Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

K700i i modem bluetooth

demanufacture 09 Sep 2007 01:48 3710 2
 • #1
  demanufacture
  Level 17  
  witam. wiem że mając adapter bluetooth do komputera można się połaczyć z internetem używając telefonu komórkowego. A jak zrobić połączenie w drugą stronę? tj żeby moc przeglądać internet w telefonie (w moim przypadku SE k700i) używając do tego łącza w komputerze? prosze o pomoc
 • Helpful post
  #2
  gw007
  Level 20  
  Wystarczyło poszukać:

  Internet w telefonie przez komputer  Pod presją wielu użytkowników z forum postanowiłem napisać artykuł o tym jak wykorzystać to, że nasz komputer jest podłączony do internetu, a sami posiadamy urządzenie Bluetooth/IR. Zacznijmy od teorii - Bluetooth to nie tylko przesyłanie plików, jest to przesyłanie danych a więc można w tych danych zawrzeć wszystko. Między innymi kod HTML który odbierze nasz komputer, ale nie zapędzajmy się tak jeszcze. Już na starcie mówie, że nie daje gwarancji działania, testowałem to tylko na swoim K700i gdzie sprawdzało się nieźle i tylko przypuszczam że będzie działać np. na T610 albo P910 (Użytkownicy serii KXXX: K300i, K500i, K750i oraz W800i nie muszą się martwić, działa na 99%). Ale moment, o czym my właściwie mówimy? O darmowym dostępie do internetu używając naszego komputera. Niektórzy pewnie powiedzą że to bezsens, w końcu od tego jest PeCet, ale ile frajdy daje przeglądanie internetu czy gadanie ze swojego telefonu wiedzą tylko Ci którzy już to robili Wink. Wypisze podstawowe zalety i wady rozwiązania jakie ja stosuje:
  Zalety:
  - Darmowy (płacisz tylko za internet dla komputera, zazwyczaj dzisiaj zryczałtowany) dostęp do internetu przez telefon
  - Możliwość bezpośredniego pobierania tapet, dźwięków i gier na telefon (za darmo, też)
  - Przeglądanie stron, sprawdzanie poczty, rozmawianie ze znajomymi nie tylko ze swojego pokoju

  Wady:
  - Zasięg to tylko +/- 10m (Wyjątkiem jest bodajże Z800 i Z1010 które mają Bluetooth na 100m)
  - Taki internet to nie demon prędkości (Łączenie się z serwerem trwa po pare-parenaście sekund)
  - Internet tylko dla aplikacji Java (I możliwe że Symbian/Mophun), nie dla systemowej przeglądarki WAP

  A teraz jeśli się już zdecydowałeś, przygotowałeś nerwy i trochę czasu i nadal chcesz to zrobić - czytaj dalej, przechodzimy do pracy.

  1. Po pierwsze musisz ściągnąc dwa pliki. Jeden ma około 65MB, drugi około 130MB. Ten pierwszy to Sony Ericsson J2ME Developer Kit. Dzięki aplikacjom w nim zawartym (jest to środowisko używane do pisania aplikacji Java na telefony SE) będziesz mógł uzywać swojego komputera jako gateway'a dla swojego telefonu (I m.in. uruchamiać z kompa aplikacje na telefonie, ale o tym później). Drugi to J2SE Developer Kit 5.0. Jest to w sumie podstawka dla SEJDK. Poniżej linki, przygotuj kawe, chyba że masz w miare szybki internet:

  - Sony Ericsson J2ME SDK
  - JDK 5.0 (Klikamy pierwsze "Download", potem zaznaczamy Accept i wybieramy wersję dla Twojego systemu)

  2. Już? Świetnie. Teraz zmieniasz nazwę ściągniętego JDK5 z czegoś tam na java.exe i uruchamiasz SE J2ME SDK wybierając właśnie JDK5 ze zmienioną nazwą. Po przejściu procesu instalacji zaczynamy przygotowywać telefon...
  Uwaga: Jak się okazuje, ta metoda działać nie musi. Jeśli u Ciebie nie działa, zamiast zmieniać nazwę, etc. Po prostu zainstaluj jdk-1_5_0_04-nb-4_1-win.exe. Kiedy nowy JDK zainstaluje się w systemie uruchom instalor Sony Ericsson SDK któy zapyta się czy użyć tego który jest już zainstalowany. Klikamy na TAK i powinno ruszyć

  3. *Uwaga: Jest to pisane przez posiadacza K700i, i tak jak to jest w K700i. U Ciebie może być inaczej więc spróbój pomyśleć sam jeśli czegoś nie znajdziesz*. Jeśli już wyciągnąłeś telefon wykonaj następujące czynności:
  - Wejdź do menu
  - Łączność
  - Komunik. danych
  - Konta danych
  - Nowe konto
  Nadajemy mu nazwe BT Con. Jako APN powinniśmy (ale zazwyczaj nie ma to znaczenia, robimy to jeśli coś nie będzie działać, opis jak je zdobyć na końcu) podać IP swojego komputera.

  Nazwa użytkownika - puste
  Hasło - puste
  Żądanie hasła - Wyłączone
  Zezwól na połącz. - Automatycznie
  Adres IP - Działa mi na pustym
  Adres DNS - Jak wyżej
  Uwierzytelnianie - Normalne (Chyba nie ma znaczenia ;p)
  Kompresja danych - Wyłączone (Odważni niech porównają to z włączonym i podzielą sie opiniami na forum)
  Kompresja nagłówków - Wyłączone

  Wybieramy. Teraz jeszcze cofamy się do poziomu Komunik. danych w menu i z Usługa prefer. wybieramy GPRS i GSM jeśli jeszcze nie mamy.

  4. Fuu, teraz znowu rajd po menu:
  - Łączność
  - Ust. Internetowe
  - Profile internetowe
  - Nowy profil
  I lecimy:

  Nazwa: BT Con
  Łącz, używając: BT Con

  I przechodzimy do jego edycji (Wybieramy Zapisz, potem BT Con, więcej, ustawienia), powinno to wyglądać tak:

  Łącz, używając: BT Con
  Tryb internetowy: HTTP
  Użyj serw. proxy: Tak
  Adres IP: Tu powinien być nasz adres IP. Ale chyba mojemu K700 to wisi.
  Numer portu: 8080
  Nazwa użytkownika: *Puste*
  Hasło: *Puste*

  Zapisujemy i klikamy na lewym funkcyjnym czyli Wybierz. I wychodzimy.

  5. Kolejne okrążenie po menu...
  - Łączność
  - Ustawienia Java
  - Profile internetowe
  - Nowy profil

  Teraz was załamie ale musze - wypełniamy kolejny BT Con używający BT Con tak samo jak BT Con wyżej i tak samo wybieramy. Tak, mnie też już to nudzi.

  6. Dla świętego spokoju i działania wszystkich aplikacji po menu jeszcze raz...
  - Łączność
  - Opcje trans.strum.
  I tak, to prawda, wypełniamy tak samo jak u góry. Ale nie martwcie się, to już ostatni z tych nudnych podpuntków.

  7. Ok, nasz telefon jest gotowy. Teoretycznie, bo możliwe że potrzebujecie jeszcze takiego oprogramowania jak Opera Mini (przeglądarka WWW), jmIrc (komunikator IRC), JaduGadu (komunikator GaduGadu), albo jakiś program pocztowy. Ważne żeby można go było zainstalować na telefonie. Zakładam że takowy już zainstalowaliście i jesteście gotowi na punkt...

  8. Jeśli myślisz że wypełnianie tych pól powyżej było koszmarem - mylisz się. Teraz najgorsze. Po pierwsze, potrzebujesz na swoim komputerze oprogramowania Mobile Phone Monitor. Jeśli jeszcze go nie masz (mało możliwe) zassaj je z netu albo zainstaluj z płyty dołączonej do telefonu. Jeśli już masz, wejdź do niego przez Panel Sterowania i skonfiguruj w zakładce COM Ports tak aby wszystkie porty były dostępne (Enabled).

  Mobile Phone Monitor

  9. Teraz zakładam że uzywasz Windowsa XP SP2. Jeśli nie, i masz sterowniki Bluetooth np. Widcomma czy w ogóle nie używasz Bleutooth tylko łączysz się przez podczerwień albo (Hmm) kabel - cel jest jeden, zdefiniować port wychodzący dla naszego telefonu. Już mówie jak zrobić to gdy mamy systemowe sterowniki w ww. systemie. W panelu sterowania wybieramy urządzenia Bluetooth a na naszym telefonie włączamy Bluetooth. Teraz przechodzimy do zakładaki "Porty COM". Jeśli używamy naszego telefonu do przesyłania plików powinna tam być już np. pozycja "COM4, Przychodzące, K700i". My klikamy Dodaj, wybieramy typ portu "Wychodzący" i wybieramy K700i (Jeśli go tam nie ma, klikamy na przeglądaj i szukamy go), następnie wybieramy Serial Port, i to, uff, dla nas wszystko. Port dodajemy, system go instaluje, telefon zaakceptowany. W "Porty COM" powinna być pozcyja, np. "COM5, Wychodzący, K700i"


  Porty

  Nowy port

  10. Teraz użyjemy oprogramowania które wcześniej zainstalowaliśmy jako SE J2ME SDK. W Menu Start wybieramy:
  - Sony Ericsson
  - J2ME SDK
  - ConnectionProxy
  Tam, po dość długim okreśie "Starting" pojawi się nam małe okienko. Szukamy znaczka zębatego koła, klikamy i wybieramy:
  Port Name: COM5 (Taki jaki mamy ustawiony jako wychodzący do naszego telefonu)
  Maximum Baud Rate: 115200
  Jeśli w naszym telefonie jest uruchomiony Bluetooth klikamy na Connect. Jeśli wszystko pójdzie ok, po chwili naszym oczom ukaże się zdjęcie naszego typu SE, a w telefonie ikonka BT wykaże transfer danych.

  Konfiguracja

  11. Teraz uruchamiamy (bez wyłączania ConnectionProxy) z tego samego menu program DeviceExplorer. Po chwili kiedy soft ściągnie dane z naszego telefonu po lewej będziemy mieć listę wszystkich aplikcji w naszym telefonie. Ale nie rozpedzaj się jeszcze, wpierw wchodzimy do menu File i zaznaczamy Serial Networking i KVT Trace. Teraz wyłączamy i DeviceExplorera i ConnectionProxy.


  Odznaczenia

  Startowanie


  12. Teraz powinno już wszystko działać. Uruchamiamy ConnectionProxy, łączymy, uruchamiamy DeviceExplorer, wybieramy np. Opera Mini klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i klik na Start. Po tej operacji na naszym telefonie powinna włączyć się Opera (To dla tych niedowiarków którzy nie wierzą że fona nie da się hakować przez BT). Tam wybieramy w adresie np. www.google.com. Zezwalamy na połączenie się z internetem i czekamy. No i teraz spotka Was trochę zawód, zanim telefon połączy się z BT i vice versa trochę minie, około 15 - 30 sekund kidy nic się nie będzie działo, jeśli ktoś wie jak to zoptymalizować - niech się wypowie na forum. Przy takiej konfiguracji tak jest i dopiero potem wszystko zacznie się ściągać i pojawiać na ekranie i... Czyż to nie piękne? Za darmo mamy na telefonie prawdziwy internet! No, to ja już nie będę przeszkadzał, możecie się bawić Wink

  Ostrzegam że zasięg nie jest duży a ściany go zmniejszają. Poza tym, ta metoda będzie działać tylko jeśli aplikacje będziesz uruchamiał z DeviceExplorera ale to chyba i tak dużo, hmm?
  W razie jakiś problemów i pytań zgłaszajcie się na forum, T-DeX.

  Dodatek - Jak sprawdzić IP?
  Jest to proste jak drut. Wybieramy menu start, i Uruchom. Tam wpisujemy "cmd". W linii komend wpisujemy "ipconfig". Gdzieś tam powinno pisać "Adres IP.................00.000.00.0" (Zamiast zer numery). Oto właśnie Twoje IP.


  Poradnik ten NIE JEST MOJEGO AUTORSTWA. Mr. Green
 • #3
  maciej123454
  Level 19  
  mecze sie już kilka godzin jak zrobić DeviceExplorer