Po przejrzeniu i przeanalizowaniu całej głowicy znalazłem różnice w wartościach elementów.
    OIRT(stare pasmo) CCIRT(nowe pasmo)
    L1001 – 9 zwojów 7,5 zwoja
    C1001 – 22pF 15pF
    C1013 – 39pF 18 pF
    C1015 – 18pF 5,6pF
    C1008 – 10pF 8,2pF
    C1050 – 33pF 6,8pF
    C1018 – 47pF 22pF
    Cewki powietrzne (oprócz wejściowej) maja taką samą ilość zwojów jak na schemacie. Myślę że niskie pasmo uzyskano przez zmianę pojemności. W celu przestrojenia chciałbym wymienić te elementy na wartości według schematu. Ale mam pytanie, czy konieczne jest korekta układu wejściowego L1001, C1001 poprzez zmianę indukcyjności( odwinięcie cewki) i pojemności. Również zastanawia mnie filtr wyjściowy Z1001. Na schemacie jest pojemność C1018 22pF a na płytce jest 47pF. Ja bym go nie ruszał bo trzeba będzie na nowo stroić – jeżeli się mylę to proszę o pomoc. Czy końce pasma uzyskam strojąc trymerami przy agregacie + rozciąganie cewek. I jeszcze jedno pytanie, posiadam skalę cyfrową Jabel J-201. Z którego punktu mogę pobrać sygnał oscylatora – ułatwi mi to strojenie. Z góry dziękuję za ewentualne podpowiedzi.