Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ zasilania robota - jak wykonać?

zbuffer 31 Aug 2007 01:21 1941 1
 • #1
  zbuffer
  Level 10  
  Witam!
  Tym razem mam kilka pytań dotyczących zasilania.
  W robocie którego zaprojektowałem pracować mają dwa silniki DC 24V. Oprócz silników będzie oczywiście kilka procesorów AVR i innej elektroniki typu czujnik temp., fotorezystory, enkodery itd. oraz miernik odległości w podczerwieni - Sharp zamocowany na serwomechaniźmie modelarskim.
  Źródłem energii będą dwa akumulatory żelowe AGM 12V 7.2Ah.
  Dochodzimy więc do sedna....jak powinien wyglądać pełny układ zasilania?
  Ja to widzę tak:
  1. Akumulatory połączone szeregowo - dość oczywiste

  2. Prąd z akumulatorów do mostków H sterujących silnikami - czy tu nie trzeba zastosować jakichś filtrów zakłóceń od silników? a jeżeli tak to jak powinny wyglądać? (prąd zwarcia silnika 3.25A)  3. Napięcie 24V obniżane do jakichś 6V za pomocą przetwornicy DC/DC i następnie regulowane LOWDROP'em do 5V - czy tu może jeszcze jakiś filtr musi być? bateria zabezpieczająca w wypadku dużego spadku napięcia?
  i jak taką przetwornicę wykonać? (prąd pewnie nie przekroczy 2A w skrajnych przypadkach chociaż nie mam za dużego doświadczenia)

  4. W projekcie wyszczególniłem czujnik Sharp - nie bez powodu, bo czytałem, że potrafi nieźle nabroić i nawet resetować procesory... a na dodatek ma nim ruszać serwo modelarskie...
  jak więc trzeba by go zasilać? wystarczy filtr jakiś czy trzeba oddzielnie do niego puścić regulowane napięcie (tzn. drugi regulator Lowdrop??) ?
  czy trzeba też oddzielnie zasilać serwo czy nie? obciążenie serwa praktycznie zerowe (ma obracać czujnik w powietrzu).

  5. Układ zasilania chciałbym też od razu wyposażyć w ładowarkę. przeszukując forum znalazłem rozwiązanie oparte na układzie UC3906. Opis jest bardzo czytelny co ma dla mnie duże znaczenie http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=11575. Czy to może być? i jak powinno być przerobione żeby ładować dwa akumulatory 12V czyli 24V prądem o natężeniu maksymalnym ok. 2 A?
  w robocie miałoby być po prostu gniazdo wejściowe i tylko z zewnątrz by się podłączało zasilacz. Tu jeszcze pytanie jaki muszę zakupić/zrobić?

  Z góry dzięki za pomoc :)
 • #2
  przemotronik
  Level 13  
  Mam tylko jedno pytanko: po co w układzie aż kilka uP? Na pewno nie da się tego zrealizować np. na jedym M8535? Byłoby prościej i wygodniej, tylko program musiałby być w C lub lepiej ASM, bo bascom nie wiele da (chyba, że pełna wersja :wink: ).
  O zasilaniu trochę już było na forum, ale podam kilka szczegółów, najwyżej inne doczytasz w starszych postach:

  -przy silnikach oczywiście szybkie diody przełączające, nawet Schottky'ego (o nie najmniejszej mocy ;),
  -zaopatrz się w kondenstatory 100nF ceramiki i 100uF elektrolity. Głównie przy ATMELach i innych układach scalonych, np. CMOSach, o ile chcesz je zastosować,
  -wydaje mi się, że pomysł z przetwornicą i LOWDROPem nie jest zły-zmniejszenie strat mocy, które bez DC/DC nagrzałyby stabilizator (mógłby pracować jako lutownica :wink: ) ; oczywiście również daj kilka kondensatorów w elektronice,
  -szeregowo z Sharp'em daj dałwik np. kilkadziesiąt mH, żeby nie mieszał w elektronice,
  -serwo raczej nie powinno zbyt dużo siać, a obciążeniem się nie martw; ja radziłbym dać serwo typu micro, bo po co zwiększać pobór prądu np. jakimś Hitec'iem na kilka kgcm:?:.
  To kilka takich uwag na szybko.

  Aha, jeszcze o akku są świetne materiały tutaj:
  :arrow:http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13#K2poznajemy i tutaj:
  :arrow: http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&btitle=CE&mid=&ceid=66#K12baterie
  myślę, że powinny Ci dużo pomóc.

  Pozdrawiam
  Przemotronik